Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Seminární práce na téma Sucho Pavel Stibor AMVT. Co je to sucho? Neexistuje žádná přesná akceptovaná definice sucha. Obecně řečeno – nedostatek dešťových.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Seminární práce na téma Sucho Pavel Stibor AMVT. Co je to sucho? Neexistuje žádná přesná akceptovaná definice sucha. Obecně řečeno – nedostatek dešťových."— Transkript prezentace:

1 Seminární práce na téma Sucho Pavel Stibor AMVT

2 Co je to sucho? Neexistuje žádná přesná akceptovaná definice sucha. Obecně řečeno – nedostatek dešťových srážek oproti dlouhodobému průměru v dané oblasti, během delší časové periody (obvykle několik měsíců nebo déle), mající dopad na lidské potřeby, životní prostředí.

3 Rozdělení sucha Meteorologické Zemědělské Hydrologické Socioekonomické

4 Meteorologické sucho Je obvykle srážková odchylka od normálu během delší časové periody. Definice sucha jsou specifické pro dané oblasti. Když mluvíme o suchu obecně, myslíme tím obvykle sucho meteorologické.

5 Zemědělské sucho Nastává, když není dostatečně vlhká půda na to aby úroda v dané období pokryla lidské požadavky. Zemědělství je obvykle prvním ekonomickým sektorem postiženým suchem.

6 Hydrologické sucho Hydrologické sucho nastává, když klesají zásoby povrchové a podpovrchové vody (vysychají vodní rezervoáry, prameny, studně). Krátkodobé deště nestačí k doplnění zásob vody. Projeví se až za několik měsíců po zemědělském suchu.

7 Socioekonomické sucho Nastává když sucho začne ovlivňovat přímo lidi (voda na příděl, nebezpečí požárů, hydroelektrárny nefungují = vyšší ceny za elektřinu).

8 Co je to klima, klimatologie? Klima je obvykle definováno jako co je očekáváno nebo „normální“ a representuje každodenní počasí během delší časové periody (obvykle 30-ti letý průměr). Klimatologové se snaží objevit a vysvětlit dopady klimatu, aby společnost mohla plánovat své aktivity, navrhovat stavby, infrastrukturu a očekávat nepřátelské projevy klimatu. Klima je definováno stejně jako počasí teplotou, srážkami, větrem a slunečním zářením.

9 Ukazatele sucha Percent of Normal Standardized Precipitation Index Palmer Drought Severity Index Crop Moisture Index Surface Water Supply Index Reclamation Drought Index Deciles

10 Předpověď sucha Během události ENSO (El Niño–Southern Oscillation) mohou nastat sucha téměř všude na světě, vědci nalezli nejsilnější spojení mezi ENSO a suchem v Austrálii, Indii, Indonésii, Brazílii, v části jižní a východní Afriky, oblastmi v Pacifiku, střední Amerikou a různými částmi USA. ENSO události zdá se mají silný vliv na oblasti v nižších zem. šířkách, obzvláště v rovníkovém Pacifiku a okolních tropických územích. Intenzita anomálií v mírném pásmu není tolik souvislá s ENSO jako v nižších zem. šířkách. Nyní se měří na spousta místech v Pacifiku teplota, proudy a vítr a na základě těchto dat se vytváří počítačové simulace. Vědci v současné době nejsou schopni na většině míst předpovědět sucha na měsíc a více dopředu. Predikce sucha je závislá na srážkách a teplotě.

11 Dopady sucha Dělíme na přímé a nepřímé, ekonomické, environmentální a sociální. Přímé – snížená produktivita půdy, zvýšení rizika požárů, snížení vodní hladiny, zvýšená úmrtnost zvířat atd. Nepřímé jsou následky přímých – snížený příjem zemědělců, zvýšení ceny dřeva a jídla, nezaměstnanost, zvýšená kriminalita, migrace lidí atd. Ekonomické – z hlediska peněz -úhyn zeměděl. zvířat, ryb, rostlin, zvýšení cen energie, jídla, snížení výnosů z turistiky a rekreace atd. Environmentální – z hlediska degradace krajiny - zvýšení rizika požárů, degradace půdy, nedostatek pitné vody, migrace a úhyn zvěře. Sociální – dopad na lidi – zhoršení zdraví lidí, zvýšení konfliktů, snížená kvalita života, vzrůst chudoby, migrace lidí.

12 Dopady sucha na kontinenty

13 Dopady sucha top ten

14 Porovnání výskytu sucha s ostatními katastrofami

15

16

17

18 Země s nedostatkem obnovitelných zdrojů vody

19 Prevence Šetřit s vodou – nevylévat zbytečně vodu, když ji lze použít ještě někde jinde (k zalití květin, nebo mytí). Zkontrolovat jestli nám někde nekape voda. Místo mytí se ve vaně se sprchovat, nesprchovat se zbytečně dlouho, používat úspornou hlavu s malým průtokem vody. Úsporné splachování záchodu. Nezalívat zbytečně často trávník. Xeriscaping – rostliny odolné vůči suchu.

20 Seznam zdrojů informací Internetové stránky http://www.drought.unl.edu/ http://www.em-dat.net/ http://www.reliefweb.int/ http://www.populationaction.org/


Stáhnout ppt "Seminární práce na téma Sucho Pavel Stibor AMVT. Co je to sucho? Neexistuje žádná přesná akceptovaná definice sucha. Obecně řečeno – nedostatek dešťových."

Podobné prezentace


Reklamy Google