Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Fakulta tělesné kultury UP Rekreologie 4. a 5. ročník

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Fakulta tělesné kultury UP Rekreologie 4. a 5. ročník"— Transkript prezentace:

1 Fakulta tělesné kultury UP Rekreologie 4. a 5. ročník
ZÁTĚŽOVÁ DIAGNOSTIKA A PRESKRIPCE POHYBOVÉ AKTIVITY U ONEMOCNĚNÍ TRÁVICÍHO ÚSTROJÍ. Fakulta tělesné kultury UP Rekreologie 4. a 5. ročník

2 Typický rys - návaznost na příjem potravy
v průběhu před po

3 Hlavní onemocnění funkční poruchy žaludku a střev záněty žaludku a střevní sliznice vředová choroba žaludku a dvanáctníku onemocnění jater, žlučových cest a slinivky břišní ostatní

4 Pohybová aktivita ovlivňuje žaludeční sekreci a vyprazdňování
střevní resorpci funkci jater, atd. může vyvolat pyrózu (pálení žáhy) bolesti na hrudi nauzeu (nevolnost) zvracení průjem, atd.

5 Proto - pozor při indikaci PA i rehabilitace!!!
Pohybová aktivita může proto při nesprávném provádění negativně ovlivnit základní onemocnění (zejména v akutním stadiu). Proto - pozor při indikaci PA i rehabilitace!!!

6 Zátěžové testy mají jen doplňkový význam u nemocných, jejichž dlouhodobá hypokineze vedla k velké ztrátě kondice. Posouzení zdatnosti pro posudkové účely pro preskripci PA a její kontrolu Používají se zejména ergometrie (včetně TF, TK, EKG, atd.) funkční vyšetření vegetativního systému (spektrální analýza HRV)

7 Pohybová terapie Cíle: odstranění psychického napětí fyzická relaxace
zvýšení tělesné zdatnosti (tím zlepšení celkového zdravotního stavu) úprava neurovegetativních regulačních poruch zlepšení motorické a sekreční činnosti zlepšení krevního oběhu v dutině břišní, atd.

8 Obsah pohybové terapie
by měl být zaměřen zejména na prvky základní gymnastiky (zejména posílení břišních svalů) zvýšení obecné vytrvalosti (dynamické cvičení podle základních principů preskripce PA) zlepšení psychického stavu (hry, rekreační sporty, atd.) zlepšení kvality života dechová cvičení masáže, atd.

9 Je třeba respektovat stadium nemoci!
Akutní stadium (převážně se léčí medikamentózně a dietou, obvykle vyžaduje tělesný klid). Subakutní stadium vyžaduje spíše LTV (+ instrukce po propuštění do domácího léčení). Chronické stadium (LTV + předepsaná PA + habituální PA + pracovní činnost).

10 může být způsobena vedle
Funkční poruchy Zácpa (funkční) může být způsobena vedle nevhodného stravování změny životosprávy opakování psychických stresů neurovegetativní lability i hypokinezí.

11 Funkční poruchy Funkční zácpa vč. hypokineze Pravidelná PA - prevence
Pravidelná PA - součást terapie nácvik pravidelného vyprazdňování správné dýchání posilování břišního svalstva odstranění nevhodného stravování, životního stylu, vč. hypokineze

12 Funkční poruchy Ostatní
Nausea a zvracení u méně zdatných může být způsobeno vedle omezeného vyprázdnění žaludku, požití nevhodné stravy i nadměrným fyzickým nebo psychickým zatížením. Průjem (+ křeče a bolesti břicha) - příčina může být i neadekvátní fyzické a psychické zatížení, způsobující neurohumorální reakce, zvyšující střevní motilitu, změny ve vnitřním prostředí, nebo ischémii trávicího ústrojí.

13 Zánětlivá onemocnění Chronické enetrokolitidy (záněty střev)
v neaktivním stadiu PA na nejnižší hranici účinnosti (pozitivní psychogenní účinky) doplňuje medikamentózní léčení - zakazujeme intenzivní vytrvalostní a silové činnosti v období akutní exacerbace omezení PA, u mladších jedinců mírná fyzická zátěž.

14 často exacerbuje při sportovní zátěži
Zánětlivá onemocnění Apppendicitis (zánět červovitého výběžku tlustého střeva) často exacerbuje při sportovní zátěži proto vyžaduje důsledné vyšetření, zákaz pohybové činnosti, a příslušnou léčbu.

15 Proto je PA součástí primární prevence!
Ulcus ventriculi et bulbi duodeni (vředová choroba žaludku a dvanáctníku) U trénovaných osob nižší výskyt než u osob se sedavým zaměstnáním a hypokinezí Proto je PA součástí primární prevence!

16 Ulcus ventriculi et bulbi duodeni
Chronické stadium po propuštění z nemocnice zpočátku pokračování LTV při dodržování medikace, diety a životosprávy. S přihlédnutím k objektivnímu nálezu a subjektivním pocitům lze zvyšovat objem a intenzitu PA (včetně habituálních a pracovních aktivit).

17 Ulcus ventriculi et bulbi duodeni
Vyloučíme nárazy na břicho, přetěžování břišního svalstva anaerobní a stresující výkony. Indikovány chůze, jogging, turistika, nekontaktní hry, vodní sporty, výjimečně po poradě s lékařem závodní sport.

18 Onemocnění jater, žlučových cest a pankreatu.
Hepatitis acuta (akutní zánět jater) vyžaduje tělesný klid, do normalizace jaterních testů jen LTV. Potom postupně zvyšování objemu a IZ bez mimořádných nároků na energetický metabolismus chůze koordinační a kompenzační cvičení plavání některé hry Po půl roce po normalizaci jaterních testů lze povolit normální PA.

19 Onemocnění jater, žlučových cest a pankreatu.
Hepatitis chronica (chronický zánět jater) snižuje pracovní toleranci. S ohledem na postižení jater lze povolit některé habituální a pracovní aktivity některé rekreační aktivity (chůze, lehčí turistika, některé hry) v rámci přísného celkového životního režimu. Zakazujeme zátěže s velkou energetickou náročností. Pravidelně (2-krát ročně) kontrolujeme zdravotní stav (funkce jaterního parenchymu).

20 Onemocnění jater, žlučových cest a pankreatu.
Chronická onemocnění žlučových cest a pankreatu vyžadují dodržování zásad platných pro všechna chronická onemocnění trávicího systému, omezují možnosti přímých nárazů i otřesů. Povolujeme aerobní cvičení submaximální intenzity chůze, turistika se zajištěním dietního stravování, nezávodivé hry bez skoků a kontaktů, opatrné lyžování.

21 Ostatní patologické stavy
Stavy po operacích trávicího ústrojí - obecně. Individuální přístup, přesto zásady: Včasná léčebná rehabilitace. Po zhojení operační rány a stabilizaci stavu zvyšování dávek submaximální aerobní zátěže s omezením cviků zvyšujících napětí svalů břišní stěny. Postupné zvyšování aktivit obratnostního, vytrvalostního i silového charakteru.

22 Ostatní patologické stavy
Ileostomie a kolostomie (otevření a odnětí části tenkého nebo tlustého střeva, event. vývod). Pracovní, habituální, rekreační a sportovní aktivity bez mimořádných omezení Vyvarovat se však nárazů a mimořádným otřesů. Vhodné rekreační aktivity (příznivý vliv na tělesnou kondici, psychický stav a kvalitu života): turistika plavání chůze, jogging běh na lyžích nekontaktní hry, atd

23 Ostatní patologické stavy
Břišní kýly (neoperované) jsou příznivě ovlivněny správně indikovanou a regulovanou PA. Toto cvičení má za následek zpevnění břišní stěny, zlepšení celkového zdravotního stavu, udržení výchlipky v původní poloze a snížení bolestivosti.

24 Ostatní patologické stavy
Břišní kýly (neoperované) Vhodné cvičení v horizontální poloze s odlehčením pánevního dna, plavání, chůze, jogging, nekontaktní hry. Nevhodné činnosti spojené s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku, se srážkami, otřesy nebo nárazy, zvedání těžkých břemen, atd.


Stáhnout ppt "Fakulta tělesné kultury UP Rekreologie 4. a 5. ročník"

Podobné prezentace


Reklamy Google