Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zapojení vinutí, hodinový úhel Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zapojení vinutí, hodinový úhel Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 Zapojení vinutí, hodinový úhel Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Distribuční transformátory přenášeji elektrický výkon ve všech 3 fázích, proto se konstruují jako třífázové. Jednotlivá vinutí mohou být zapojena do hvězdy (označení Y,y), do trojúhelníku (označení D,d) nebo do lomené hvězdy (označení z). Lomená hvězda se používá pouze na sekundární straně distribučních transformátorů k vyrovnání nesouměrného zatížení. Vinutí na primární straně se označují velkými písmeny, na sekundární malými. Fázova rovina se podobně jako ciferník hodin rozděluje na 12 dílů po 30°. První fáze primárního vinutí je potom velká ručička a první fáze u sekundárního vinutí malá ručička. Z této vzájemné polohy se odvozuje tzv. hodinový úhel.

3 Hodinový úhel Je to fázový posuv fázorů stejně označených fází ve směru hodinových ručiček od fázoru VN k fázoru NN. Středy fázorových obrazců trojúhelníku a hvězdy se musí sesouhlasit. U trojúhelníku a u lomené hvězdy se úhel měří ke spojnici středu obrazce a konce fázoru.

4 Hodinový úhel Yy0

5 Hodinový úhel Dy1

6 Hodinový úhel Yz1

7 K zopakování: Definujte pojem hodinový úhel. Jak může být zapojeno vinutí trojfázových transformátorů? Z čeho vycházíme při zapojování vinutí? Kde se používá lomená hvězda?


Stáhnout ppt "Zapojení vinutí, hodinový úhel Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google