Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

V ýukový materiál byl zpracován v rámci projektu OPVK 1.5 EU peníze školám registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.1026 Autor: Msc. Marcela Vojáčková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "V ýukový materiál byl zpracován v rámci projektu OPVK 1.5 EU peníze školám registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.1026 Autor: Msc. Marcela Vojáčková."— Transkript prezentace:

1 V ýukový materiál byl zpracován v rámci projektu OPVK 1.5 EU peníze školám registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/ Autor: Msc. Marcela Vojáčková Zpracováno: Ročník (obor): 2. ročník (Hotelnictví) M/01 Tématická oblast: Dlouhodobý majetek – oceňování a evidence Předmět: Ekonomika Anotace: Výukový materiál slouží k ucelení informací při zařazení dlouhodobého majetku do firmy a jeho evidenci Šablona: Číslo materiálu: III/2-34 III/

2 Oceňování dlouhodobého majetku Oceňování dlouhodobého majetku Hmotného i nehmotného:  Pořizovací cenou (PC) = cena pořízení + náklady spojené s pořízením (montáž, doprava, instalace) Příklad: Nákup stroje od dodavatelské firmy v ceně Kč. Vyúčtování dopravy v částce Kč 1.200,-- a montáž 800 Kč. V jaké ceně zařadí podnikatel tento stroj do své firmy???? Cena stroje + doprava + montáž = = Kč

3 Oceňování dlouhodobého majetku  Reprodukční cenou = stanovená odhadcem, a to u majetku, který není nový nebo jej převádíme z osobního majetku do podnikání a je nutné jej ocenit (nemáme již doklad o nákupu)  Cenou ve vlastních nákladech = pokud si firma vyrobí např. stroj ve své „režii“ (provede součet nákladů – materiál, mzdy, elektřina, atd.) Finančního Pořizovací cenou = např. hodnota akcie + odměna zprostředkovateli, makléři, poplatky na burze...

4 Evidence dlouhodobého majetku Při zařazení majetku do užívání se sepisuje „Protokol o zařazení dlouhodobého majetku“ K evidenci majetku slouží INVENTÁRNÍ KARTY !! Pro každý druh majetku samostatná !!

5 Inventární karta Obsah:  název majetku (podrobné údaje),  datum pořízení,  vstupní cena,  inventární číslo (přidělené),  způsob odepisování, odpisové skupiny a sazby,  způsob vyřazení, … atd. Úkol: Vyplňte inventární kartu (její záhlaví) podle pokynů vyučujícího.

6 Příklad z praxe: Podnikatel pořídil následně stroj a z bankovního účtu uhradil fakturu na celkovou částku Kč. Podnikatel ve své firmě dosáhl: a)nákladů ve výši Kč ,-- b)výnosů ve výši Kč Zisk činí Kč (výnosy – náklady) !!!!! Z této hodnoty se bude odvádět daň z příjmů !!! Otázka: Může si podnikatel zmíněných Kč započítat do nákladů?

7 Varianty odpovědí a výsledků Pokud ANO: Původní náklady: Kč Kč = Kč Výnosy Kč Zisk činí Kč – odvod daně z nižší částky !!!!!!!!!!! Bylo by to výhodné !!!!!!!!!!!!!!! Správná odpověď je NE!!! PROČ???? PROČ????

8 Použité zdroje: 1. ŠVARCOVÁ, J. Ekonomie - stručný přehled. Zlín: CEED, ISBN Vlastní tvorba.


Stáhnout ppt "V ýukový materiál byl zpracován v rámci projektu OPVK 1.5 EU peníze školám registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.1026 Autor: Msc. Marcela Vojáčková."

Podobné prezentace


Reklamy Google