Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Alternativa 50+, o.p.s. Dlouhodobě odbouráváme předsudky, podle kterých lidé po padesátce patří „do starého železa“ a neobstojí na trhu práce. Bojujeme.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Alternativa 50+, o.p.s. Dlouhodobě odbouráváme předsudky, podle kterých lidé po padesátce patří „do starého železa“ a neobstojí na trhu práce. Bojujeme."— Transkript prezentace:

0

1 Alternativa 50+, o.p.s. Dlouhodobě odbouráváme předsudky, podle kterých lidé po padesátce patří „do starého železa“ a neobstojí na trhu práce. Bojujeme proti věkové diskriminaci u zaměstnavatelů i ve společnosti. Podílíme se na změnách zákonů a vládních opatření. Aktivně přispíváme k nastavování a zkvalitňování podmínek podporujících rovné příležitosti na pracovním trhu.

2 Demografický vývoj Zdroj: ČSÚ, 2013 50+

3 Prognóza vývoje věkové struktury obyvatelstva
Zdroj: ČSÚ, 2009

4 Podíl obyvatel ve věkové skupině 0 – 14 a 65+

5 Proces tzv. demografického stárnutí
změna věkové pyramidy příčina: klesající porodnost a zvyšující se délka dožití „Demografická panika“ vs. snaha reagovat na proměnu společnosti → demografické stárnutí není potřeba vnímat jako něco negativního– je to ale proces vyžadující změnu vnímání pozice starších lidí a fungování pracovního trhu

6 Zaměstnanost v ČR z hlediska věku (ČSÚ): 1993 - 2003
dlouhodobý pokles míry zaměstnanosti v nejmladším produktivním věku růst míry zaměstnanosti osob ve věku 55 až 64 let. zaměstnanost v obou skupinách v ČR stále na nižší úrovni než v EU razantní zvýšení míry nosti žen ve věku let a zvýšení míry zaměstnanosti mužů v tomto věku podstatně častěji pracují mladší šedesátníci (60-64letí) v roce 1993 převyšoval počet pracujících ve věku let počet pracujících 55-64letých 2,5x, o dvacet let později byl počet pracujících v nejstarší skupině produktivního věku 2,6x vyšší než počet pracujících v nejmladší desetileté skupině produktivního věku!

7 Zaměstnanost v ČR z hlediska věku (ČSÚ): 1993 - 2003
V EU28 pracovala v roce 2013 třetina mladých Míra zaměstnanosti v ČR podprůměrná - 25,6 %. Nejnižší zaměstnanost mladých: na jihu kontinentu od Portugalska až po Rumunsko, nižší i na Slovensku a v Maďarsku. Vysoká míra zaměstnanosti mladých: v Německu, Rakousku, Nizozemsku, Spojeném království a ve všech severských státech. V Nizozemsku dokonce přesáhla 62 %. Ve věkové skupině 55-59letých a 60-64letých je míra zaměstnanosti nejvyšší v zemích, které se zároveň vyznačují i vysokou mírou zaměstnanosti mladých, v severských státech, Nizozemsku, Spojeném království a v Německu. Určitou výjimkou je Rakousko, kde vliv vysokého podílu pracujících mladých částečně kompenzuje nižší míra zaměstnanosti ve vyšším věku. V České republice je velmi nízká zaměstnanost mladých, míra zaměstnanosti mírně nadprůměrná ve skupině let. Nadprůměrná je však pouze v kategorii mužů, zaměstnanost žen v tomto věku je stále pod unijním průměrem.

8 Průměrný věk pracujících v ČR

9 Míra zaměstnanosti podle věku (ČSÚ)

10 Míra zaměstnanosti 55 – 64 let v EU (2013, ČSÚ)

11 Čím vyšší vzdělání respondenti mají, tím déle se věnují profesnímu životu (50-64 let)

12 Autostereotypy 94 % respondentů vnímá ztrátu práce
v předdůchodovém věku jako velký problém

13 Příklady ze zahraničí Francie: Generation Contract: (zaměstnávání starších osob 57+: mentoři mladších kolegů do 25 let + státní finanční podpora) Rakousko: lidem v předdůchodovém věku může být zkrácen úvazek a zároveň jim je rozdíl do celého úvazku doplácen státem. Obdobně funguje v Bosch Siemens Jihlava: Pracovníci před důchodem mohou pobírat plnou mzdu, i když budou pracovat na poloviční úvazek. Program funguje od počátku tohoto roku Vstoupit do něj mohou lidé tři roky předtím, než jim vznikne nárok na starobní důchod. Týká se výrobních zaměstnanců i pracovníků nepřímých výrobních úseků. Příklady: program FiT pro ženy (Frauen in Handwerk und Technik); Anonymní CV jako prevence diskriminace při náboru

14 Starý nebereme! Starý nebereme: Jedním z největších
problémů, s kterým se potýkají lidé po padesátce, je věková diskriminace a obava ze zaměstnávání starších pracov- níků ze strany zaměstnavatelů. Proto se Alternativa 50+ rozhodla na často absurdní požadavky na věk reagovat videem, které zpracovalo kreativní studio Družina. Age management: Postavení lidí po padesátce:

15 Alternativa 50+, o. p. s. Kancelář Sídlo Právní poradna WWW
U Průhonu 1567/7a, Praha 7, Kunětická 2, Praha 2, IČO: DIČ: CZ skype: alternativa.plus číslo účtu:  /0800 Právní poradna online formulář: poradna/ Úřední hodiny: úterý 10:00 – 16:00 (individuální návštěvy kterýkoliv jiný den po domluvě) WWW

16 Prostor na dotazy Děkujeme Vám za Vaši pozornost
Vaše dotazy, náměty, připomínky….


Stáhnout ppt "Alternativa 50+, o.p.s. Dlouhodobě odbouráváme předsudky, podle kterých lidé po padesátce patří „do starého železa“ a neobstojí na trhu práce. Bojujeme."

Podobné prezentace


Reklamy Google