Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Předhusitská doba Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Předhusitská doba Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."— Transkript prezentace:

1 Předhusitská doba Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Téma hodiny: Víte, jaký státní svátek slavíme Víte, jaký státní svátek slavíme 6. července? Odpověď si ověřte: 1) křestní jméno muže, který byl toho dne upálen, je shodné s křestním jménem panovníka vládnoucího v českých zemích před Karlem IV. 2) Druhou část jména zjistíte vyplněním krátké křížovky: 2) Druhou část jména zjistíte vyplněním krátké křížovky:

3 Žlutá políčka vám dají tajenku: Jiný název pro stát Maďarů založený Jiný název pro stát Maďarů založený v 10. století: _ _ _ _ v 10. století: _ _ _ _ Přemysl Otakar I. získal roku 1212 Přemysl Otakar I. získal roku 1212 Zlatou _ _ _ _ sicilskou. Zlatou _ _ _ _ sicilskou. V bitvě u Wogastisburgu r. 631 bojoval na straně Slovanů proti Dagobertovi : _ _ _ _ V bitvě u Wogastisburgu r. 631 bojoval na straně Slovanů proti Dagobertovi : _ _ _ _

4 Mistr Jan Hus

5 Husinec Mistr Jan Hus se narodil nejspíše v jihočeském Husinci kolem roku 1369. Studoval na pražské univerzitě, později se stal jejím rektorem.

6 Dílo:   Za svého života napsal řadu děl.   Psal je buď česky, nebo latinsky.  O českém pravopise - nahrazuje spřežky rz za ř, cz za č a ss za š - nahrazuje spřežky rz za ř, cz za č a ss za š  Knížky o svatokupectví - kritika církve, poplatků za církevní obřady, prodávání odpustků prodávání odpustků  Postila - soubor kázání - soubor kázání

7 Dekret kutnohorský Mistr Jan Hus měl podíl na vzniku Kutnohorského dekretu. Mistr Jan Hus měl podíl na vzniku Kutnohorského dekretu. Byl vydaný roku 1409 za vlády Václava IV. Byl vydaný roku 1409 za vlády Václava IV. Je to listina omezující vliv cizinců na pražské univerzitě. Je to listina omezující vliv cizinců na pražské univerzitě. Podle ní obdržel český národ na univerzitě tři hlasy, ostatní národy (saský, bavorský a polský) jeden hlas. Podle ní obdržel český národ na univerzitě tři hlasy, ostatní národy (saský, bavorský a polský) jeden hlas.

8 Betlémská kaple Betlémská kaple v roce 1785 Betlémská kaple v roce 1785 Betlémská kaple v současnoti Betlémská kaple v současnoti Od roku 1402 zde kázal Mistr Jan Hus. Bohoslužby vedl v českém jazyce, který byl pro obyčejný lid srozumitelný. Od roku 1402 zde kázal Mistr Jan Hus. Bohoslužby vedl v českém jazyce, který byl pro obyčejný lid srozumitelný.

9 Kritika Odpustková listina: Jednalo se o formulář o přijetí daru. Člověk se jím mohl vykoupit ze svých hříchů. Byl to jeden ze způsobů obohacování církve. Odpustková listina: Jednalo se o formulář o přijetí daru. Člověk se jím mohl vykoupit ze svých hříchů. Byl to jeden ze způsobů obohacování církve. Odpustková listina z roku 1517 Odpustková listina z roku 1517 Ve svých kázáních kritizoval Hus zejména církev, její mravní úpadek. Nelíbilo se mu, že jedná v rozporu s Písmem svatým. Stavěl se proti prodávání odpustků. Ve svých kázáních kritizoval Hus zejména církev, její mravní úpadek. Nelíbilo se mu, že jedná v rozporu s Písmem svatým. Stavěl se proti prodávání odpustků.

10 Husovo učení zpočátku podporuje Václav IV. Husovo učení zpočátku podporuje Václav IV. Proti se staví církev (zejména arcibiskup), kterou ve svých kázáních kritizuje. Proti se staví církev (zejména arcibiskup), kterou ve svých kázáních kritizuje. Hus byl dán do klatby a nad Prahou byl vyhlášen interdikt. To znamenalo, že se nesměly v Praze konat bohoslužby, křty, svatby… Hus byl dán do klatby a nad Prahou byl vyhlášen interdikt. To znamenalo, že se nesměly v Praze konat bohoslužby, křty, svatby… Hus se rozhodl Prahu opustit a uchýlil se na venkov. Hus se rozhodl Prahu opustit a uchýlil se na venkov.

11 Kozí hrádek Od dubna 1413 trávil Hus většinu času na Kozím hrádku. Od dubna 1413 trávil Hus většinu času na Kozím hrádku. Kozí hrádek na pomníku Mistra Jana Husa Kozí hrádek na pomníku Mistra Jana Husa

12 Krakovec Z Kozího hrádku se později Jan Hus přesunul na hrad Krakovec u Rakovníka. Z Kozího hrádku se později Jan Hus přesunul na hrad Krakovec u Rakovníka.

13 Kostnický koncil Mistr Jan Hus byl pozván na církevní koncil do Kostnice, aby zde obhájil své učení. Mistr Jan Hus byl pozván na církevní koncil do Kostnice, aby zde obhájil své učení. Zikmund Lucemburský, bratr Václava IV., mu na cestu vystavil glejt, ochranný list, který mu měl zajistit bezpečnost. Zikmund Lucemburský, bratr Václava IV., mu na cestu vystavil glejt, ochranný list, který mu měl zajistit bezpečnost. Po příchodu do Kostnice byl však Hus zatčen a půl roku vězněn. Po příchodu do Kostnice byl však Hus zatčen a půl roku vězněn.

14 Odsouzení Koncil odmítal každou rozpravu a nutil Husa, aby se podrobil a odvolal své názory. To Hus odmítal přijmout. Koncil odmítal každou rozpravu a nutil Husa, aby se podrobil a odvolal své názory. To Hus odmítal přijmout. Koncil ho nakonec odsoudil jako zatvrzelého kacíře. Koncil ho nakonec odsoudil jako zatvrzelého kacíře. Dne 6. 7. 1415 byl Jan Hus upálen. Dne 6. 7. 1415 byl Jan Hus upálen. Kosti a hlava byly roztlučeny. Kosti a hlava byly roztlučeny. Popel byl vhozen do řeky Rýna. Popel byl vhozen do řeky Rýna.

15 Procvičování:

16 Jaký je název následující listiny? Kdy byla vydána? „Václav, z boží milosti římský král, vždy rozmnožitel říše a český král. Poněvadž tedy národ německý osobil sobě užívání tři hlasy, a národ český toliko jediný hlas má a jeho užívá, přikazujeme vám tímto naším listem mocně a přísně, abyste národ český ve všech radách, soudech, zkouškách, volbách a jiných jednáních a zřízeních ke třem hlasům na každý způsob připustili.“ „Václav, z boží milosti římský král, vždy rozmnožitel říše a český král. Poněvadž tedy národ německý osobil sobě užívání tři hlasy, a národ český toliko jediný hlas má a jeho užívá, přikazujeme vám tímto naším listem mocně a přísně, abyste národ český ve všech radách, soudech, zkouškách, volbách a jiných jednáních a zřízeních ke třem hlasům na každý způsob připustili.“

17 ??? Čím si myslíš, že Mistr Jan Hus zapůsobil na své posluchače? Čím si myslíš, že Mistr Jan Hus zapůsobil na své posluchače? V čem byla výjimečná jeho kázání v Betlémské kapli? V čem byla výjimečná jeho kázání v Betlémské kapli?

18 „ Dím to na své svědomí, že kdybych znal cizozemce odkudkoli, že více boha miluje a o dobré stojí víc než můj vlastní bratr, byl by mi milejší než bratr. A proto dobří kněží Angličané jsou mi milejší než nestateční kněží český a Němec dobrý milejší než bratr zlý.“ „ Dím to na své svědomí, že kdybych znal cizozemce odkudkoli, že více boha miluje a o dobré stojí víc než můj vlastní bratr, byl by mi milejší než bratr. A proto dobří kněží Angličané jsou mi milejší než nestateční kněží český a Němec dobrý milejší než bratr zlý.“ Co tímto výrokem Mistr Jan Hus myslel? Co tímto výrokem Mistr Jan Hus myslel? Co se mu nelíbilo na české církvi, co kritizoval? Co se mu nelíbilo na české církvi, co kritizoval?

19 Kdy a kde se udála situace znázorněná na obrázku? Kdy a kde se udála situace znázorněná na obrázku?

20 Použité zdroje: HROCH, Miroslav, et al. Dějepis : středověk pro základní školy. 4. vydání. Praha : Práce, 1994. 102 s. ISBN 80-208-0320-3. RANSDORF, Miloslav. Mistr Jan Hus. 1. vyd. Praha : Universe, 1993. 93 s. ISBN 80-901506-4-0. http://cs.wikipedia.org Zdroj obrázků – http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "Předhusitská doba Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."

Podobné prezentace


Reklamy Google