Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo: VY_32_INOVACE_24_19 Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/21.3768 Název: Loutkové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo: VY_32_INOVACE_24_19 Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/21.3768 Název: Loutkové."— Transkript prezentace:

1 Číslo: VY_32_INOVACE_24_19 Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/21.3768 Název: Loutkové divadlo Autor: Mgr. Ivana Písařová Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková kultura Předmět: Český jazyk a literatura Ročník: 8. Základní škola Jindřichův Hradec I, Štítného 121

2 Metodický list - anotace: Výukový materiál obsahuje základní informace: ●o loutkovém divadle, jeho historii, druzích loutek, loutkářích, o českém loutkovém divadle ●otázky a odpovědi týkající se loutkového divadla.

3

4 Loutkové divadlo (LD) - historie Nejstarší doklady loutkového divadla jsou známé až z antického Řecka, loutky ale používaly i dřívější kultury, zejména při náboženských a kultovních obřadech. Od raného středověku se stalo loutkové divadlo lidovou zábavou na jarmarcích a městských ulicích. Zvýšený zájem o LD přichází v době baroka. LD bylo zmenšenou kopií velkých divadel. Zájem o velké divadlo tak vedl i k rozšíření loutkových scén. LD hrálo převážně pro dospělé a převažovalo komické ladění. Ústřední typ loutky se prosadil ve všech zemích. Byla to postava známá už z komedií dell´arte (Pierot Harlekýn).

5 Ústřední typy loutek Každá země má svého hrdinu: Punch a Judy (Anglie) Pulcinella (Itálie) Polichinelle nebo Guignol (Francie) Hanswurst, později Kasperl (Německo) Kašpárek (Čechy) Petruška (Rusko) Karagöz = Černoočko (arabské země., Turecko) Vidušaka (Indie) Semar (Indonésie) atd.

6 Loutkové divadlo Postava hrála komickou roli a vtipně svými poznámkami doplňovala děj. Je to jediná postava, která hraje v dialogu s publikem, radí se s ním, pře se s ním, ukazuje na problémy a vtipně a pohotově vše komentuje. Ve 20. století se tento veselý hrdina ztrácí a v moderním divadle se neobjevuje vůbec. Od poloviny 19. století přichází krize LD. Na konci 19. a zejména ve 20. století dochází k novému rozvoji loutkových scén. Po 2. sv. válce nastává rozvoj loutkových divadel v podstatě celosvětově (i v USA, Japonsku, Švédsku).

7 LOUTKA ● Loutka je figurka člověka nebo zvířete, určená k animaci čili „oživení“. Loutka slouží buď jako hračka, kterou si oživuje dítě samo, anebo ji oživují loutkoherci, například v loutkovém divadle. ● Druhy loutek: 1. Ovládané shora – marionety 2. Ovládané zdola – maňásky, maroty a javajky 3. Loutky nošené – loutky totemové, přílbové, krosnové a tyčové. ● Stínové divadlo

8 Loutkové divadlo v Čechách Počátky lze objevit už v raném středověku. Od poloviny 18. stol. se objevují 1. loutkáři. Loutková představení byla jedinou českou kulturou. Všechny loutky vodil a hlasově doprovázel principál. Život kočovných loutkářů nebyl snadný – v každém počasí, v létě i v zimě, byli stále na cestách, výdělek mnohdy nestačil na samotnou obživu, představení osvětlovaná petrolejkami, doprovázená hudbou z flašinetu. Loutkáři: Matěj Kopecký rodiny – Maiznerova, Finkové, Kaiserové, Kočkovi, Langrové, Dubští a další. Zpočátku se hrávaly jen hry pro dospělé, adaptace známých dramat (Faust, Loupežníci z Chlumu, Oldřich a Božena aj.). Na konci 19. stol. kočovní loutkoherci mizí, vzniká amatérské loutkové divadlo.

9 Loutkové divadlo ve 20. století Na počátku 20. stol. vznikají u nás 1. stálé loutkové scény: pražská Říše loutek nebo LD umělecké výchovy, Loutkové divadlo feriálních osad v Plzni (Josef Skupa –autor Spejbla a Hurvínka). Ve 30. letech je v naší republice více než 3000 veřejných LD. Po r. 1949 vznikla u nás řada státních LD: Ústřední loutkové divadlo v Praze divadlo Radost v Brně divadlo Drak v Hradci Králové. Zajímavost: na katedře loutkoherectví na pražské DAMU je možné studovat loutkoherectví.

10 Festivaly Současnou úroveň loutkářských amatérských i profesionálních souborů zachycují festivaly loutkových divadel: Loutkářská Chrudim Skupova Plzeň Mateřinka Liberec Přelet nad loutkářským hnízdem (Praha)

11 UNIMA Je mezinárodní unie loutkářů, francouzsky Union Internationale de la Marionnette. Tato organizace byla založena 1929 v Praze, kde je její trvalé sídlo. Sdružuje profesionální i amatérské loutkáře různých zemí. Vydává publikace, organizuje mezinárodní loutkářské festivaly, výstavy, odborná sympozia, školení apod.

12 Loutkové filmy Jsou neodmyslitelnou součástí kinematografie. Tvůrci českého loutkového filmu: Karel Zeman, Břetislav Pojar, Jiří Brdečka, Jan Švankmajer. Jiří Trnka – nejvýznamnějším tvůrcem, klasikem loutkového filmu (Špalíček, Císařův slavík, Staré pověsti české, Sen noci svatojánské, Kybernetická babička, Ruka, Vášeň). Jeho dílo patří dodnes k největším hodnotám světového animovaného filmu.

13 „Loutka – s tímto slovem se setkáváme snad ve všech řečech světa. Existence loutky, nebo raději její život byl vždy spojen spíše s tvořivostí lidu nežli s oficiálním uměním. Nepřemýšlejme proč a jak asi loutky vznikly, to by byla jiná úvaha, zamysleme se raději, proč dodnes nezanikly a uchovaly si svoje kouzlo. Mluví k nám dodnes svou zvláštní, trochu tajemnou životností.“ (Jiří Trnka)

14 Otázky 1)Uveď druhy loutek. 2)V Čechách byl hlavním loutkovým hrdinou? 3)Jak se jmenuje nejvýznamnější tvůrce loutkového filmu? 4)Kdo je autorem loutek Spejbla a Hurvínka? 5)Co to je UNIMA? 6)Kde se u nás dá studovat loutkoherectví? 7)V kterém městě se koná amatérský loutkářský festival?

15 Odpovědi 1)Marioneta, maňásek, javajka, stínové divadlo, přilbová loutka, marota, tyčová loutka a další. 2)V Čechách byl hlavním loutkovým hrdinou Kašpárek. 3)Nejvýznamnějším tvůrcem loutkového filmu u nás je Jiří Trnka. 4)Autorem loutek Spejbla a Hurvínka je Josef Skupa. 5)UNIMA je mezinárodní loutkářská unie, která byla založena v roce 1929 v Praze, kde má sídlo dodnes. 6)Loutkoherectví se dá studovat na DAMU v Praze. 7)Celostátní festival amatérského loutkářství se koná v Chrudimi?

16 Zdroje a citace Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Jiří Trnka [online]. c2013 [citováno 1. 02. 2014]. Dostupný z WWW: http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Ji%C5%99 %C3%AD_Trnka&oldid=10975433 Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Loutkové divadlo [online]. c2013 [citováno 2. 02. 2014]. Dostupný z WWW: http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Loutkov%C 3%A9_divadlo&oldid=10402433

17 Zdroje a citace Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Loutka [online]. c2013 [citováno 12. 01. 2014]. Dostupný z WWW: http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Loutka&oldid =10427527 Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Josef Skupa [online]. c2013 [citováno 1. 02. 2014]. Dostupný z WWW: http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Josef_Skupa& oldid=11006411

18 Použitá literatura NEZKUSIL, Vladimír. Literární výchova 7: pro 7. až 8. ročník základní školy, pro nižší ročníky víceletého gymnázia, popřípadě pro školy střední. 2., upr. vyd. Praha: Fortuna, 1997, 207 s. ISBN 80-716-8389-2. BAUER, Alois. Domácí loutkové divadlo. 1. vyd. Olomouc: Rubico. ISBN 80-858-3975-X. ŠTOLL, Karel. Krásy českých loutek ve fotografii. Vyd. 1. V Čáslavi: Studio Press, 2000. ISBN 80-902-3165-9.


Stáhnout ppt "Číslo: VY_32_INOVACE_24_19 Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/21.3768 Název: Loutkové."

Podobné prezentace


Reklamy Google