Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 PŘÍPRAVKY I. OB21-OP-STROJ-TE-SVE-U-3-001

3 PŘÍPRAVKY Přípravky jsou výrobní pomůcky, které umožňují nebo usnadňují výrobu, činí ji: produktivnější, produktivnější, hospodárnější hospodárnější bezpečnější. bezpečnější. Přípravky jsou pomocná zařízení, která jsou účelným doplňkem výrobních strojů nebo výrobních postupů

4 PŘÍPRAVKY Přípravky jsou určeny: 1.K jednoznačnému ustavení a upnutí obrobku při jeho obrábění 2.K vzájemnému ustavení a přidržení dvou i více částí při jejich spojování 3.K vzájemnému nastavení polohy obrobku a nástroje a vedení nástroje při obrábění 4.Ke kontrole rozměrů obrobků.

5 PŘÍPRAVKY Účel přípravků : 1.Zpřesnění výroby 2.Zkrácení vedlejších časů 3.Zjednodušení obsluhy náročných úkonů 4.Rozšíření možností výrobních zařízení 5.Odstranění namáhavé a zdraví nebezpečné práce

6 PŘÍPRAVKY Univerzální / víceúčelové / Univerzální / víceúčelové / Jednoúčelové Jednoúčelové Pro určitou skupinu obrobků Pro určitou skupinu obrobků Stavebnicové Stavebnicové ROZDĚLENÍ PŘÍPRAVKŮ - podle rozsahu použitelnosti :

7 PŘÍPRAVKY Doplněk k obráběcím strojům / vrtací, frézovací, soustružnické / Doplněk k obráběcím strojům / vrtací, frézovací, soustružnické / Montážní Montážní Kontrolní Kontrolní Určené k orýsování obrobků Určené k orýsování obrobků Ostatní pomocná dílenská zařízení Ostatní pomocná dílenská zařízení ROZDĚLENÍ PŘÍPRAVKŮ - podle druhu operace :

8 PŘÍPRAVKY S ručním upínáním S ručním upínáním S mechanickým upínáním / pneumatické, hydraulické, elektrické / S mechanickým upínáním / pneumatické, hydraulické, elektrické / ROZDĚLENÍ PŘÍPRAVKŮ - podle způsobu upínání :

9 PŘÍPRAVKY Nezbytně nutné Nezbytně nutné Hospodárné Hospodárné ROZDĚLENÍ PŘÍPRAVKŮ - podle určení :

10 PŘÍPRAVKY Použití přípravků : Přípravky se používají pro zvýšení jakosti a produktivity výroby. Použití přípravků a jejich konstrukce se mění podle druhu výroby a možností. Při výrobě kusové se musí používat přípravky pouze tam, kde se nedá bez nich danou operaci provést /přípravky nezbytné/. V sériové a hromadné výrobě, kde se vyrábí najednou velké množství stejných součástí je možno ve větší míře použít speciálních přípravků, které zabezpečí zvýšení produktivity práce a jakost výroby.

11 PŘÍPRAVKY Přípravky určené k výrobě většího počtu stejných součástí mohou být mnohem dokonalejší a tím splňovat požadavky dokonalé funkce. Při úvaze o rentabilitě přípravku dělíme tyto na dvě skupiny : 1.Všechny přípravky a výrobní pomůcky nezbytné pro výrobu dané součásti, 2.Přípravky, které se musí při určitém počtu vyráběných součástí amortizovat. O rentabilitě přípravku se usuzuje ze vztahu mezi úsporami, náklady na pořízení přípravku a počtem vyráběných součástí. Přípravek je rentabilní, když náklady na pořízení a údržbu přípravku jsou menší nebo rovny jako úspory vzniklé zavedením daného přípravku.

12 FRANK.A. A kol., Strojírenská technologie 4.FRANK.A. A kol., Strojírenská technologie 4. 1. vydání, Praha: SNTL, 1978 BOLEK,A., KOCHMAN,J. aj. Části strojůBOLEK,A., KOCHMAN,J. aj. Části strojů 2. svazek. 5. vydání, Praha: SNTL, 1990 DOLEČEK,J., HOLOUBEK,Z., Strojnictví 1 pro SOU, 1. vydání Praha : SNTL, 1988DOLEČEK,J., HOLOUBEK,Z., Strojnictví 1 pro SOU, 1. vydání Praha : SNTL, 1988 KŘÍŽ, R., Strojírenská konstrukce 1.KŘÍŽ, R., Strojírenská konstrukce 1. 1. vydání, Praha: SNTL, 1986 Použitá literatura


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google