Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 OB21-OP-STROJ-SPS-TRE-M-3-004 Variátory

3 VARIÁTORY - charakteristika jsou třecí převody s plynule měnitelným převodovým poměrem, pomocí variátorů lze měnit počet otáček za chodu stroje, variátor je vytvořen tak, aby měnil převodový poměr a otáčky hnaného kotouče automaticky a plynule, osy hřídelů mohou být rovnoběžné nebo různoběžné, běžné konstrukce variátorů mohou přenášet výkony do 50 kW s regulačním rozsahem až 1 : 12 a libovolnými výstupními otáčkami, u třecích převodů se obvodová síla F přenáší z hnacího kotouče na hnaný buď přímo (tj. přímým stykem kotoučů, nebo nepřímo (tj. prostřednictvím mezičlenů kladky nebo prstence).

4 VARIÁTORY- rozdělení Rozdělení variátorových převodů: Rozdělení variátorových převodů: 1) 1)Plynule měnitelný převod pomocí třecího kola, 2) 2)S klínovým řemenem, 3) 3)Variátor s jedním nebo dvěma kuželovými bubny a posuvným třecím kotoučem.

5 VARIÁTORY – výhody, nevýhody Variátory – výhody  hlavní výhodou je, že lze měnit otáčky hnaného stroje i za chodu,  převod lze měnit jednoduše,  používají se pro různá transportní zařízení, jsou vhodné zvláště u obráběcích strojů pro plynulou regulaci otáček,  otáčky lze měnit při kolísavém nebo nárazovém zatížení, při změně rychlosti, obrácení smyslu otáčení apod. tlumí rázy tím, že prokluzují,  mají tichý chod, jsou levné,.. Variátory - nevýhody  jejich použití je pro přenos menších výkonů a pro malé vzdálenosti os hřídelů,  je nepřesný a kolísavý převod, je zapotřebí velké přítlačné síly, která se přenáší do ložisek a způsobuje jejich značné opotřebení i opotřebení třecích ploch kol,..

6 VARIÁTORY S plynule měnitelným převodovým poměrem pomocí vloženého třecího kola, převod s třecími koly s kruhovými plochami a výkyvnými převodními kotouči, regulační rozsah je 1 : 4 až 1 : 8, účinnost až 0,95. Variátor této konstrukce je složitý a jeho výroba je poměrně drahá.

7 VARIÁTORY S klínovým řemenem Řemenový variátor „CVT Belt“ se dvěma rychlostmi vpřed a jednou vzad se řadí pomocí volící páky, zajišťuje plynulý rozjezd v každém terénu.

8 VARIÁTORY Variátor s jedním nebo dvěma kuželovými bubny a posuvným třecím kotoučem. plynulá změna otáček pomocí třecího kola, plynulá změna otáček pomocí třecího kola, variátor s kuželovými třecími koly - regulační rozsah je 1 : 6 až 1 : 12, účinnost 0,7 až 0,8. variátor s kuželovými třecími koly - regulační rozsah je 1 : 6 až 1 : 12, účinnost 0,7 až 0,8. přenášený výkon je do 10 kW. přenášený výkon je do 10 kW.

9 VARIÁTORY – materiály mají-li se třecími převody přenášet malé obvodové síly, použijeme kotouče kovové, např. ze šedé litiny, z bronzu, apod., jde-li o větší obvodové síly, obkládá se věnec jednoho kola materiály s velkým součinitelem tření (např. kůží, korkem, pryží, apod., nebo se používají kotouče s klínovými výstupky a drážkami.

10 VARIÁTOROVÉ ŘEMENY je ta část převodového systému, která zapříčiňuje největší ztráty na výkonu, tření a vlastní pohyb vytváří velké množství tepla, které vede ke ztrátě výkonu, na řemen musí být vyvinuta taková síla, která zabrání prokluzu a zajistí rovnoměrné zrychlení, někteří výrobci nabízejí kevlarové řemeny, které jsou o dost pevnější a více odolné proti teplotě a prokluzu.

11 Příklady použití variátorů Pohon vozu DAF 55

12 Variátory – opakovací otázky Otázky k opakování: 1. Uveďte některé zásady bezpečného provozu řemenového převodu. 2. 2.Jaké jsou výhody a nevýhody variátorů? 3. 3.Jak se dělí variátorové převody? 4. 4.Co je to účinnost u variátorových převodů? 5. 5.Co je to prokluz? 6. 6.Jak je řemen namáhán? 7. 7.Sestavte rovnici pro určení převodového poměru a mechanickou účinnost. 8. 8.Vyjmenujte příklady využití variátorových převodů.

13 Použitá literatura Moderní strojírenství, Josef Dillinger a kolektiv. Strojnictví I, II, J. Doleček, Z. Holoubek Strojnické tabulky, J. Leinveber, J. Řasa, P. Vávra Stroje a zařízení I, J. Doleček, P. Gajdoš, V. Novák Fischer, U. aj. Základy strojnictví.1. vyd. Praha : Europa- Sobotáles cz s.r.o., 2004. Bolek, A., Kochman, J. aj. Části strojů 1. svazek. 5. vyd. Praha : SNTL, 1989. Doleček, J., Holoubek, Z. Strojnictví I. pro SOU. 1. vyd. (nebo pozdější) Praha : SNTL, 1988.


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google