Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

* 1. červenec 1931 v Praze. Americký psychiatr českého původu Jeden ze zakladatelů̊ transpersonální psychologie Kromě̌ teoretického nástinu zkoumal také.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "* 1. červenec 1931 v Praze. Americký psychiatr českého původu Jeden ze zakladatelů̊ transpersonální psychologie Kromě̌ teoretického nástinu zkoumal také."— Transkript prezentace:

1 * 1. červenec 1931 v Praze

2 Americký psychiatr českého původu Jeden ze zakladatelů̊ transpersonální psychologie Kromě̌ teoretického nástinu zkoumal také využití změněných stavů vědomí při léčení. Je objevitelem holotropního dýchání a psychospirituální krize.

3 Život Pochází z České Třebové, jeho matka pocházela z katolické rodiny, rodina jeho otce byla bez náboženského vyznání. Dohodli se, že malého Stanislava i jeho bratra nebudou vést k náboženství a nechají ho se v pozdějším věku rozhodnout, „aby si našli svoji vlastní cestu“. Na vysokou školu se dostal v době̌ nejvyšší euforie z komunistického režimu. Původně̌ se chtěl stát psychoanalytikem. Pracoval ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze Bohnicích. Někdy v průběhu 50. let dostal v rámci výzkumu zásilku LSD, kterou následně̌ Grof vyzkoušel sám na sobě. Pocity a stavy vědomí spjaté s použitím této drogy na něj udělaly velký dojem. Grof poté začal studovat použití psychotropních látek v jiných kulturách a náboženstvích, mysticismu a další, jako protipól ke koncepci západní medicíny, která se podle jeho slov tyto zážitky snaží patologizovat. V roce 1967 dostal stipendium do Spojených států amerických. Po srpnu '68 se rozhodl v USA zůstat, v marylandském výzkumném ústavu povýšil na vedoucího výzkumu. V té době̌ dostal nabídku na napsání knihy o psychedelických(halucinogeny) látkách, kterou přijal. S manželkou Christinou spolu vyvinuli holotropní dýchání. Od 90. let se opět začal věnovat psaní, jeho knihy na pomezí medicíny, psychologie, mystiky, kulturologie a filosofie byly přeloženy do několika jazyků.

4 Transpersonální psychologie psychologický směr zabývající se transpersonálními, transcendentními nebo spirituálními aspekty lidské zkušenosti. Pokouší se sjednotit moderní psychologickou teorii s poznatky různých forem mystiky. využívá kromě elementů různých humanistických psychoterapeutických směrů především meditativní techniky, techniky práce se změněnými stavy vědomí (např. holotropní dýchání, psychedelické drogy), jakož i metody práce s tělem (Bodywork), šamanské a jiné spirituální techniky.

5 Holotropní dýchání Stanislav se svojí ženou Christinou zjistili, že holotropní stavy se dají přivodit i bez zásahu chemických látek - za pomoci intenzivního dechu, evokativní hudby a práce s tělem. Tuto techniku nazvali holotropní dýchání.

6 Psychospirituální krize Třetím zdrojem zážitků použitých k sestavení tohoto filosofického systému byly psychospirituální krize - procesy duchovní proměny, které samovolně zasáhnou do života člověka, aby ho posunuly v jeho vývoji, psychiatry často diagnistikované jako psychózy. I v těchto stavech přicházejí hluboké vhledy do podstaty světa.

7 Pokusy s LSD V roce 1956 se Stanislav Grof na psychiatrické klinice Lékařské fakulty UK v Praze dobrovolně přihlásil k pokusu s LSD. Zážitek, vyvolaný aplikací této látky, hluboce ovlivnil jeho kariéru i osobní život. Grof vypozoroval, že stavy směřují k celistvosti. K celistvosti jedince skrze znovuprožívání a pochopení zablokovaných traumat i k celistvosti s Vesmírem skrze pochopení jeho principů.

8 Závěr Hlavní myšlenka všech knih Stanislava Grofa je zcela zřejmá - popisuje situace, kdy se individuální vědomí vzdává kontroly. Situace jsou to dostatečně rozdílné: jedna chemicky navozená, druhá vyvolaná záměrným překysličením mozku a třetí přirozeně vzniklá. Zcela jistě existují věci, které se vynořují za jistých okolností v naší mysli - a s těmito stavy se dá pracovat a dále je prohlubovat.

9 Knihy Od poloviny 70. let publikoval Prof. MUDr. Grof mnoho knih s psychologickou tématikou. Jsou to například knihy: Dobrodružství sebeobjevování Holotropní vědomí Kosmická hra - zkoumání hranic lidského vědomí Krize duchovního vývoje Nesnadné hledání vlastního Já Psychologie budoucnosti Za hranice mozku Žízeň po celistvosti LSD psychoterapie

10 To je vše. Děkujeme za pozornost.


Stáhnout ppt "* 1. červenec 1931 v Praze. Americký psychiatr českého původu Jeden ze zakladatelů̊ transpersonální psychologie Kromě̌ teoretického nástinu zkoumal také."

Podobné prezentace


Reklamy Google