Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bezpečnost na lyžích.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bezpečnost na lyžích."— Transkript prezentace:

1 Bezpečnost na lyžích

2 ZÁKLADNÍ PRAVIDLA 1. OHLEDUPLNOST K JINÝM – Každý lyžař se musí chovat tak, aby neohrozil jinou osobu a nezpůsobil škodu. 2. PŘIMĚŘENÁ RYCHLOST – Každý lyžař musí dodržovat rychlost a jet v souladu se svými schopnostmi, podmínkami a počasím. 3. VOLBA SMĚRU – Lyžař na svahu, má-li možnost vybrat si směr jízdy, musí jet tak, aby se vyhnul nebezpečí srážky s lyžařem pohybujícím se na svahu pod ním. 4. PŘEDJÍŽDĚNÍ – Předjíždět se může zleva i zprava, ale vždy s takovým odstupem, aby bylo možno zareagovat na pohyb předjížděného lyžaře. 5. PŘEJÍŽDĚNÍ SVAHU A KŘÍŽENÍ CESTY – Lyžař vjíždějící na sjezdovku anebo ji přejíždějící musí dávat pozor a sledovat vše nad a pod sebou, aby tak mohl učinit bez nebezpečí jak pro svou osobu, tak pro jiné. Stejně tak je třeba se chovat při každém zastavení.  

3 6. ZASTAVENÍ – Lyžař nesmí zastavovat, není-li to nevyhnutelně nutné uprostřed sjezdovky, na přejezdech a na místech bránících v dobré viditelnosti. V případě pádu se musí lyžař na sjezdovce co nejrychleji zvednout. Zastavit může poté na okraji sjezdovky. 7. STOUPÁNÍ – Lyžař stoupající po trati musí postupovat pouze po kraji sjezdovky a v místě se zhoršenou viditelností musí k tomuto kraji ještě více ustoupit. Totéž platí v případě, schází-li lyžař po sjezdovce pěšky. 8. RESPEKTOVÁNÍ SIGNALIZACE – Všichni lyžaři musí na sjezdovkách respektovat jejich označení. 9. V PŘÍPADĚ NEHODY – Každý je povinen v případě nehody poskytnout pomoc. 10. IDENTIFIKACE – Každý účastník, či svědek nehody je povinen poskytnout údaje o své osobě.

4 11. Náhlými a nepředvídatelnými manévry neohrožovat rychleji jedoucí lyžaře za sebou a vedle sebe.
12. Zastavovat předvídatelně a tak, abychom byli už zdálky vidět. Nikoli tedy náhle, uprostřed sjezdovky, na úzkých nepřehledných místech nebo pod terénními zlomy, kam není zdálky vidět. 13. Za hustého provozu nikdy nekřižovat sjezdovku v celé šířce – platí to zejména pro ty, kteří jezdí radikální carving. Riskují srážku s někým, kdo jede zezadu. 14. Dávat maximální pozor a snížit rychlost tam, kde se křižují sjezdovky, kde jsou výjezdy z lanovek, u ramp a skiparků. Dnes se jedná o jednu z nejnebezpečnějších zón. 15. Výrazně zpomalit před dojezdy na konci sjezdových tratí a u lanovek, kde se hromadí ostatní lyžaři. Zdroj : internetové stránky MV ČR, Odbor prevence kriminality

5 ZNAČENÍ SJEZDOVÝCH TRATÍ
LEHKÁ STŘEDNĚ TĚŽKÁ TĚŽKÁ

6 ZÁKAZOVÉ TABULE

7 PŘÍKAZOVÉ TABULE

8 VÝSTRAŽNÉ TABULE Pozor! nebezpečí Pozor! Strmá trať Pozor! Křížení

9 Pozor! Křížení Pozor! Křížení
se sjezdovou tratí běžeckou tratí Pozor! Křížení s vlekem

10 Pozor! Křížení Pozor! Rolba
s cestou v provozu Pozor! Zasněžování

11 UZAVÍRKA SJEZDOVÉ TRATĚ …A TAKÉ TÉTO PREZENTACE!


Stáhnout ppt "Bezpečnost na lyžích."

Podobné prezentace


Reklamy Google