Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Železná opona, rozdělený svět Naděje nejen pro část světa ovládanou komunistickými režimy Michail Gorbačov tzv. glasnosť („otevřenost“), perestrojka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Železná opona, rozdělený svět Naděje nejen pro část světa ovládanou komunistickými režimy Michail Gorbačov tzv. glasnosť („otevřenost“), perestrojka."— Transkript prezentace:

1

2 Železná opona, rozdělený svět

3 Naděje nejen pro část světa ovládanou komunistickými režimy Michail Gorbačov tzv. glasnosť („otevřenost“), perestrojka („přestavba“), uskorenije („zrychlení“ ekonomického vývoje)

4 Komunismus - potlačení individuality, podřízenost, nesvoboda, strach, ztráta principu volby a výběru

5 . Zbavit se strachu a vykročit proti nesvobodě předpokládá odvážné srdce. náměstí Tiananmen – Čína, Peking, červen 1989 (Klikni na obrázek.)

6 Naděje pro nesvobodné občany – papež z komunistického bloku, Solidarita v Polsku První nekomunistický premiér Tadeusz Mazowiecki

7 Rok 1989 – ledy (strachy) se pohnuly Stříhání drátů na hranicích mezi Maďarskem a Rakouskem

8 Říjnové události roku 1989 v Praze západoněmecké velvyslanectví Na velvyslanectví SRN v Praze se uchýlilo na 6000 Němců z NDR. Žádali na něm o azyl, o povolení k vycestování do Spolkové republiky Německo, což se jim nakonec podařilo.

9 Pád „Berlínské zdi“ 9. listopadu 1989 srpen 1961 – listopad 1989

10 Přichází 17. listopad 1989 Albertov v Praze – pietní akce k 50. výročí uzavření vysokých škol

11 17. listopad 1939 – uzavřeny české vysoké školy 17. listopad - Mezinárodní den studentstva Jan Opletal 1. ledna 1915 – 11. listopadu 1939

12 Trasa demonstrace v pátek 17. listopadu 1989 Přibližně 10 000 demonstrantů bylo uzavřeno na Národní třídě mezi dva policejní kordony. Demonstrující pokračovali v pokojné a nenásilné demonstraci za provolávání hesel jako Máme holé ruce. V této části demonstrace byl ještě demonstrantům umožňován jednotlivě volný odchod. Přibližně ve čtvrt na devět došlo ke změně situace, kdy již nebylo možné obklíčení opustit a policejní kordon postupující směrem od Národního divadla začal prostor zahušťovat. Pohotovostní pluk veřejné bezpečnosti a Odbor zvláštního určení (tzv. červené barety) následně začaly demonstrující surově bít obušky. Třebaže byli účastníci demonstrace vyzývání k rozchodu, jediné únikové cesty vedly skrz tzv. "uličky", kde byli demonstranti brutálně biti. Klikni na mapu.

13 Brutální zásah probudil spící národy

14 Euforie listopadových dní roku 1989 Sametová revoluce

15 Občanské fórum, Veřejnost proti násilí, volba prezidenta republiky, svobodné volby

16 Život ve svobodě předpokládá zodpovědnost a vědomí nezbytnosti svobodu chránit i bránit.

17 Výroky o svobodě a demokracii Winston Churchill Říká se, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních, které jsme vyzkoušeli.

18 Výroky o svobodě a demokracii Horatius Kdo žije ve strachu, nebude podle mne nikdy svobodný.

19 Výroky o svobodě a demokracii Jean-Paul Marat Největší nevýhodou nedostatečně vzdělaného lidu je to, že nedovede správně volit ty, kterým svěřuje svou moc.

20 Informační zdroje, použité prameny  www.google.com (YouTube, obrazový materiál, texty, citáty ad.)www.google.com  www.ceskatelevize.czwww.ceskatelevize.cz (dvacet let svobody)  www.ct24.czwww.ct24.cz (listopad 1989, rok 1989 v Československu a v Evropě)  www.pametnaroda.czwww.pametnaroda.cz  www.euroskop.czwww.euroskop.cz


Stáhnout ppt "Železná opona, rozdělený svět Naděje nejen pro část světa ovládanou komunistickými režimy Michail Gorbačov tzv. glasnosť („otevřenost“), perestrojka."

Podobné prezentace


Reklamy Google