Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DROGY DROGY. Zpracoval Jindřich Smrkovský Co to jsou drogy Co to jsou drogy Drogy se dají definovat jako omamné látky, které mění stav člověka různými.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DROGY DROGY. Zpracoval Jindřich Smrkovský Co to jsou drogy Co to jsou drogy Drogy se dají definovat jako omamné látky, které mění stav člověka různými."— Transkript prezentace:

1 DROGY DROGY

2 Zpracoval Jindřich Smrkovský

3 Co to jsou drogy Co to jsou drogy Drogy se dají definovat jako omamné látky, které mění stav člověka různými způsoby. Získávají se buď z rostlin nebo chemickou syntézou. Člověk si může vypěstovat návyk buď psychický nebo fyzický a stává se z něho toxikoman. Světová zdravotní organizace definuje pojem toxikoman jako každou oběť fyzické či psychické závislosti (nebo obou těchto závislostí zároveň). Drogy se dají definovat jako omamné látky, které mění stav člověka různými způsoby. Získávají se buď z rostlin nebo chemickou syntézou. Člověk si může vypěstovat návyk buď psychický nebo fyzický a stává se z něho toxikoman. Světová zdravotní organizace definuje pojem toxikoman jako každou oběť fyzické či psychické závislosti (nebo obou těchto závislostí zároveň).

4 Jak funguje droga Jak funguje droga Droga funguje na chemickém principu, kdy pod vlivem některého z mnoha alkaloidů, např.nikotinu, dochází k modifikaci synaptického přenosu, což vyvolává „neobvyklé“ stavy pro danou situaci. Droga funguje na chemickém principu, kdy pod vlivem některého z mnoha alkaloidů, např.nikotinu, dochází k modifikaci synaptického přenosu, což vyvolává „neobvyklé“ stavy pro danou situaci.

5 Psychické poruchy a onemocnění Psychické poruchy a onemocnění Různá duševní onemocnění vyskytující se společně s užíváním drog jsou poměrně častým jevem. Souběh duševní choroby a užívání drog je častý a setkávají se s ním všechna zařízení, která se zabývají péčí o drogově závislé. Z velké části se jedná o onemocnění méně vážná, vyskytují se však i velmi vážná duševní onemocnění typu psychóz. Různá duševní onemocnění vyskytující se společně s užíváním drog jsou poměrně častým jevem. Souběh duševní choroby a užívání drog je častý a setkávají se s ním všechna zařízení, která se zabývají péčí o drogově závislé. Z velké části se jedná o onemocnění méně vážná, vyskytují se však i velmi vážná duševní onemocnění typu psychóz.

6 Historie drog Historie drog  Látky, kterým dnes říkáme drogy, byly užívány již starověkými civilizacemi. Pokud byla nějaká droga ve starověku potlačována, byl to alkohol.  Šlo o drogy přírodní, tedy hlavně opium a konopí. Teprve na přelomu 19. a 20. století se následkem prohibice začínají vyrábět drogy umělé - syntetické. Po ilegalizaci s nimi začíná obchodovat mafie, jde hlavně o heroin.

7 Nejznámější drogy Nejznámější drogy  Marihuana  Heroin  Kokain  Hašiš  Morfin  Pervitin  LSD  Ecstasy

8 Marihuana Marihuana Získává se z rostliny Konopí. Bývají to především sušené listy a květy. Aplikovaná nejčastěji kouřením, na rozdíl od jiných drog není silně návyková. Způsobuje stavy euforie, otupělosti a ospalosti. Patří k nejrozsáhlejším lehkým drogám. Získává se z rostliny Konopí. Bývají to především sušené listy a květy. Aplikovaná nejčastěji kouřením, na rozdíl od jiných drog není silně návyková. Způsobuje stavy euforie, otupělosti a ospalosti. Patří k nejrozsáhlejším lehkým drogám.

9 Marihuana Marihuana

10 Heroin Heroin K jeho výrobě se používá mák. Většina heroinu pochází z Thajska a je vyráběn z opia. Je vysoce návykový a je aplikován převážně pomocí injekčních stříkaček nebo inhalací. Distribuován bývá ve formě bílého prášku. K jeho výrobě se používá mák. Většina heroinu pochází z Thajska a je vyráběn z opia. Je vysoce návykový a je aplikován převážně pomocí injekčních stříkaček nebo inhalací. Distribuován bývá ve formě bílého prášku.

11 Kde se heroin nejvíce vyskytuje Kde se heroin nejvíce vyskytuje

12 Thajsko Thajsko

13 Heroin Heroin

14 Kokain Kokain Je vyráběn z listů koky. Hlavním výrobcem je Kolumbie. Je vysoce návykový a je aplikován inhalací. Je distribuován ve formě prášku. Je vyráběn z listů koky. Hlavním výrobcem je Kolumbie. Je vysoce návykový a je aplikován inhalací. Je distribuován ve formě prášku.

15 Kolumbie Kolumbie

16 Kokain Kokain

17 Hašiš Hašiš Derivátem pryskyřic získávaných z konopí. Je silnější než marihuana a bývá aplikován kouřením z dýmek nebo cigaret. Derivátem pryskyřic získávaných z konopí. Je silnější než marihuana a bývá aplikován kouřením z dýmek nebo cigaret.

18 Hašiš Hašiš

19 Morfin Morfin Vyskytuje se v makovicích. Čistý morfin se získává z opia. Je to silné narkotikum. Narušuje přenos signálu bolesti. Silně návykový. Aplikovat se dá různě injekčně, kouřením, šňupáním. Bývá dostupný ve formě rozpustných solí - sulfátu a hydrochloridu. Vyskytuje se v makovicích. Čistý morfin se získává z opia. Je to silné narkotikum. Narušuje přenos signálu bolesti. Silně návykový. Aplikovat se dá různě injekčně, kouřením, šňupáním. Bývá dostupný ve formě rozpustných solí - sulfátu a hydrochloridu.

20 Morfin Morfin

21 Pervitin Pervitin Vyrábí se z amfetaminu nebo efedrinu. Vzhled bílý prášek. Aplikace nejčastěji šňupáním, kouřením, nitrožilně. Silně návykový, poškození psychicky, psychózy. Vyrábí se z amfetaminu nebo efedrinu. Vzhled bílý prášek. Aplikace nejčastěji šňupáním, kouřením, nitrožilně. Silně návykový, poškození psychicky, psychózy.

22 Pervitin Pervitin

23 LSD LSD Vyrábí se z kyseliny lysergové, je bezbarvou látkou bez chuti a zápachu. Vyskytuje se převážně v tekuté formě nebo tabletách. Vytváří pocity neobvyklích vizí a pocitů (psychotropní látka). Vyrábí se z kyseliny lysergové, je bezbarvou látkou bez chuti a zápachu. Vyskytuje se převážně v tekuté formě nebo tabletách. Vytváří pocity neobvyklích vizí a pocitů (psychotropní látka).

24 LSD LSD

25 Ecstasy Ecstasy Je syntetická droga. Bílý krystalický prášek je dostupný ve formě tablet.Má výraznou silnou nahořklou chuť. Vyřazuje z činnosti tepelnou regulaci organismu - nebezpečí přehřátí. Je syntetická droga. Bílý krystalický prášek je dostupný ve formě tablet.Má výraznou silnou nahořklou chuť. Vyřazuje z činnosti tepelnou regulaci organismu - nebezpečí přehřátí.

26 Prevalence užívání extáze

27 Ecstasy Ecstasy


Stáhnout ppt "DROGY DROGY. Zpracoval Jindřich Smrkovský Co to jsou drogy Co to jsou drogy Drogy se dají definovat jako omamné látky, které mění stav člověka různými."

Podobné prezentace


Reklamy Google