Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČÁSTICE. Částice:  Latinsky Partikule, uvozují věty, vyjadřují zvolání, přání, rozkaz apod.  Neohebný slovní druh, nejsou větným členem  V češtině.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČÁSTICE. Částice:  Latinsky Partikule, uvozují věty, vyjadřují zvolání, přání, rozkaz apod.  Neohebný slovní druh, nejsou větným členem  V češtině."— Transkript prezentace:

1 ČÁSTICE

2 Částice:  Latinsky Partikule, uvozují věty, vyjadřují zvolání, přání, rozkaz apod.  Neohebný slovní druh, nejsou větným členem  V češtině jsou relativně málo početné  Částice zpravidla uvozují větu, to znamená, že stojí na jejím začátku, ale mohou stát i uvnitř věty  Některé částice mají platnost věty, např. Ano. Nikoli. Zajisté.  Úlohu částic mohou mít i jiné sl. druhy, nejčastěji spojky (Ale to je úžasné!)

3 Podle původu částice dělíme na: a)Vlastní - nemohou zastávat funkci jiného slovního druhu: ať, kéž, ano b)Nevlastní - mohou být podle souvislosti i jiným slovním druhem: jistě, asi, prý. Je potřeba je odlišovat zejména od spojek: :I promluvil ke králi (částice). x Promluvil i ke králi (spojka). :Že ses do toho pletla! (částice) x Zdá se, že ses do toho pletla (spojka).

4 Podle významu dělíme částice na: a) Tázací - uvozují tázací věty: Jestlipak jsi to přečetl? b) Apelové, které se dále dělí na: → Ž ádací - Ať mi přinese knihu. → Přací - Kéž by už skončila zima.

5 Částice v různých jazycích:  Částice v češtině fungují pouze jako větné částice (modifikují význam celé věty).  V jiných jazycích (např. 日 本語 - japonština) existuje více typů částic např. pádové, kontextové.  Ty pak ovlivňují jednotlivá slova, slovní spojení nebo úseky věty, vymezují vztahy mezi větnými členy apod.

6 České částice: A: a aby ani ano asi ať až C: což D: dokonce díky H: hned hned tak J: jednou jenom jo K: kdyby konečně M: možná N: nakonec naopak ne nechť no O: ovšem ovšemže P: potom prosím prý přec přece přeci přímo S: samozřejmě snad spíš spíše T: tak teda tedy teprv teprve to tož třeba třebas V: vlastně vůbec Z: zřejmě

7 Ve kterých větách najdete částice?  Ať se nám všechno podaří.  Jen malé děti.  Zdali sis na mě někdy vzpomněl.  Naučili se létat, aby se mohli vydat s rodiči na cestu.  Au, to bolí.  Prý je to dobrý žák.  Myška šup do díry.  Nechť se nám prázdniny vydaří.  Utíká přes mýtinu.  Zdalipak to pochopí?  Chválabohu přijeli zdrávi. ŘEŠENÍ

8 Ve kterých větách najdete částice?  Ať se nám všechno podaří.  Jen malé děti. →PŘÍSLOVCE  Z dali sis na mě někdy vzpomněl.  Naučili se létat, aby se mohli vydat s rodiči na cestu. →SPOJKA  Au, to bolí. →CITOSLOVCE  Prý je to dobrý žák.  Myška šup do díry. →CITOSLOVCE  Nechť se nám prázdniny vydaří  Utíká přes mýtinu. → PŘEDLOŽKA  Zdalipak to pochopí?  Chválabohu přijeli zdrávi.

9 Vyhledejte všechny částice:  Na stole seděl Češotek zahrabaný v hromadě listin, Istar ho však neviděl.  „Kéž by tu byl můj Igoř, ten by mě dokázal pobavit!" povzdechl si češtinář.  „Aby do toho hrom bacil, kde je ta modrá potvora!“  Istar se rozzlobil: „Jestlipak on zase neslídí v knihovně...“ ŘEŠENÍ

10 Vyhledejte všechny částice: Na stole seděl Češotek zahrabaný v hromadě listin, Istar ho však neviděl. „ Kéž by tu byl můj Igoř, ten by mě dokázal pobavit!" povzdechl si češtinář. „ Aby do toho hrom bacil, kde je ta modrá potvora!" Istar se rozzlobil: „ Jestlipak on zase neslídí v knihovně...“

11 KONEC


Stáhnout ppt "ČÁSTICE. Částice:  Latinsky Partikule, uvozují věty, vyjadřují zvolání, přání, rozkaz apod.  Neohebný slovní druh, nejsou větným členem  V češtině."

Podobné prezentace


Reklamy Google