Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jakub Doležal, sexta A.  Hliník, chemická značka Al, (lat. Aluminium), je velmi lehký kov bělavě šedé barvy, velmi dobrý vodič elektrického proudu, široce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jakub Doležal, sexta A.  Hliník, chemická značka Al, (lat. Aluminium), je velmi lehký kov bělavě šedé barvy, velmi dobrý vodič elektrického proudu, široce."— Transkript prezentace:

1 Jakub Doležal, sexta A

2  Hliník, chemická značka Al, (lat. Aluminium), je velmi lehký kov bělavě šedé barvy, velmi dobrý vodič elektrického proudu, široce používaný v elektrotechnice.  Hliníkový prášek:

3  Neušlechtilý stříbřitě šedý, nestálý, kujný kov, elektricky velmi dobře vodivý.  V přírodě se vyskytuje zejména ve formě sloučenin, nejznámější je bauxit.  Hliník byl objeven roku 1825 dánským fyzikem Hansem Christianem Oerstedem.

4  Díky velké reaktivitě hliníku se v přírodě setkáváme prakticky pouze s jeho sloučeninami.  Krom bauxitu se vyskytuje také v křemíku, titanu a železa.  Bauxit:

5  Přestože hliník patří mezi prvky nejvíce zastoupené v zemské kůře, patřila jeho průmyslová výroba do ještě poměrně nedávné doby k velmi obtížným procesům.  Teprve zvládnutí průmyslové elektrolýzy taveniny kovových rud umožnilo současnou mnohasettunovou roční produkci čistého hliníku.  Hliníkové mince:

6  Vyrábějí se z něj např. některé drobné mince, ale i běžné kuchyňské nádobí a příbory.  Po vyválcování do tenké folie se s ním setkáme pod názvem alobal při tepelné úpravě pokrmů nebo jako ochranného obalového materiálu.  Dá se také skvěle využít na brankové konstrukce, např. pro fotbalisty.  Hliníková pánvička:  Hliníková lampa:

7  z droje:  www.wikipedia.cz


Stáhnout ppt "Jakub Doležal, sexta A.  Hliník, chemická značka Al, (lat. Aluminium), je velmi lehký kov bělavě šedé barvy, velmi dobrý vodič elektrického proudu, široce."

Podobné prezentace


Reklamy Google