Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Barbora Pagáčová IV.C 19. 3. 2010. = elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření … IR ( z anglického.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Barbora Pagáčová IV.C 19. 3. 2010. = elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření … IR ( z anglického."— Transkript prezentace:

1 Barbora Pagáčová IV.C

2 = elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření … IR ( z anglického infrared )

3

4 - tělesa zahřátá na vysokou teplotu a) spojité spektrum (souvislý pás spektrálních barev) : žárovky, hvězdy, Slunce b) čárové spektrum (pouze sada ostrých čar a tmavé (neosvětlené) pásy) : lasery - potenciálně škodlivého IR : hutnické pece, sklářské vany s roztavenou sklovinou, rozžhavené velké kusy oceli při kovářských pracích, apod.

5 - platí pro něj stejné zákony jako pro světlo -> to umožňuje konstrukci optických soustav -> použití optických prvků (čočky, …) -> zhotovené ze spec. materiálů (NaCl, …) - proniká zakaleným prostředím snadněji než světlo (mlha, atmosféra Země, …) -> např. snímky povrchu Země pořízené meteorologickými družicemi ( inf. o počasí)

6 - dálkové ovladače - neruší signál –> v jiné části spektra, nevnímáme ho, není viditelné okem - brýle pro noční vidění, funkce videokamer pro noční natáčení - jako osvětlení předmětů, kamera zachytí zřetelně osvětlené předměty - ve fotografování v daleké IR oblasti –> termografie - zachycuje vlastní IR záření, které vydávají tělesa s teplotou vyšší než absolutní nula - snímače IR záření musí být chlazené na teplotu podstatně nižší, než je teplota zobrazovaných těles (jinak by se snímač zahltil svým vlastním tepelným zářením)

7

8


Stáhnout ppt "Barbora Pagáčová IV.C 19. 3. 2010. = elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření … IR ( z anglického."

Podobné prezentace


Reklamy Google