Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Větrná energie jakou součást obnovitelných zdrojů energie nabízí jedno z možných východisek při řešení globálních klimatických změn a mizejících ložisek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Větrná energie jakou součást obnovitelných zdrojů energie nabízí jedno z možných východisek při řešení globálních klimatických změn a mizejících ložisek."— Transkript prezentace:

1

2  Větrná energie jakou součást obnovitelných zdrojů energie nabízí jedno z možných východisek při řešení globálních klimatických změn a mizejících ložisek klasických zdrojů energií. Vítr je zdroj nevyčerpatelný, jako zdroj je zdarma a je možné ho bez vypouštění škodlivin přeměnit v elektrickou energii. Navíc se jedná o zdroj lokální, který není závislý na exportu z politicky nestabilních oblastí, není nutno jej chránit a ani nemůže být zneužit.

3  patří se svými 9 větrnými elektrárnami v evropském měřítku mezi menší parky. Přesto se ovšem jedná v současnosti o největší zrealizovaný projekt na území Moravy a druhý největší projekt v ČR.  Větrný park Horní Loděnice-Lipina má celkem devět větrných elektráren.

4

5  Větrná elektrárna o výšce osy rotoru 105 m a má průměr rotoru 90 m, čemuž odpovídá délka každého z listů 44 m. Dohromady má tedy celá větrná elektrárna 150m.  Elektrárna začíná pracovat při rychlosti větru 4 m/s a vypíná se při rychlosti 25 m/s. Vypínání se provádí nastavením listů do praporu a je podpořeno ještě čelisťovými brzdami, které rychle zařízení zastaví a následně zajistí.

6  Předpokládaná roční výroba celého parku je na úrovni cca 43 GWh elektrické energie, což je rovno spotřebě českých domácností. Při předpokládané životnosti 25 let je to celkem MWh elektřiny. Tolik elektřiny by bylo vyrobeno spálením tun uhlí. Při spálení tohoto množství uhlí vznikne tun CO 2, 2000 tun SO 2, 1800 tun NO x a 65 tun jemného prachu.

7

8  Větrné elektrárny produkují elektřinu o napětí 30kV. Výkon je pak podzemním kabelovým vedením, o délce 9km, vyveden do nově vybudované rozvodny ve Šternberku, kde se z 30kV transformuje na 110kV a předává do distribuční sítě společnosti ČEZ Distribuce a.s.

9  Projekt začal být připravován v roce Koncem roku 2004 bylo podáno oznámení záměru EIA (posuzování vlivu záměru na životní prostředí) a celý proces EIA byl ukončen v březnu Následným krokem byla změna územních plánů, územní a stavební řízení, které bylo ukončeno na konci roku Stavební práce na budování infrastruktury začaly v dubnu 2008 a v létě započaly i práce na základech samotných elektráren, trafostanici a na kabelové trase. V květnu a v první dekádě června 2009 se pak naskytla pozorovatelům možnost vidět i samotnou výstavbu větrných elektráren. Vlastní zkušební provoz větrných elektráren byl pak zahájen v červenci 2009.

10

11  Zdroj čerpání informací  Obrázky z https://www.google.cz/imghp?hl=cs&ta b=wi a

12 Název práce: Projekt Větrný park Horní Loděnice - Lipina Zpracoval: Radek Sláma VOŠ a SPŠE Olomouc Božetěchova 3 Školní rok 2012/2013 Třída 2L Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt " Větrná energie jakou součást obnovitelných zdrojů energie nabízí jedno z možných východisek při řešení globálních klimatických změn a mizejících ložisek."

Podobné prezentace


Reklamy Google