Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KINETICKÁ TEORIE LÁTEK VY_32_INOVACE_07-01. ZÁKLADEM JSOU TŘÍ EXPERIMENTÁLNĚ OVĚŘENÉ POZNATKY 1. Látky jakéhokoli skupenství se skládají z částic. 2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KINETICKÁ TEORIE LÁTEK VY_32_INOVACE_07-01. ZÁKLADEM JSOU TŘÍ EXPERIMENTÁLNĚ OVĚŘENÉ POZNATKY 1. Látky jakéhokoli skupenství se skládají z částic. 2."— Transkript prezentace:

1 KINETICKÁ TEORIE LÁTEK VY_32_INOVACE_07-01

2 ZÁKLADEM JSOU TŘÍ EXPERIMENTÁLNĚ OVĚŘENÉ POZNATKY 1. Látky jakéhokoli skupenství se skládají z částic. 2. Částice v látkách vykonávají tepelný pohyb. 3. Částice na sebe navzájem působí silami.

3 1. Látky jakéhokoli skupenství se skládají z částic  těmito částicemi jsou atomy, molekuly a ionty  prostor, který látka zaujímá, není částicemi zcela zaplněn (diskrétní struktura)

4 2. Tepelný pohyb částic  částice v látce se neustále chaoticky pohybují (neuspořádanost pohybu se projevuje různými velikostmi a směry rychlosti částic)  tepelný pohyb dokazují jevy:  tlak plynu  difůze  Brownův pohyb

5 Tlak plynu  pohybující se částice narážejí na stěny nádoby  s rostoucí teplotou se zvyšuje rychlost částic, tlak roste

6 Difůze Samovolné pronikání částic jedné látky mezi částice druhé látky téhož skupenství, jsou-li tělesa z těchto látek uvedena do vzájemného styku.

7 Brownův pohyb  malá pylová zrnka konají na vodě neustálý neuspořádaný pohyb  tento pohyb je důsledkem tepelného pohybu částic vody, které naráží na pylová zrnka

8 Pohyb Brownovy částice

9 3. Vzájemné silové působení částic  při určité vzdálenosti r₀ je síla, kterou na sebe navzájem částice působí,nulová. Částice jsou v rovnovážné poloze  při vzdálenostech menších než r₀ je tato síla odpudivá  při vzdálenostech větších než r₀ je tato síla přitažlivá

10 F r 0 r Závislost vzájemného silového působení částic na jejich vzdálenosti

11 Děkuji za pozornost. Autor DUM: Mgr. Sylva Divišová Autor obrázku: Mgr. Sylva Divišová


Stáhnout ppt "KINETICKÁ TEORIE LÁTEK VY_32_INOVACE_07-01. ZÁKLADEM JSOU TŘÍ EXPERIMENTÁLNĚ OVĚŘENÉ POZNATKY 1. Látky jakéhokoli skupenství se skládají z částic. 2."

Podobné prezentace


Reklamy Google