Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÝZKUMNÝ PROJEKT RTP - SPŠ A VOŠ PÍSEK. Banány ● banán je protáhlé ovoce a plod banánovníku ● mívají obvykle hmotnost mezi 125-200 g ● Z této váhy asi.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÝZKUMNÝ PROJEKT RTP - SPŠ A VOŠ PÍSEK. Banány ● banán je protáhlé ovoce a plod banánovníku ● mívají obvykle hmotnost mezi 125-200 g ● Z této váhy asi."— Transkript prezentace:

1 VÝZKUMNÝ PROJEKT RTP - SPŠ A VOŠ PÍSEK

2 Banány ● banán je protáhlé ovoce a plod banánovníku ● mívají obvykle hmotnost mezi 125-200 g ● Z této váhy asi 80 % představuje jedlou část a zbývajících 20 % připadá na kožovitou slupku ● vůně, chuť a konzistence plodů je výrazně ovlivněna teplotou, při které banány dozrávají

3 Z tropů až na náš stůl Vše začíná na plantážích Sklizení banánů Máčení ve vodě, aby z nich vytekl latex Označení nálepkou Zabalení do krabic Přeprava z balírny

4 Z tropů až na náš stůl Přeprava lodí napříč oceánem Přeprava vlaky ( i k nám do ČR ) V banánové dozrávarněKonzumace

5 Zrání banánů

6 Problém - choroby a škůdci Na banánovníku trvale přežívá bakteriální hnědá hniloba, která způsobuje hnědé skvrny na plodech. Urychluje rozklad odumřelých pletiv i rozklad plodů, a může však napadnout i pole s bramborami, či některými dalšími plodinami (u nás větší škody zatím jen na bramborech). Špičku banánu (kudy plíseň do plodu proniká nejprve) je třeba odříznout a oloupaného banánu se nedotýkat rukama (tak se lépe uchráníme i před přenosem dalších infekcí). Příliš skvrnité plody již nekonzumujeme, je třeba je považovat za znehodnocené!!!

7 Naše řešení ● Využití robotů při kontrole kvality banánů. Využít roboty také při procesu dozrávání, který je velmi složitý, a ve kterém se musí přesně hlídat teplota a kvalita v dozrávacjích boxech. ● Zabalovat banány do vakuových balení. Pak by ho hnědá hniloba nenapadala. ● Zavést mezinárodní organizaci, která by kontrolovala kvalitu jídla po celém světe. Snížení nezaměstnanosti.

8 Zdroje informací ● Internet: – http://www.chiquita.fi/uploads/cz/cz/pdf/CHIQUITA_web_banani_b.pdf – http://www.wikipedia.cz/wiki/Banány ● vlastní vědomosti, ● názory našich spolužáků.

9 Vypracovali žáci RTP PÍSEK


Stáhnout ppt "VÝZKUMNÝ PROJEKT RTP - SPŠ A VOŠ PÍSEK. Banány ● banán je protáhlé ovoce a plod banánovníku ● mívají obvykle hmotnost mezi 125-200 g ● Z této váhy asi."

Podobné prezentace


Reklamy Google