Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Původní osídlení na území dnešní Číny patří k nejstarším na světě. Dokazují to archeologické nálezy tzv. Pekingského člověka, objevené ve 20. letech 20.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Původní osídlení na území dnešní Číny patří k nejstarším na světě. Dokazují to archeologické nálezy tzv. Pekingského člověka, objevené ve 20. letech 20."— Transkript prezentace:

1

2 Původní osídlení na území dnešní Číny patří k nejstarším na světě. Dokazují to archeologické nálezy tzv. Pekingského člověka, objevené ve 20. letech 20. století v jeskyních v blízkosti Pekingu. Ty dokládají existenci člověka v oblasti zhruba již před 400 tisíci lety.

3 Vznik prvního státu se datuje do poloviny 3. tisíciletí př. Kr., ale jeho vliv se soustřeďoval pouze na území centrální oblasti kolem řek Chuang-che, zatímco ostatní oblasti dnešní Číny byly buď liduprázdné nebo osídleny “barbary“. Po vzniku mnoha menších států a vystřídání mnoha vládnoucích dynastií se stává významným mezníkem rok 221 př.Kr., kdy byla země sjednocena dynastií Čchin

4 První dynastií byla dynastie Sia. Jako druhá dynastie Šang – v době mezi 18. - 12. stoletím př. n. l.. První stát byl založen až dynastií Čchin v roce 221 př. n. l.. V roce 206 př. n. l. se k moci dostala dynastie Chan, která poté vládla až do roku 220. Poté začala další éra neshod a Čína byla znovusjednocena až v roce 580 za vlády dynastie Suej. Za vlády dynastií Tchang a Sung. Mezi 7. - 14. stoletím byla Čína jednou z nejvyspělejších civilizací na světě s rozvinutou kulturou i technologií.

5 V roce 1912 byla v Nankingu vyhlášená Čínská republika. Jako první prezident této republiky byl Sunjatsen z tehdy jednotného hnutí Kuomintang. V roce 1920 se Kuomintangu pod vedením Čankajška podařilo opět sjednotit Čínu.

6 Slovo Kung Fu v překladu znamená - práce a čas. Takže Mistrem Kung Fu v původním smyslu slova může být malíř, kuchař, nebo třeba krejčí. V současné době se však význam tohoto slova zúžil a je na celém světě používán jen jako název pro čínská bojová umění. Legendy Kung Fu : Ip Man 1893 - 1972Bruce Lee 1940 - 1973Jackie Chan 1954Jet Li 1963Donnie Yen 1963

7 Čínská zeď je jedním z největších staveb všech dob. Stavěla se od roku 220 př.n.l.. Některé úseky zdi postavili již dříve malá království, které si konkurovali. Zeď stavěla armáda, rolníci, politický zajatci. Začíná od jezera Bo-Hai severozápadně od Pekingu, poté přes severní Čínu až do pouště Gobi. Celkově je teda dlouhá mezi 6000 – 6500 kilometrů

8 Hong Kong byl osídlen již od mladší doby kamenné. Leží na pobřeží Jihočínského moře, je významné a ekonomické centrum V roce 1669 tu začala britská Východoindická společnost. Je zde užívaná mandarínská čínština, angličtina, ale hlavně kantonština, kterou běžně vysílají hongkonské televizní kanály.

9 Peking, aneb hlavní město Čínské lidové republiky. Leží na severovýchodě Číny Peking je také po staletí správním a kulturním centrem země. Je tu také mnoho paláců a chrámů, odtuď vládli čínští císařové. Počet obyvatel již přesahuje 17 miliónů lidí. V roce 2008 tu byly XXIX. Letní olympijské hry. Chráb nebes, symbol Pekingu Síň Nejvyšší harmonie


Stáhnout ppt "Původní osídlení na území dnešní Číny patří k nejstarším na světě. Dokazují to archeologické nálezy tzv. Pekingského člověka, objevené ve 20. letech 20."

Podobné prezentace


Reklamy Google