Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SKLADBA OBYVATELSTVA PODLE VĚKU. obyvatelstvo v preproduktivním věku do 15 let obyvatelstvo v produktivním věku 15 – 65 let obyvatelstvo v postproduktivním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SKLADBA OBYVATELSTVA PODLE VĚKU. obyvatelstvo v preproduktivním věku do 15 let obyvatelstvo v produktivním věku 15 – 65 let obyvatelstvo v postproduktivním."— Transkript prezentace:

1 SKLADBA OBYVATELSTVA PODLE VĚKU

2 obyvatelstvo v preproduktivním věku do 15 let obyvatelstvo v produktivním věku 15 – 65 let obyvatelstvo v postproduktivním věku nad 65 let SKLADBA OBYVATELSTVA PODLE VĚKU www.cia.gov  World Factbook  age structurewww.cia.gov

3 do 15 let 13,6% 15-65 let 71% nad 65 let 15,5% do 15 let 50,2% 15-65 let 47,6% nad 65 let 2,2% Věková skladba obyvatelstva u jednotlivých států může mít různou podobu Proč se věková skladba obyvatelstva různých států světa může tak významně lišit? Které státy mohou mít výše uvedenou skladbu obyvatelstva? Jaké má rozdílná věková skladba důsledky?

4 Věková skladba obyvatelstva se často vyjadřuje graficky, pomocí tzv. věkových pyramid. Co znázorňuje věková pyramida, co všechno z ní lze zjistit?

5 http://www.census.gov/ipc/www/idb/pyramids.html Věkové pyramidy různých států světa mají odlišný tvar. Vysoký podíl lidí v preproduktivním věku (vysoká porodnost), rychlý růst počtu obyvatel, menší podíl lidí ve vyšších věkových skupinách (vyšší úmrtnost). Nízký podíl lidí v preproduktivním věku (nízká porodnost), úbytek počtu obyvatel, vyšší podíl lidí ve vyšších věkových skupinách (nižší úmrtnost). Popiš, čím se liší věkové pyramidy vyspělých a rozvojových zemí.

6 Věkové pyramidy mohou mít různý tvar, umožňují sledovat minulý populační vývoj, i předvídat budoucí populační vývoj. Věkovým pyramidám A,B, C přiřaď charakteristiku populačního vývoje. ► progresívní ► stacionární ► regresívní

7

8 Český statistický ústav

9 VĚKOVÁ STRUKTURA OBYVATEL ČESKA ► převaha žen ve vyšších věkových kategoriích, zhruba od padesátého roku života (typické pro většinu zemí ekonomicky vyspělého světa) ► snížení počtu narozených v období 1. světové války (1914 – 1918,stále ještě patrný zářez ve věkové pyramidě) ► snížení počtu narozených v době světové hospodářské krize (1930 – 1935) ► vzestup míry porodnosti již od počátku čtyřicátých let v době nacistické okupace, a zejména po 2. světové válce ► pokles porodnosti na přelomu padesátých a šedesátých let – legalizace interrupcí ► prudký nárůst úrovně porodnosti v první polovině sedmdesátých let - pronatalitní opatření (ročníky 1974 a 1975 jsou početně nejsilnější v celé české populaci) ► hluboký pokles porodnosti od poloviny devadesátých let - reakce na změněnou politickou a sociálně-ekonomickou situaci v zemi po roce 1989 ► mírný nárůst porodnosti po roce 2000 - silné ročníky (ženy) z poloviny sedmdesátých let se dostávají do věku, kdy začínají rodit děti - rozšiřuje se základna pyramidy

10 SKLADBA OBYVATELSTVA PODLE POHLAVÍ Zastoupení obou pohlaví se s věkem mění. V preproduktivním věku je vyšší zastoupení mužů (rodí se více mužů). V produktivním a postproduktivním věku je vyšší zastoupení žen (vyšší úmrtnost mužů).


Stáhnout ppt "SKLADBA OBYVATELSTVA PODLE VĚKU. obyvatelstvo v preproduktivním věku do 15 let obyvatelstvo v produktivním věku 15 – 65 let obyvatelstvo v postproduktivním."

Podobné prezentace


Reklamy Google