Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Stanislav Grof * 1. červenec 1931 v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Stanislav Grof * 1. červenec 1931 v Praze."— Transkript prezentace:

1 Stanislav Grof * 1. červenec 1931 v Praze

2 Americký psychiatr českého původu
Jeden ze zakladatelů̊ transpersonální psychologie Kromě̌ teoretického nástinu zkoumal také využití změněných stavů vědomí při léčení. Je objevitelem holotropního dýchání a psychospirituální krize.

3 Život Pochází z České Třebové, jeho matka pocházela z katolické rodiny, rodina jeho otce byla bez náboženského vyznání. Dohodli se, že malého Stanislava i jeho bratra nebudou vést k náboženství a nechají ho se v pozdějším věku rozhodnout, „aby si našli svoji vlastní cestu“. Na vysokou školu se dostal v době̌ nejvyšší euforie z komunistického režimu. Původně̌ se chtěl stát psychoanalytikem. Pracoval ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze Bohnicích. Někdy v průběhu 50. let dostal v rámci výzkumu zásilku LSD, kterou následně̌ Grof vyzkoušel sám na sobě. Pocity a stavy vědomí spjaté s použitím této drogy na něj udělaly velký dojem. Grof poté začal studovat použití psychotropních látek v jiných kulturách a náboženstvích, mysticismu a další, jako protipól ke koncepci západní medicíny, která se podle jeho slov tyto zážitky snaží patologizovat. V roce 1967 dostal stipendium do Spojených států amerických. Po srpnu '68 se rozhodl v USA zůstat, v marylandském výzkumném ústavu povýšil na vedoucího výzkumu. V té době̌ dostal nabídku na napsání knihy o psychedelických(halucinogeny) látkách, kterou přijal. S manželkou Christinou spolu vyvinuli holotropní dýchání. Od 90. let se opět začal věnovat psaní, jeho knihy na pomezí medicíny, psychologie, mystiky, kulturologie a filosofie byly přeloženy do několika jazyků.

4 Transpersonální psychologie
psychologický směr zabývající se transpersonálními, transcendentními nebo spirituálními aspekty lidské zkušenosti. Pokouší se sjednotit moderní psychologickou teorii s poznatky různých forem mystiky. využívá kromě elementů různých humanistických psychoterapeutických směrů především meditativní techniky, techniky práce se změněnými stavy vědomí (např. holotropní dýchání, psychedelické drogy), jakož i metody práce s tělem (Bodywork), šamanské a jiné spirituální techniky.

5 Holotropní dýchání Stanislav se svojí ženou Christinou zjistili, že holotropní stavy se dají přivodit i bez zásahu chemických látek - za pomoci intenzivního dechu, evokativní hudby a práce s tělem. Tuto techniku nazvali holotropní dýchání.

6 Psychospirituální krize
Třetím zdrojem zážitků použitých k sestavení tohoto filosofického systému byly psychospirituální krize - procesy duchovní proměny, které samovolně zasáhnou do života člověka, aby ho posunuly v jeho vývoji, psychiatry často diagnistikované jako psychózy. I v těchto stavech přicházejí hluboké vhledy do podstaty světa.

7 Pokusy s LSD V roce 1956 se Stanislav Grof na psychiatrické klinice Lékařské fakulty UK v Praze dobrovolně přihlásil k pokusu s LSD. Zážitek, vyvolaný aplikací této látky, hluboce ovlivnil jeho kariéru i osobní život. Grof vypozoroval, že stavy směřují k celistvosti. K celistvosti jedince skrze znovuprožívání a pochopení zablokovaných traumat i k celistvosti s Vesmírem skrze pochopení jeho principů.

8 Závěr Hlavní myšlenka všech knih Stanislava Grofa je zcela zřejmá - popisuje situace, kdy se individuální vědomí vzdává kontroly. Situace jsou to dostatečně rozdílné: jedna chemicky navozená, druhá vyvolaná záměrným překysličením mozku a třetí přirozeně vzniklá. Zcela jistě existují věci, které se vynořují za jistých okolností v naší mysli - a s těmito stavy se dá pracovat a dále je prohlubovat.

9 Knihy Od poloviny 70. let publikoval Prof. MUDr. Grof mnoho knih s psychologickou tématikou. Jsou to například knihy: Dobrodružství sebeobjevování Holotropní vědomí Kosmická hra - zkoumání hranic lidského vědomí Krize duchovního vývoje Nesnadné hledání vlastního Já Psychologie budoucnosti Za hranice mozku Žízeň po celistvosti LSD psychoterapie

10 To je vše. Děkujeme za pozornost.


Stáhnout ppt "Stanislav Grof * 1. červenec 1931 v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google