Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Referát, abstrakt Mgr. Anna Vitásková. Redukovaný text, který bez doplňkových nebo hodnotících informací charakterizuje obsah dokumentu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Referát, abstrakt Mgr. Anna Vitásková. Redukovaný text, který bez doplňkových nebo hodnotících informací charakterizuje obsah dokumentu."— Transkript prezentace:

1 Referát, abstrakt Mgr. Anna Vitásková

2 Redukovaný text, který bez doplňkových nebo hodnotících informací charakterizuje obsah dokumentu.

3 Základní vlastnosti referátu výstižnost, přehlednost, jasnost, stručnost, přesnost, objektivnost a čtivost

4 Referát je formulován v přirozeném jazyce - obvykle ve větách, někdy však jen v heslovité podobě, telegrafickým stylem. Referát může používat textových formulací z referovaného dokumentu, ale jako celek je formulován nově.

5 Ve spojení s bibliografickými záznamy referovaných dokumentů se referáty publikují v referátových publikacích (např. referátové bibliografie, referátová periodika apod.)

6 Podle charakteru zpracování informativní, indikativní, kritický, modulární, analytický, monografický, přehledový, výběrový a autorský referát

7 Informativní referát Referát uvádějící maximum podstatných informací obsažených v referovaném dokumentu. Má výraznou substituční funkcí (nahrazuje původní dokument a uplatňuje se zejména v případě jeho nedostupnosti), proto se vyznačuje větším rozsahem (zpravidla několik set slov, popř. i více).

8 Indikativní referát Referát stručně a výběrově charakterizující obsah a druh referovaného dokumentu. Má výraznou selekční funkci (umožňuje volbu, zda je účelné seznámit se s plným textem referovaného dokumentu), zahrnuje 50 - 100 slov, popř. i méně.

9 Kritický referát - referát hodnotící referovaný dokument. Bývá psán odborníkem příslušného oboru a přibližuje se k recenzi. Modulární referát - referát složený z anotace, indikativního referátu, informativního referátu a kritického referátu dokumentu.

10 Analytický referát - referát uspořádaný podle daných věcných hledisek; uspořádání nemusí odpovídat struktuře referovaného dokumentu. Monografický referát - referát jediného referovaném dokumentu. Přehledový referát - referát několika referovaných dokumentů týkajících se téhož tématu, který syntetizuje informace ze všech referovaných dokumentů. Přibližuje se studijně rozborové zprávě.

11 Výběrový referát - referát, který se referovaným dokumentem zabývá pouze z určitého hlediska (tématu, skupiny uživatelů apod.). Autorský referát - referát vytvořený autorem referovaného dokumentu. Někdy bývá (jako synopse) publikován přímo v referovaném dokumentu.

12 Abstrakt Abstrakt je stručný výtah vědeckého článku, dizertační práce, referátu nebo jakékoliv hloubkové analýzy jakéhokoliv předmětu nebo disciplíny. Často slouží jako pomoc čtenáři rychle se zorientovat v dané práci. Je-li abstrakt použit, vždy se nachází na začátku rukopisu, působí jako bod vstupu pro vědeckou práci nebo patentovou žádost. Typická délka 100-500 slov

13 KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha: Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2011-09-08]. Dostupné z:.


Stáhnout ppt "Referát, abstrakt Mgr. Anna Vitásková. Redukovaný text, který bez doplňkových nebo hodnotících informací charakterizuje obsah dokumentu."

Podobné prezentace


Reklamy Google