Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

10. 5. 20031 FII Exkurse do kosmologie. 10. 5. 20032 Hlavní body Jak je starý čas? Hraje Bůh „v kostky“? Je ve vesmíru život?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "10. 5. 20031 FII Exkurse do kosmologie. 10. 5. 20032 Hlavní body Jak je starý čas? Hraje Bůh „v kostky“? Je ve vesmíru život?"— Transkript prezentace:

1 10. 5. 20031 FII Exkurse do kosmologie

2 10. 5. 20032 Hlavní body Jak je starý čas? Hraje Bůh „v kostky“? Je ve vesmíru život?

3 10. 5. 20033 Jak je starý čas? I Otázkami jestli vesmír vznikl a jestli zanikne a kdy k tomu došlo nebo dojde, se lidé zabývali odnepaměti. Nejvíce ale filosofové a teologové, kteří vytvářeli jisté myšlenkové konstrukce na základech, které se nedaly podpořit, ale ani vyvrátit. Současně se na tyto otázky snažili odpovědět i vědci, ale na základě pozorování.

4 10. 5. 20034 Jak je starý čas? II Po staletí lidé prováděli astronomická i jiná fyzikální pozorování a učinili řadu vyznamných objevů. Ale až ve 20. Století a zvláště na jeho konci se nahromadil dostatek důkazů pro vybudování věrohodných představ o historii a snad i budoucnosti vesmíru. Jedinou nectostí těchto představ je, že lidé extrapolují informace, získané v určitém omezeném prostoru a čase.

5 10. 5. 20035 Jak je starý čas? III Existují ale závažné polehčující okolnosti. Rozborem např. spekter vzdálených objektů můžeme učinit závěry a fungování fyzikálních a chemických zákonů v obrovské vzdálenosti. Víme například, že tam existují stejné prvky, jako na Zemi a v jejím okolí. Pohled do vzdáleného vesmíru je vlastně pohledem hluboko do minulosti.

6 10. 5. 20036 Jak je starý čas? IV Důležitým závěrem je, že vesmír existuje přibližně 15 miliard let a není statický, ale rozpíná se : Kdyby vesmír existoval vždy, musel by být podle 2. věty TD naprosto neuspořádaný a v každém bodě oblohy by byla hvězda a každá ploška oblohy by zářila jako Slunce. Jediným důvodem, prož tomu tak není je, že hvězdy svítí od určitého okamžiku. Ve statickém vesmíru by k jejich zapnutí nebyl žádný důvod. Bylo objeveno mikrovlnné pozadí záření z vesmíru, které odpovídá teplotě 2.7 K a je stejné ze vševh směrů. To lze chápat jako záření hmoty rozpínajícího se vesmíru v teplotní rovnováze.

7 10. 5. 20037 Jak je starý čas? V Byl objeven tzv. rudý posuv ve spektrech vzdálených galaxií, který svědčí o tom, že se od nás vzdalují a to tím rychleji, čím jsou dále. hmoty rozpínajícího se vesmíru v teplotní rovnováze.

8 10. 5. 20038 Jak je starý čas? VI Ble Vesmír začal ze singularity velkým třeskem. V něm počaly platit současné zákony a nemůžeme principiálně zjistit, co předcházelo. Je to obrácený proces ke vzniku černých děr. Ke studiu je třeba přibrat kvantovku, princip neurčitosti. Zatím se neví, zda bude vesmír nadále expandovat nebo se zastaví nebo se bude smršťovat. Každopádně, neměl by zaniklnout minimálně dalších 20 miliard let a čas půjde stále dopředu.

9 10. 5. 20039 Příklady elektrostatických jevů Hřeben, kterým jsme si právě prohrábli vlasy přitahuje malé kousky papíru. Jedná se o dalekodosahovou sílu, která může být i odpudivá. Tělesa lze nabít kondukcí nebo indukcí. Pozorované síly přiřazujeme vlastnosti částic, kterou nazýváme elektrický náboj. Pomocí materiálů, které nazýváme vodiče, můžeme tělesa snadno vybít. S jinými, zvanými izolátory, by to bylo obtížné nebo nemožné.


Stáhnout ppt "10. 5. 20031 FII Exkurse do kosmologie. 10. 5. 20032 Hlavní body Jak je starý čas? Hraje Bůh „v kostky“? Je ve vesmíru život?"

Podobné prezentace


Reklamy Google