Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obyvatelstvo a sídla Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Zicha. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obyvatelstvo a sídla Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Zicha. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."— Transkript prezentace:

1 Obyvatelstvo a sídla Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Zicha. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV). Jižní Asie Upraveno ze zdroje: 9

2 Jazyky, etnika Náboženství Sídla, jádrové oblasti Problémy obyvatel Počet obyvatel

3  Prohlédněte si graf vývoje počtu obyvatel dvou nejlidnatějších států jižní Asie a pokuste se odpovědět na následující otázky: IndiePákistán 2. Jak se tento makroregion podílí na statistice vývoje počtu obyvatel celého světadílu? 1. Který demografický ukazatel ovlivňuje nejvíce vývoj počtu obyvatel nejlidnatějších států jižní Asie? Grafy vývoje počtu obyvatel: Čína Počet obyvatel Asie 3. Jaký vývoj se dá očekávat v následujících desetiletích? 4. Porovnejte s vývojem počtu obyvatel v Číně. Co způsobuje rozdílný vývoj v posledních pětadvaceti letech? ?

4 Demografické ukazatele  Porovnejte vybrané demografické ukazatele u Indie, Pákistánu, Bangladéše a Číny. Srovnání států  míra porodnosti  míra úmrtnosti před dosažením 5 let  vývoj počtu obyvatel  průměrná délka života  V čem jsou údaje podobné, v čem jsou rozdílné?  Přidejte do výběru některý z ekonomicky vyspělých států Evropy. Zdůvodněte rozdíly.

5 Jazyky, etnika  S využitím atlasu, článků na internetu, popř. vyhledáváním na internetu rozhodněte o správnosti uvedených tvrzení a označte kliknutím. IndiePákistánAfghánistán Významným rysem makroregionu je jazyková a kulturní různorodost. Na území Indie existuje celkem 16 úředních jazyků a užívá se přes 1600 dalších řečí a dialektů, které se od sebe mnohdy výrazně liší. Proto je jednotným dorozumívacím jazykem angličtina. V Nepálu žije okolo 15 různých národů, nejpočetnější jsou Nepálci (50 % obyvatelstva). Přes tři čtvrtiny obyvatel Indie tvoří indoárijci bílé rasy (např. Hindustánci, Bengálci, Gudžaráthové). Drávidové jsou smíšené rasy (europoidní a australopoidní) a žijí v severovýchodní části poloostrova Přední Indie (např. Tamilové nebo Telugové). Bengálci žijí na území Bengálska v oblasti delty řek Gangy a Brahmaputry. Mají společný jazyk – svahilštinu, společné náboženství (směs hinduismu a islámu) a většinou společnou historii. Indoárijskými jazyky se mluví v Pákistánu, Indii, Nepálu, Bangladéši a na Srí Lance. V Afghánistánu a západní části Pákistánu se mluví íránskými jazyky. Na území Afghánistánu žije několik etnických a jazykových skupin. Nejpočetnějším etnikem v Afghánistánu jsou Tádžikové. Paštunština je jedním ze dvou úředních jazyků. Druhým je afghánská perština. JazykyBengálsko pravdivost kontrola Obr.

6 Jazyky, etnika  Doplňte legendu k mapě. Využijte atlas. kontrola Smíšená rasa + Obr. Upraveno ze zdroje: 9

7 Náboženství kontrola vepřového masa hovězího masa kráva − vepř − nečisté zvíře posvátné zvíře Indie Bangladéš Pákistán Afghánistán Bhútán Nepál reinkarnace BrahmaŠiva Višnu posvátná Ganga Mohamedův nástupce − Abú Bakr sunnité korán BuddhismusIslámHinduismus zákaz konzumace Kolo života  Přesuňte popis do sloupců podle náboženství. Státy podle toho, které náboženství je nejrozšířenější. (Postup: klávesa Esc, po přesunu Shift + F5.) Obr. Mapa − náboženství

8 Poznáte stát?  Dokážete k textu přiřadit stát? (Kliknutím zvětšíte text.) kontrola V zemi je mnoho různých etnik a kastovních skupin. Část obyvatel je mongoloidního původu (např. Šerpové), část jsou potomci indoárijských přistěhovalců (např. Gurkhové, Tharuové). V souvislosti s mnohonárodnostním složením je podobně rozmanité i jazykové složení. Státním náboženstvím je hinduismus (přes 80 %). Stát má velmi pestrou škálu různých etnických skupin. Populaci tvoří tři hlavní etnické skupiny: indoárijská, drávidská a mongoloidní. Z hlediska náboženského vyznání jde o náboženský stát. Převážná většina obyvatelstva jsou hinduisté. Své zastoupení mají i muslimové a křesťané. Nejvíce obyvatel vyznává tibetský buddhismus a hinduismus. Úředním jazykem je dzongkä. Mluví se mnoha tibetskými a nepálskými dialekty. Zajímavostí je zákaz prodeje tabáku a zákaz kouření. Obyvatelé jsou většinou muslimové a je zde i velká menšina hinduistů. Většina obyvatel jsou Bengálci. Země má vysokou hustotu zalidnění − přes 1000 obyvatel na km². Většina obyvatel jsou muslimové. Nejrozšířenějšími etniky jsou Paňdžábci, Paštunové, Sindhové a Balúčové. Kromě stálého obyvatelstva žije v zemi asi dva miliony uprchlíků ze sousední země. Urdština je úředním jazykem. Největší skupinu obyvatel tvoří etnikum indoevropského původu, Sinhálci. Druhou nejpočetnější je drávidská skupina Tamilové. Zhruba ¾ obyvatel jsou buddhisté. Největší skupinou jsou Paštunové. Paštština a perština jsou úředními jazyky. Přes 95 % obyvatel jsou muslimové − sunnité. Podobně jako v ostatních státech jižní Asie je zde velmi nízká míra urbanizace (jen kolem 25 %). stát Zdroje: 1, 2, 3, 4, 12, 13

9 Sídla − jádrové oblasti  Na mapě jsou zobrazeny nejlidnatější aglomerace a jádrové oblasti jižní Asie. Doplňte k mapce legendu, vyhledejte údaje o počtu obyvatel a pořadí mezi aglomeracemi. Největší světové aglomerace 3 nejlidnatější aglomerace:  Které z uvedených aglomerací jsou v první desítce na světě?  Které v první dvacítce?  Podle atlasu porovnejte míru urbanizace jižní Asie s ostatními regiony Asie.  Dokážete zdůvodnit rozdíly mezi jednotlivými regiony? Zdroj: 9

10 Problémy obyvatel – rostoucí populace  Přečtěte článek na internetu a odpovězte na uvedené otázky. Jak jsou rodiny motivovány pro menší počet dětí? Jaké protipopulační opatření navrhujete? Jaké problémy hrozí v budoucnu Indii, Pákistánu a Bangladéši, pokud se potvrdí prognózy o vývoji počtu obyvatel a bude pokračovat dosavadní trend vývoje v počtu obyvatel? Článek iDnes.czIndiePákistán

11 Problémy obyvatel – život ve slumech  Prohlédněte si videa a články o slumech a odpovězte na uvedené otázky. Jaké kroky podniká indická vláda? Zdroj:7 Čím se živí obyvatelé slumů? Jaké jsou podmínky života obyvatel slumů v Dháce a Bombaji? Video − Bangladéšské slumy (2,5 min.) Video – Dharáví v indické Mubaji (3 min.) Zpráva iDnes.cz Jaké řešení pro zlepšení podmínek jejich života byste navrhovali vy? ? Zajímavost

12 V zemi je mnoho různých etnik a kastovních skupin. Část obyvatel je mongoloidního původu (např. Šerpové), část jsou potomci indoárijských přistěhovalců (např. Gurkhové, Tharuové). V souvislosti s mnohonárodnostním složením je podobně rozmanité i jazykové složení. Státním náboženstvím je hinduismus (přes 80 %).

13 Stát má velmi pestrou škálu různých etnických skupin. Populaci tvoří tři hlavní etnické skupiny: indoárijská, drávidská a mongoloidní. Z hlediska náboženského vyznání jde o náboženský stát. Převážná většina obyvatelstva jsou hinduisté. Své zastoupení mají i muslimové a křesťané.

14 Nejvíce obyvatel vyznává tibetský buddhismus a hinduismus. Úředním jazykem je dzongkä. Mluví se mnoha tibetskýmí a nepálskými dialekty. Zajímavostí je zákaz prodeje tabáku a zákaz kouření.

15 Obyvatelé jsou většinou muslimové a je zde i velká menšina hinduistů. Většina obyvatel jsou Bengálci. Země má vysokou hustotu zalidnění − přes 1000 obyvatel na km².

16 Většina obyvatel jsou muslimové. Nejrozšířenějšími etniky jsou Paňdžábci, Paštunové, Sindhové a Balúčové. Kromě stálého obyvatelstva žije v zemi asi 2 miliony uprchlíků ze sousední země. Urdština je úředním jazykem.

17 Největší skupinu obyvatel tvoří etnikum indoevropského původu, Sinhálci. Druhou nejpočetnější je drávidská skupina Tamilové. Zhruba ¾ obyvatel jsou buddhisté.

18 Největší skupinou jsou Paštunové. Paštština a perština jsou úředními jazyky. Přes 95 % obyvatel jsou muslimové − sunnité. Podobně jako v ostatních státech jižní Asie je zde velmi nízká míra urbanizace (jen kolem 25 %).

19 V zemi je mnoho různých etnik a kastovních skupin. Část obyvatel je mongoloidního původu (např. Šerpové), část jsou potomci indoárijských přistěhovalců (např. Gurkhové, Tharuové). V souvislosti s mnohonárodnostním složením je podobně rozmanité i jazykové složení. Státním náboženstvím je hinduismus (přes 80 %). Stát má velmi pestrou škálu různých etnických skupin. Populaci tvoří tři hlavní etnické skupiny: indoárijská, drávidská a mongoloidní. Z hlediska náboženského vyznání jde o náboženský stát. Převážná většina obyvatelstva jsou hinduisté. Své zastoupení mají i muslimové a křesťané. Nejvíce obyvatel vyznává tibetský buddhismus a hinduismus. Úředním jazykem je dzongkä. Mluví se mnoha tibetskýmí a nepálskými dialekty. Zajímavostí je zákaz prodeje tabáku a zákaz kouření. Obyvatelé jsou většinou muslimové a je zde i velká menšina hinduistů. Většina obyvatel jsou Bengálci. Země má vysokou hustotu zalidnění − přes 1000 obyvatel na km². Většina obyvatel jsou muslimové. Nejrozšířenějšími etniky jsou Paňdžábci, Paštunové, Sindhové a Balúčové. Kromě stálého obyvatelstva žije v zemi asi dva miliony uprchlíků ze sousední země. Urdština je úředním jazykem. Největší skupinu obyvatel tvoří etnikum indoevropského původu, Sinhálci. Druhou nejpočetnější je drávidská skupina Tamilové. Zhruba ¾ obyvatel jsou buddhisté. Největší skupinou jsou Paštunové. Paštština a perština jsou úředními jazyky. Přes 95 % obyvatel jsou muslimové − sunnité. Podobně jako v ostatních státech jižní Asie je zde velmi nízká míra urbanizace (jen kolem 25 %). stát Nepál Indie Bhútán Pákistán Bangladéš Srí Lanka Afghánistán zpět

20 Zdroj:6

21 195019601970198019902000201020202030 Počet obyvatel Indie v období od roku 1950 do roku 2010 a prognóza do roku 2030 Počet obyvatel (tisíce) Zdroj:5

22 195019601970198019902000201020202030 Počet obyvatel Pákistánu v období od roku 1950 do roku 2010 a prognóza do roku 2030 Počet obyvatel (tisíce) Zdroj:5

23 195019601970198019902000201020202030 Počet obyvatel Číny v období od roku 1950 do roku 2010 a prognóza do roku 2030 Počet obyvatel (tisíce) Zdroj:5

24 RokPočet obyvatel Asie (tisíce) 19702 125 393 19802 622 565 19903 178 810 20003 698 296 20053 936 536 20104 164 252 Prognóza vývoje počtu obyvatel 20204 596 256 20304 916 701 20405 125 332 20505 231 485 Zdroj:5

25 Bengálci Zdroj:8

26 Drávidské ženy Zdroj:10

27 Tamilské děti Zdroj:11

28 Zdroj:14

29 Zdroj:15

30 Zdroj:16

31 Zdroj:7

32 Indoárijské jazyky Drávidské jazyky Íránské jazyky Upraveno ze zdroje: 9 Indoevropské jazyky

33 Kontrola + Smíšená rasa ++ Upraveno ze zdroje: 9

34 Významným rysem makroregionu je jazyková a kulturní různorodost. Na území Indie existuje celkem 16 úředních jazyků a užívá se přes 1600 dalších řečí a dialektů, které se od sebe mnohdy výrazně liší. Proto je jednotným dorozumívacím jazykem angličtina. V Nepálu žije okolo 15 různých národů, nejpočetnější jsou Nepálci (50 % obyvatelstva). Přes tři čtvrtiny obyvatel Indie tvoří indoárijci bílé rasy, (např. Hindustánci, Bengálci, Gudžaráthové). Drávidové jsou smíšené rasy (europoidní a australopoidní) a žije v jižní části poloostrova Přední Indie (např. Tamilové nebo Telugové). Bengálci žijí na území Bengálska v oblasti delty řek Gangy a Brahmaputry. Mají společný jazyk − bengálštinu, společné náboženství (směs hinduismu a islámu) a většinou společnou historii. Indoárijskými jazyky se mluví v Pákistánu, Indii, Nepálu, Bangladéši a na Srí Lance. V Afghánistánu a západní části Pákistánu se mluví íránskými jazyky. Na území Afghánistánu žije několik etnických a jazykových skupin. Nejpočetnějším etnikem v Afghánistánu jsou Paštunové. Paštunština je jedním ze dvou úředních jazyků. Druhým je afghánská perština. pravdivost Kontrola

35 Náboženství vepřového masa hovězího masa kráva − vepř −nečisté zvíře posvátné zvíře Indie Bangladéš Pákistán Afghánistán Bhútán Nepál reinkarnace BrahmaŠivaVišnu posvátná Ganga Mohamedův nástupce − Abú Bakr sunnité korán BuddhismusIslámHinduismus zákaz konzumace Kolo života Srí Lanka

36 1.Anděl, Jiří. a kol. Makroregiony světa. Regionální geografie pro gymnázia. Praha: Nakladatelství České geografické společnosti, s. r. o., 2010. 2.Hanus, M.; Šídlo, L. Školní atlas dnešního světa. Nakladatelství Terra, s. r.o. 2011. 1. vydání. 3.Klímová, Eva. Školní atlas světa. Kartografie Praha, a. s., 2007, 2008. 2. vyd. 4.Cs.wikipedia.org. Demografie Indie, [online]. 11. 4. 2012 [cit. 2012-04-12]. Dostupný z WWW:.http://cs.wikipedia.org/wiki/Demografie_Indie 5.Population Division of the Department of Economic and Social Affairs of the United Nations Secretariat. World Population Prospects: The 2010 Revision, [online]. 2011 [cit. 2012-03-26]. Dostupný z WWW:.http://esa.un.org/wpp/unpp/panel_population.htm 6.Nyo. [cit. 2012-04-15]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_religions_CZE.PNG 7.[cit. 2012-04-15]. Dostupný pod licenci Public domain na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Straatbewoners_Bombay.jpg 8.Peter R. Miller. [cit. 2012-03-27]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW:.http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:EinwohnerRangabaliBangladesch.jpg 9.Hayden120. [cit. 2012-03-27]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:.http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Indo- European_branches_map.png 10.[cit. 2012-03-27]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pulaya_women.JPG 11.Vadakkan.[cit. 2012-03-27]. Dostupný pod licenci Creative Commons na WWW :.http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tamil_girls_group.jpg 12.Cs.wikipedia.org. Nepál, [online]. 29. 3. 2012 [cit. 2012-04-16]. Dostupný z WWW:.http://cs.wikipedia.org/wiki/Nepál 13.Cs.wikipedia.org. Pákistán, [online]. 15. 4. 2012[cit. 2012-04-16]. Dostupný z WWW:.http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1kist%C3%A1n 14.[cit. 2012-03-27]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:22Jul09_eclipse_Varanasi.jpg?uselang=cs 15.Luca Galuzzi. [cit. 2012-03-27]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:IMG_1143_Lhasa_Sera.jpg 16.Matteo. [cit. 2012-03-27]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Muslim_man_at_prayer.jpg Zdroje:


Stáhnout ppt "Obyvatelstvo a sídla Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Zicha. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."

Podobné prezentace


Reklamy Google