Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ptáci Opeřená křídla. Stálá teplota těla. Zobák. Dýchají plícemi + vzdušné vaky. Vejce má vápennou skořápku. Duté dlouhé kosti. Zánártní a nártní kosti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ptáci Opeřená křídla. Stálá teplota těla. Zobák. Dýchají plícemi + vzdušné vaky. Vejce má vápennou skořápku. Duté dlouhé kosti. Zánártní a nártní kosti."— Transkript prezentace:

1

2 Ptáci

3 Opeřená křídla. Stálá teplota těla. Zobák. Dýchají plícemi + vzdušné vaky. Vejce má vápennou skořápku. Duté dlouhé kosti. Zánártní a nártní kosti srůstají v běhák.

4 Křížovka

5 Řešení křížovky

6 Řád - hrabaví

7 Hrabaví Úkol 1: zapiš do sešitu základní charakteristiku řádu hrabaví (učebnice str. 20).

8 Hrabaví Řešení (1): Silné hrabavé nohy. Tupé drápy, samci mají ostruhy. Krátký silný zobák. Všežraví. Špatně létají. Mláďata jsou nekrmivá.

9 Hrabaví Úkol 2 : vypiš do sešitu zástupce z řádu hrabaví (učebnice str. 20).

10 Hrabaví Řešení (2): Kur domácí. Krocan domácí. Páv korunkatý. Koroptev polní. Křepelka polní (japonská). Bažant obecný. Tetřev hlušec.

11 Kur domácí Vyšlechtěn z kura bankivského. Žijí v hejnech. Slepice sedí na vajíčkách 21 dní. Kura domácího chováme pro užitek (maso + vejce). Za rok snese jedna slepice až 300 vajec.

12 Krocan domácí Vyšlechtěn ze severoamerického krocana divokého. Domestikován indiány. Užitek – maso. Na krku mají lysou kůži. Krůta sedí na vejcích 28 dní. Krocan při podráždění hudruje- vydává zvuky,nafukuje se a ocas vějířovitě roztáhne.

13 Páv korunkatý Původ z Indie. Žijí v hejnech. Samci mají paví oka na ocase. Korunka na hlavě z jemného chmýří. Neužitkový, chován pro okrasu.

14 Koroptev polní Samice - barva orné půdy. Samec – na hrudi tmavě hnědá podkova. Hnízdí na zemi. Dříve hojný výskyt, dnes vzácné.

15 Křepelka polní Stěhovavý pták, v říjnu odlétá do s. Afriky. Vyskytuje se ve volné přírodě vzácně. Menší než koroptev. Známé volání „pět peněz“. Křepelka japonská- chová se pro užitek, vejce s nízkým obsahem cholesterolu.

16 Bažant obecný Původ Asie, do ČR se dostaly za vlády Lucemburků (14. stol.). Loví se. Pohlavní dvojtvárnost. Samice má nevýrazné zbarvení, sloužící k ochraně před predátory (při sezení).

17 Tetřev hlušec a tetřívek obecný V jehličnatých lesích. Kriticky ohrožený. Tokání- v období páření samci vydávají mlaskavé táhlé zvuky. Tetřívek obecný- je menší, žije v lesnatých krajích s nízkými porosty. Tetřev hlušec, samec a samice Tetřívek obecný

18 Otázky k procvičení 1. Které hrabavé ptáky chováme pro užitek? 2.Co znamená, když slepice kvoká? 3.Kolik slepice kura domácího snese vajec za rok a kolik za den? 4.U kterých hrabavých ptáků pozorujeme výraznou pohlavní dvojtvárnost? 5.Proč se z vajec koupených v obchodě nevylíhnou kuřata? 6.Který z hrabavých ptáků je stěhovavý? 7.Proč ve volné přírodě ubylo hrabavých ptáků? 8.Čím jsou v přírodě volně žijící hrabaví ptáci užiteční?

19 Řešení 1.Kur domácí, krocan domácí, křepelka japonská. 2.Kvokání nastává po snesení vajíček. Kvočna usedá na své hnízdo a sedí. 3.Asi 300 kusů. Průměrně 1 za den, někdy vynechá (odpočívá). 4.Páv korunkatý, krocan domácí, kur domácí. 5.Nejsou oplozená. 6.Křepelka polní, odlétá do s. Afriky. 7.Chybí přirozené úkryty (meze a remízky). Používání chemických postřiků v zemědělství. 8.Nezastupitelný článek potravního řetězce. Loví se.

20 Použité zdroje ČERNÍK, V., BIČÍK, V., BIČÍKOVÁ, L., MARTINEC, Z. Přírodopis 2 pro 7. ročník základní školy – zoologie, botanika, Praha : SPN, 1999, 128 s., ISBN 80– 7235–069–2. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hab%C5%99%C3%AD_652.JPG http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krocan.JPG http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ostrava,_zoo,_p%C3%A1v_korun kat%C3%BD.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bazant_obecny.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slepice.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krocan_a_slepice.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slepice_a_kohout.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slepice_na_dvorku.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paon1.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Phasianus_colchicus04(js).jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/Tetrao_urogallus http://commons.wikimedia.org/wiki/Tetrao_tetrix http://commons.wikimedia.org/wiki/Coturnix_coturnix http://commons.wikimedia.org/wiki/Perdix_perdix


Stáhnout ppt "Ptáci Opeřená křídla. Stálá teplota těla. Zobák. Dýchají plícemi + vzdušné vaky. Vejce má vápennou skořápku. Duté dlouhé kosti. Zánártní a nártní kosti."

Podobné prezentace


Reklamy Google