Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LISTY SVATÉHO PAVLA Motivační pomůcka CESTY KATECHEZE č. 1/2009.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LISTY SVATÉHO PAVLA Motivační pomůcka CESTY KATECHEZE č. 1/2009."— Transkript prezentace:

1 LISTY SVATÉHO PAVLA Motivační pomůcka CESTY KATECHEZE č. 1/2009

2 Pavlovy listy Součástí Nového zákona je třináct listů, které jsou označovány jako „Pavlovy“. Avšak autentické autorství apoštola Pavla je prokázáno pouze u sedmi z nich. Fotografie na dalších snímcích se vztahují k místům, kam sv. Pavel tyto listy zaslal. Dva z nich byly adresovány do jedné církevní obce, proto je obrázků jen šest. U většiny fotografií není uvedeno, kde byly pořízeny. To lze určit podle textu popisky. Ta také upozorňuje na obsah listu. Úkoly: 1.Na základě textu popisky fotografie určete, které Pavlovy listy jsou považovány za autentické. 2.Ve svých listech se Pavel obrací na křesťany v církevních obcích, aby jim pomáhal vyzrávat ve víře. Působí jako vychovatel jejich víry. Prolistujte některý z těchto listů a zkuste objevit text, který bude aktuální i pro vás.

3 Snímek pochází z podzemí nejstaršího dochovaného křesťanského chrámu ve významném městě Makedonie. Součástí Nového zákona jsou dva dopisy adresované tehdejší křesťanské obci v tomto městě, avšak jen první z nich je považován za dopis sv. Pavla a zároveň za nejstarší dochovaný křesťanský dokument. Pavel adresáty listu povzbuzuje, aby vytrvali ve víře i přes pronásledování.

4 Baziliku sv. Pavla za hradbami můžeme najít ve městě, kde sv. Pavel prožil závěr svého života. Dříve než sem chtěl poprvé zavítat, napsal zdejším křesťanům list, kde jim vysvětluje své učení, aby je získal ke spolupráci.

5 Řecké město ležící na úzkém pásu země spojujícím Peloponéský poloostrov s řeckou pevninou. Jeho bohatou historii dokumentují archeologická naleziště. Sv. Pavel zde pobýval 1,5 roku a napsal obyvatelům celkem čtyři dopisy, z nichž se dochovaly jen dva. Pavlovi na křesťanech tohoto města velmi záleželo a věnoval mnoho úsilí, aby jim vysvětloval pravdu.

6 Tato cesta prochází vnitrozemím dnešního Turecka. Jeho tehdejším obyvatelům adresloval sv. Pavel list, v němž se ohrazuje proti židokřesťanům, jež chtějí křesťany obrácené z pohanství uvrhnout do nového otroctví.

7 Mozaika na této fotografii pochází z města, jehož mladé církevní obci napsal Pavel krásný list o tom, co je křesťanské společenství.

8 Na snímku je vězení nalezené ve Filipech. Z podobného vězení, jehož místo neznáme, napsal sv. Pavel list svému příteli. V tomto listě po něm žádal na tehdejší dobu neslýchané gesto jako důsledek skutečnosti, že křesťané jsou bratry a sestrami bez ohledu na společenské postavení.

9 Kontrola výsledků Klikněte na název, který považujete za správný. Pokud budete mít pravdu, odkaz vás vrátí na snímek, ze kterého jste odskočili na tuto stránku. Korint: 1. a 2. list KorinťanůmKorint Vězení: FilemonoviVězení Soluň: 1. list SoluňanůmSoluň Řím: ŘímanůmŘím Galácie: GalaťanůmGalácie Filipy: FilipanůmFilipy

10 Pomůcku zpracovalo Katechetické a pedagogické centrum Biskupství královéhradeckého únor 2009 Využití je možné jen ke vzdělávacím účelům


Stáhnout ppt "LISTY SVATÉHO PAVLA Motivační pomůcka CESTY KATECHEZE č. 1/2009."

Podobné prezentace


Reklamy Google