Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bolestivé rameno (Tunelové projekce pro potřeby ortopedie) Ladislav Štícha Vladislav Jindra RDG oddělení NsP Česká Lípa.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bolestivé rameno (Tunelové projekce pro potřeby ortopedie) Ladislav Štícha Vladislav Jindra RDG oddělení NsP Česká Lípa."— Transkript prezentace:

1

2 Bolestivé rameno (Tunelové projekce pro potřeby ortopedie) Ladislav Štícha Vladislav Jindra RDG oddělení NsP Česká Lípa

3 Ramenní kloub je kloub s nejvyšším rozsahem pohybu v lidském těle
Ramenní kloub je kloub s nejvyšším rozsahem pohybu v lidském těle. Hlubší zájem o problémy ramenního kloubu vyžaduje zvládnutí anatomických znalostí a uspořádání prostorových vztahů.

4

5 Problematika ramenního kloubu je široká a zahrnuje kromě základních RTG projekcí řadu specielních projekcí. Bolesti ramene nemusí mít úrazovou etiologii, jsou nezávislé na námaze, jsou často noční a budí nemocného.

6 Ze specielního skiagrafického vyšetření ramenního kloubu jsme vybrali projekci, která není žádnou novinkou, ale ve skiagrafii má svůj diagnostický význam jako doplňující projekce k projekcím základním.

7 Tato cílená projekce ramenního kloubu má více než jedno označení pojmenování: - „tunelová“ projekce „Y“ projekce - „outlet-view“ projekce - Morrisonova projekce - projekce na akromioklavikulární prostory

8 Poloha pacienta při RTG vyšetření: ve stoje u vertigrafu-sagitální rovina svírá úhel 30-45°,vyšetřovaná horní končetina pokrčena v loketním kloubu, v supinaci(1.-2. projekce)-3. projekce více laterálně s překřížením předloktí – C.p.10-15° kaudálně s centrací na hlavici humeru.

9 Projekční prostory zájmu vyšetření:

10 Na našem RDG oddělení NsP Česká Lípa vyšetřujeme tyto prostory v průměru u 100 pacientů ročně v poměru žena x muž 2:1 ve věkové hranici 25 – 50 let.

11 Diagnosticky se převážně jedná o : - PHS - sy
Diagnosticky se převážně jedná o : - PHS - sy.rotátorové manžety (impingement sy.) - bursitidy - kalcifikace

12 Pacient 45 let, PHS pseudocysty hrbolu humeru, artrotické změny AC kloubu, subakrom. prost., kalcifikace do 2 mm

13 Pacientka 35 let,PHS, calcarea s kalcifikací subakromiálně velikosti 7x4 mm

14 Pacient 50 let, subakromiál
Pacient 50 let, subakromiál.dvojitá paraartikulární kalcifikace 10x8 mm

15 Pacientka 35 let PHS partim
Pacientka 35 let PHS partim.calcarea paraartikulárně, vícečetné ohraničené okrouhlé kalcifikace velikosti 5 mm a subakromiálně kontrastní stíny 10x5 mm

16 Názory, zda je i dnes třeba vydávat, publikovat a předávat odborné informace, nejsou jednoznačné a tak záleží jen na zájmu odborné profese.

17 Literatura: 1. Toldt-Anatomischer Atlas(1927) 2
Literatura: 1. Toldt-Anatomischer Atlas(1927) 2. Anatomický obrazový slovník – H.Fenais (1981) 3. Chirurgická anatomie velkých končetinových kloubů – MUDr.J.Bartoníček a kol. (1991) 4.Ortopedie – prof.MUDr.P.Dungl,DrSc. a kol.(2005) 5. Praktická radiologie – SRLA 6. RTG dokumentace RDG odd.NsP Česká Lípa

18 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Bolestivé rameno (Tunelové projekce pro potřeby ortopedie) Ladislav Štícha Vladislav Jindra RDG oddělení NsP Česká Lípa."

Podobné prezentace


Reklamy Google