Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KRUHOVÝ DĚJ S IDEÁLNÍM PLYNEM Práce plynu. Kruhový děj. Druhý termodynamický zákon. VY_32_INOVACE_07-10.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KRUHOVÝ DĚJ S IDEÁLNÍM PLYNEM Práce plynu. Kruhový děj. Druhý termodynamický zákon. VY_32_INOVACE_07-10."— Transkript prezentace:

1 KRUHOVÝ DĚJ S IDEÁLNÍM PLYNEM Práce plynu. Kruhový děj. Druhý termodynamický zákon. VY_32_INOVACE_07-10

2 Práce plynu.  V plynech o vysokém tlaku a teplotě je převládající složkou vnitřní energie kinetická energie neuspořádaného pohybu částic. 12  Uzavřeme-li plyn do nádoby s pohyblivým pístem, koná při svém rozpínání práci.

3 Je-li tlak plynu stálý, působí na píst tlaková síla F=p·S Posune-li se píst ve válci o délku Δ s, vykoná plyn práci W´= F· Δ s = p·S· Δ s W´= p· Δ V Pracovní diagram: Práce plynu vykonaná při izobarickém ději je znázorněna obsahem obdélníka v p-V diagramu. p V V 1 V 2 W´

4 Je-li tlak plynu proměnný (např. izotermický nebo adiabatický děj), je práce plynu znázorněna v p-V diagramu obsahem plochy, která leží pod příslušným úsekem křivky. p V V 1 V 2 W´

5 Kruhový děj.  Vykoná-li plyn práci W´, poklesne jeho vnitřní energie.  Aby mohl konat práci opakovaně, musíme jeho vnitřní energii vrátit do původního stavu.  Vrátíme-li plyn do stavu totožného se stavem počátečním, vykonali jsme kruhový děj.

6 A B p V  Při ději AB koná práci plyn.  Při ději BA konají práci vnější síly.  Výsledná práce, vykonaná během jednoho cyklu, je rovna obsahu plochy uvnitř křivky.

7 p V A B C D Plyn vykonal kruhový děj A-B-C-D-A  Děj A-B je izobarický.  Plyn přijal teplo Q 1.  Zvýší se teplota a zvětší se objem plynu.  Plyn vykoná práci  Děj B-C - izochorický  Plyn odevzdal teplo Q.  Sníží se teplota.  Plyn práci nekoná.

8 p V A B C D  Děj C-D je izobarický.  Děj D-A je izochorický  Plyn přijal teplo Q.  Zvýší se teplota.  Plyn práci nekoná.  Plyn odevzdá teplo Q 2.  Sníží se teplota a zmenší se objem plynu.  Vnější síly vykonají práci.

9  Teplo Q 1 - teplo, které přijme plyn od ohřívače.  Teplo Q 2 - teplo, které odevzdá plyn chladiči.  Platí: > Q 1 > Q 2  Plyn se vrátil do původního stavu … Δ U = 0  Celková práce, kterou plyn vykonal během jednoho pracovního cyklu, se rovná rozdílu Q 1 - Q 2.  Účinnost kruhového děje:

10 Děkuji za pozornost. Autor DUM: Mgr. Sylva Divišová Autor obrázků: Mgr. Sylva Divišová


Stáhnout ppt "KRUHOVÝ DĚJ S IDEÁLNÍM PLYNEM Práce plynu. Kruhový děj. Druhý termodynamický zákon. VY_32_INOVACE_07-10."

Podobné prezentace


Reklamy Google