Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0028 Číslo materiáluVY_32_INOVACE_252 Název školyGymnázium, Tachov, Pionýrská 1370 Autor Ing. Roman Bartoš Předmět Informatika.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0028 Číslo materiáluVY_32_INOVACE_252 Název školyGymnázium, Tachov, Pionýrská 1370 Autor Ing. Roman Bartoš Předmět Informatika."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0028 Číslo materiáluVY_32_INOVACE_252 Název školyGymnázium, Tachov, Pionýrská 1370 Autor Ing. Roman Bartoš Předmět Informatika Ročník 4.4. Datum vytvoření17.11.2013 Anotace Výklad nové látky -seznámení s datumovými funkcemi -prezentace Metodický pokynprezentace je určena jako výklad do hodiny i jako materiál k samostudiu Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora. Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

2 POUŽITÍ DATUMOVÝCH FUNKCÍ

3 DATUM A PROGRAM MS EXCEL Použití kalendářního data je při práci s daty velmi široké, V této prezentaci se podíváme jak MS Excel s datem pracuje a jak je formátován, Nejdříve se musíme podívat na to, jak MS Excel datum ukládá, Kdo z vás by očekával, že datum bude uložené tak, jak je následně v buňce zobrazeno, mýlí se, MS Excel datum ukládá jako číslo, Část před desetinnou řádovou čárkou nám říká, kolik dní od 1. ledna 1900 uplynulo, Část za desetinnou řádovou čárkou nás informuje o tom, kolik času uplynulo od počátku dne, měřeno procentuálně.

4 DATUMOVÉ FUNKCE Mezi první funkce, které si uvedeme, budou funkce zjišťující aktuální datum a čas, Patří sem dvě funkce: DNES() Funkce DNES nemá žádné parametry a zobrazuje datum v různých formátech, NYNÍ() Funkce NYNÍ nemá žádné parametry a zobrazuje datum a čas v různých formátech, Na následujícím obrázku můžete vidět výsledky obou funkcí.

5 FORMÁT DATA Formát data a času se upravuje kliknutím pravého tlačítka myši na vybranou buňku, Poté se objeví následující nabídka, ze které vybereme volbu „Formát buněk“.

6 FORMÁT DATA A ČASU Poté na kartě Číslo vybereme volbu „Datum“ a následně vhodný formát.

7 FUNKCE DEN, MĚSÍC, ROK DEN() Funkce DEN vybere z data pouze pořadové číslo v měsíci a to zobrazí, Vstupní hodnotou je buňka s datem, MĚSÍC() Funkce MĚSÍC vybere z data pořadové číslo měsíce v roce, Vstupní hodnotou je buňka s datem, ROK() Funkce ROK vybere z data rok, Vstupní hodnotou je buňka s datem.

8 DEN V TÝDNU Pokud by bylo potřeba zobrazit den v týdnu, je tady funkce: DENTÝDNE() Funkce má dva parametry, Tím prvním je buňka s datem a druhým typ určující počátek týdne, V některých zemích se počítá týden od neděle, tedy neděle má pořadové číslo jedna (typ jedna), V Česku týden začíná pondělkem (typ dva), Funkce DENTÝDNE() zobrazí pořadové číslo dne v týdnu.

9 ZOBRAZENÍ NÁZVU V případě, že budete chtít zobrazit den v týdnu - pondělí, úterý, …. nebo měsíc - leden, únor, …, budete muset použít další funkce, které Excel nabízí, Takovou funkcí je funkce SVYHLEDAT, To už je ale námět na jinou přednášku.

10 POŘADOVÉ ČÍSLO TÝDNE V ROCE Při výpočtu pořadového čísla týdne v roce si musíme dát pozor na to, kdy je 1. ledna, V případě, že 1. ledna je ve čtvrtek a později, má tento týden pořadové číslo jedna, protože v daném týdnu má leden více dní než prosinec, V případě, že 1. ledna je v pátek a později, má tento týden poslední číslo týdne v roce (většinou 52). MS Excel nabízí pro tento výpočet funkci WEEKNUM(), Jejími parametry jsou buňka s datem a typ, Typ s hodnotou jedna asi vůbec nevyužijeme, Typ s hodnotou dva je varianta určená pravidlem, které jsme si vysvětlili.


Stáhnout ppt "Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0028 Číslo materiáluVY_32_INOVACE_252 Název školyGymnázium, Tachov, Pionýrská 1370 Autor Ing. Roman Bartoš Předmět Informatika."

Podobné prezentace


Reklamy Google