Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Středověká řemesla.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Středověká řemesla."— Transkript prezentace:

1 Středověká řemesla

2 Už ve středověku se vyskytovala spousta řemesel, a proto se s některými z nich seznámíme.

3 Kovář Kováře určitě všichni dobře znáte. Pracuje v horku u výhně, pot mu kape z čela, jeho práce je namáhává, ale výsledky často úžasné. Je to jedno z nejstarších lidských řemesel. Kovář ková podkovy, zbraně, brnění, hřeby a další kovové předměty.

4 Hrnčíř Obdobně jako kováře, všichni určitě znáte hrnčíře. Hrnčíř pracuje s hrnčířským kruhem a tvoří hliněné nádoby. Tedy hlavně nádoby.

5 Tesař Jak už napovídá jeho název, stejně jako u většiny starých řemesel, tesař tesá. Tesá klády a vyrábí z nich trámy nebo jiné dřevěné předměty. To vše za pomoci své tesařské sekery.

6 Švec Nejpoužívanějším materiálem je kůže. Švec z kůže šije boty, tašky a další kožené předměty a doplňky oblečení. Je to také jedno z nejdůležitějších řemesel, protože bez ševce bychom neměli boty a chodili bychom bosi. A pak by nám byla zima - hlavně v zimě.

7 Tkadlena Jako bychom neměli bez ševce boty, bez tkadleny bychom neměli oblečení. Kdyby tkadlena nebyla, nebyl by asi nikdo, kdo by tkal látky, ze kterých by se potom mohlo dále šít.

8 Písař Písař je také jedno z těch vznešenějších řemesel. Málokdo umí ve středověku číst a psát, a proto máme písaře. Písař nám napíše text, který potřebujeme a také nám ho rád přečte, případně s ním seznámí okolí.

9 Litec kovů Kdo by nechtěl nějaký šperk? Dlouhé věky se ženy zkrášlují. A litec nám takový šperk může vyrobit.Litec kovů mimo tak slévá kovy a ty pak dává třeba kováři a ten si s ni my pohraje.

10 Pekař Dnes pekař peče housky, ve středověku peče chleba. Chléb je základní potravinou všech vrstev. Ovšem není k dostání tak snadno a z této doby také pochází rčení, že "na chleba se těžko vydělává."

11 Trhovci Trhovci jsou různí prodejci všeho možného. Trhy jsou ve středověku velmi oblíbené a pro mnohé řemeslníky tvoří základ obživy. Trhovcem může být každý řemeslník, který prodává své výtvory na trhu a ne přímo v dílně.

12 Farář, kněz Farář, nebo také kněz, se stará o duchovní činnost. Tvoří mezičlánek mezi člověkem a Bohem. Pořádá mše, je nápomocný při korunovacích, pohřbech a sňatcích. Bydlí v kostele nebo na faře a dodržuje přísný řád, který mu nakázal Bůh. Nebo se o to snad alespoň snaží.

13 Alchymista Alchymista je takový malý podvodník nebo chemik. Dělá různé pokusy, snaží se vyrobit umělé ryzí zlato, které by nebylo k rozeznání od pravého, vyrábí různé tajné elixíry apod. Většinou pracuje ve sklepení, kde mu všechno kouří, bouchá a smrdí :-D

14 Mistr Kat Poslední řemeslo. Kruté řemeslo. Mysleli jste si, že na něj zapomenu? Nezapomenu. Na kata se zapomenout nedá. Nikdy nevíte, kdy vám setne hlavu nebo vás bude mučit ve své mučírně. Naštěstí podléhá zákonu a nesmí mučit ty, kdo se mu líbí. Musí k tomu mít nějaký podnět, nejčastěji podnět krále.

15 Vypracovali: Petr Nedoma Olda Macík Laďa Konečný Zdroj:


Stáhnout ppt "Středověká řemesla."

Podobné prezentace


Reklamy Google