Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZELENÁ HORA Z HISTORIE OBCE. Krajina Zelené Hory  Téměř celá se rozprostírá na Drahanské vrchovině.  Leží asi 8 km od Vyškova.  Má rozlohu 275 hektarů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZELENÁ HORA Z HISTORIE OBCE. Krajina Zelené Hory  Téměř celá se rozprostírá na Drahanské vrchovině.  Leží asi 8 km od Vyškova.  Má rozlohu 275 hektarů."— Transkript prezentace:

1 ZELENÁ HORA Z HISTORIE OBCE

2 Krajina Zelené Hory  Téměř celá se rozprostírá na Drahanské vrchovině.  Leží asi 8 km od Vyškova.  Má rozlohu 275 hektarů.  Žije zde 229 obyvatel.

3 HISTORIE  Obec patří k nejmladším v okrese Vyškov.  Olomoucký biskup Maxmilián daroval v druhé polovině 18 stol. část vykáceného lesa panským rubačům.  Ti si zde postavily 6 domků.  Úředně byla obec postavena roku 1763 s 21 domky.

4 HISTORIE  Název obce měnil podobu od českého Kopčany přes německé Grünberg až po název dnešní.  Kdysi zde byly dva větrné mlýny,které po vysídlení obce byli úplně rozebrány.

5 PRÁCE MÍSTNÍCH OBYVATEL  Živily se především zemědělstvím a prací v lese,případně vyjížděli za prací do okolí.  Za první republiky pracovali někteří občané v kamenolomech v okolních obcích.  Také se živily soukenictvím,které se dělalo podomácku.

6 SPOJENI S PUSTIMĚŘEM  Obec od svého založení příslušela katastrálně do Pustiměře.  Od druhé poloviny 19 stol.byla obec politicky samostatná.  Po kulturní a politické stránce byla Zelená Hora dlouho plně vázána k nedaleké Pustiměři.  Zde byl farní úřad, pošta, lékař, sem chodily děti do školy.

7 Co všechno zde bylo postaveno?  v 90 letech 19.stol.zde byla vybudována knihovna.  V roce 1929 byla postavena hasičská zbrojnice.  V roce 1927 byla vybudovaná silnice do Pustiměře,ale silnice ze Zelené Hory do Podivic byla postavena až v létech 1933-1936 v době hospodářské krize(hladová silnice)

8 Historické fotografie  Hradisko  náves  Obchod budoucnost

9 Němci  V letech 1935-36 byla v okolních lesích vybudovaná rozsáhlá vojenská střelnice.  Později ji využila nacistická okupační vojska.  Němci v roce 1941 vysídlily řadu obcí ve vojenském prostoru včetně Zelené Hory.  Teprve po skončení války v roce 1945 se občané vraceli zpět do obce, která byla vyrabovaná a pustá.  Vysídlení zasadilo obci velkou demografickou ránu, ze které se dodnes nevzpamatovala.

10 HISTORIE  V 60.létech byla obec připojena k Pustiměři, od které se osamostatnila v roce 1990.  Nyní obě obce spolupracují spolu s dalšími v rámci mikroregionu Melicko.

11 KULTURNÍ PAMÁTKY  Památník vysídlení obce.  Kříž z roku 1850.  Kříž na návsi.  Socha sv. Václava.  Památník vysídlení 1945.  Litinový kříž.  Zvonička Zelená Hora.  Socha sv. Jana Nepomuckého.

12 Pohlednice


Stáhnout ppt "ZELENÁ HORA Z HISTORIE OBCE. Krajina Zelené Hory  Téměř celá se rozprostírá na Drahanské vrchovině.  Leží asi 8 km od Vyškova.  Má rozlohu 275 hektarů."

Podobné prezentace


Reklamy Google