Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pohybová soustava-svaly 1 Pohyb je předpokladem života- je důsledkem spolupráce pasivního systému (kostra) a aktivního(svalstvo)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pohybová soustava-svaly 1 Pohyb je předpokladem života- je důsledkem spolupráce pasivního systému (kostra) a aktivního(svalstvo)"— Transkript prezentace:

1 Pohybová soustava-svaly 1 Pohyb je předpokladem života- je důsledkem spolupráce pasivního systému (kostra) a aktivního(svalstvo)

2 Funkce svalů Pohyb je důsledkem schopnosti svalu se zkracovat-tzv. kontraktibilita (až o 35%) Svalový stah (kontrakce) plní tyto funkce -pohyb -udržení postury -rovnováha kloubů -výroba tepla

3 Typy svalové tkáně Svalová tkáň se dělí na 3 typy: - příčně pruhovaná svalovina (kosterní)-upíná se na kostru- koná pohyb-je ovladatelná vůlí -hladká svalovina (orgánová)- stěna cév, střeva, žaludek,žlázové svěrače-není ovlivnitelná vůlí -srdeční svalovina-vypadá jako příčně pruhovaná, ale není ovlivnitelná vůlí

4 Stavba svalu Sval se skládá z masité aktivní části( bříško) a min. 2 úponů (šlachy),které přenášejí sílu na kosti-viz. obr. 1-šlacha-provazec nebo blána z kolagenního vaziva Každý sval má začátek( na nepohyblivé kosti) a úpon ( na kosti se kterou hýbe)-viz. obr. 2 Na povrchu svalu je fascie (povázka) díky níž po sobě hlavy kloužou začátek úpon bříško

5 Druhy kontrakcí Svaly v lidském těle nejsou zcela ochablé, ale jsou v pohotovostním stavu- tzv. tonus (předpětí) -fixace kostí v kloubech -udržení postury -udržení org.ve spr.poloze -podpora krev. oběhu -pohotovost k pohybu Kontrakce -izometrická-stejná délka, jiný tonus-(kýbl s vodou) -izotonická-stejný tonus,změna délky svalu (biceps ve fitku) -koncentrická-tzn.zkrácení svalu (urychlení pohybu) -excentrická-tzn.prodlužení svalu (brzdění pohybu)


Stáhnout ppt "Pohybová soustava-svaly 1 Pohyb je předpokladem života- je důsledkem spolupráce pasivního systému (kostra) a aktivního(svalstvo)"

Podobné prezentace


Reklamy Google