Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Podglazurová dekorace se provádí na přežahnutý nebo syrový střep, který se pak glazuje a vypaluje.  Výhodou této dekorace je stálost dekoru s chemickou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Podglazurová dekorace se provádí na přežahnutý nebo syrový střep, který se pak glazuje a vypaluje.  Výhodou této dekorace je stálost dekoru s chemickou."— Transkript prezentace:

1

2  Podglazurová dekorace se provádí na přežahnutý nebo syrový střep, který se pak glazuje a vypaluje.  Výhodou této dekorace je stálost dekoru s chemickou i mechanickou odolností.  Nevýhodou je malá barevná škála.

3  Dekorování pod glazuru je možno provádět: dekorací – a) podglazurovými barvami b) solemi c) kobaltem- modrotisk

4  Podle vypalovací teploty se dělí: do 1250°C – barvy jsou určeny pro dekorování póroviny a kameniny nad 1250°C – pro dekoraci tvrdého a měkkého porcelánu

5  Pro přípravu barev se používá voda. Barva se utře do jemné suspense a přidá se malé množství pojidla ( roztok arabské gumy, dextrín, glycerin) Barvami pod glazuru lze dekorovat ruční malbu, pásky a linky,ocelotiskové dekory.

6

7  Připravují se většinou z dusičnanů nebo chloridů barvících kovů.  Připravují se do zásoby jen v malém množství, protože jsou málo trvanlivé.  Při práci se nesmějí míchat, každá sůl má jiné vlastnosti.

8  Soli se připravují ve vodě, glycerínu nebo dextrínu.  Tmavších tónů se dosáhne opakovaným překládáním.  Nanášejí se štětcem, stříkáním, tupováním a perem.  Před glazováním se dekorované výrobky přežahují na 900°C nebo se čpavkují.

9

10

11  Kobalt pod glazuru se může nanášet: ocelotiskem - modrotisk štětcem – pásky, linky, ruční malba

12  Provádí se známý CIBULOVÝ DEKOR  Kobaltová barva se utře s tiskařskou fermeží.Ocelová deska s rytinou se položí na vyhřívaný tiskařský stůl (60-80°C ) a barva se vetře do rytin stěrkou z plastické hmoty. Přebytečná barva se odstraní a povrch desky se očistí papírem. Cigaretový papír se protáhne roztokem mazlavého mýdla a přiloží se na očištěnou desku.

13 Deska s papírem se vloží mezi plstěné podložky a zalisuje v tiskařském lisu. Po vyjmutí se opět deska položí na vyhřátý stůl a po vysušení se papír z desky sejme. Rozstříhají se jednotlivé motivy které se přiloží na vlažnou vodou omytý střep. Dobře se přitlačí a pomocí houby a vlažné vody motiv přilne ke střepu.Papír se opatrně stáhne.

14  Po natisknutí modrotisku se výrobek dozdobuje linkami a plesováním.  Plesování – vykrývání některých ploch štětcem přes šablonu slabým roztokem barvy.  Výrobek se před glazováním přežahuje.

15

16

17  Při práci s podglazurovými barvami je nutno dodržovat předpisy bezpečnosti práce a PO.

18 KONTROLNÍ OTÁZKY

19  Vyjmenujte základní dekoraci pod glazuru.

20  Základní dekorace pod glazuru se provádí podglazurovými barvami, solemi a kobaltem.

21  Jak se provádí dekorace podglazurovými barvami?

22  Dekorace podglazurovými barvami se provádí na přežahnutý, nebo syrový střep, který se po odekorování přežahuje, glazuje a ostře vypaluje.

23  S čím se rozdělává barva při dekorování modrotiskem?

24  Barva při dekoraci modrotiskem se rozdělává s tiskařskou fermeží.

25  Co je plesování?

26  Plesování je vykrývání některých ploch štětcem přes šablonu slabým roztokem barvy.


Stáhnout ppt " Podglazurová dekorace se provádí na přežahnutý nebo syrový střep, který se pak glazuje a vypaluje.  Výhodou této dekorace je stálost dekoru s chemickou."

Podobné prezentace


Reklamy Google