Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SHODA PODMĚTU S PŘÍSUDKEM

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SHODA PODMĚTU S PŘÍSUDKEM"— Transkript prezentace:

1 SHODA PODMĚTU S PŘÍSUDKEM
procvičování

2 Modře podtrhněte slova rodu mužského životného a červeně zakroužkujte slova rodu mužského neživotného. TALÍŘE, DŮM, ROHLÍKY, ŽRALOK, DŮSTOJNÍK, PRAŽANÉ, PREZIDENT, KOMÁR, CHLAP, MĚSÍCE, RAK, SMRK, ŠKOLÁCI, KONĚ, PAPRSEK, PRODAVAČ, ZVONEK, TOPOL, KAREL, DRAHOKAM, KOS, ZIP, PLNOVOUS, HOŠI, PROUD, ČLUN, CHRÁNIČ, HAD

3 Převeďte větu (podmět a přísudek) do množného čísla.
V chlévě zabučela kráva. _______________________________________________ Kuřátko pípalo v trávě. Dítě si hrálo na hřišti. Viděl jsem na stromě veverku. Myslivec seděl na posedu.

4 Dejte slovesa do správného tvaru v minulém čase.
Stromy /stát/ ____________ v řadě. Pejsci /skákat/ ____________ kolem boudy. Celou noc mě /bolet/ ____________ zuby. Dvě čarodějnice /přiletět/ ____________ na koštěti. Od pout ho /bolet/ ____________ obě zápěstí. Čtyři ovce /ztratit se/ ____________ v lese. Ve skříni /viset/ ____________ čisté košile.

5 Vytvořte věty, ve kterých použijete tato slova. Napište je do sešitu.
ZAHODILI UMYLA (mn.č.) NENAUČILY CHODILY UVIDĚLI BĚHALI

6 Spojte. Přátelé Labutě Děti Rodiny Kapři Kamarádi připluli. připluly. se smáli. se smály. se sešly. se sešli.

7 Doplňte vhodné podměty.
____________ četly. ____________ zpívali. Obě ___________ skákala. ____________ visely. ____________ padali. ____________ stály.

8 Autor: Bohuna Matějů, bohunkamateju@seznam
Autor: Bohuna Matějů, listopad 2012, Český jazyk 5. ročník, Prezentace na procvičení shody podmětu s přísudkem. Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "SHODA PODMĚTU S PŘÍSUDKEM"

Podobné prezentace


Reklamy Google