Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NázevMiguel de Cervantes y Saavedra Předmět, ročník Český jazyk a literatura, tercie Tematická oblast Vybraní autoři české a světové literatury z Čítanky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NázevMiguel de Cervantes y Saavedra Předmět, ročník Český jazyk a literatura, tercie Tematická oblast Vybraní autoři české a světové literatury z Čítanky."— Transkript prezentace:

1 NázevMiguel de Cervantes y Saavedra Předmět, ročník Český jazyk a literatura, tercie Tematická oblast Vybraní autoři české a světové literatury z Čítanky 8 pro základní školy a víceletá gymnázia. Anotace Prezentace o životě a díle M. de Cervantesa. Doplňkové materiály k Čítance 8 pro základní školy a víceletá gymnázia nakl. Fraus, 2005. Klíčová slova Cervantes, Don Quijote, život, dílo AutorMgr. Andrea Kaňáková Datum10. 2. 2013 ŠkolaGymnázium Jana Opletala, Litovel, Opletalova 189 Projekt EU peníze středním školám, reg. č.: CZ.1.07/1.5.00/34.0221

2 Miguel de Cervantes Saavedra 1547-1616 Obr. 1

3 Základní životopisné údaje narozen 29. září 1547, Alcalá de Henares zemřel 22. dubna 1616, Madrid básník, spisovatel, voják autor jedné z nejznámějších knih světové literatury - Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha

4 Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha nejslavnější španělský román román z období renesance přeložen do 85 jazyků po Bibli druhá nejpřekládanější kniha světa

5 Obsah Román komicky zobrazuje rozpor mezi iluzí a skutečností. První část románu popisuje první dvě výpravy a končí „nalezenými“ epitafy na dona Quijota. Druhá část popisuje třetí výpravu rytíře a končí popisem jeho smrti.

6 Obsah Hlavním hrdinou je chudý šlechtic neznámého jména (nejspíš "Alonso Quijano") z kraje La Mancha, který všechen svůj čas tráví čtením starých rytířských románů. Ovlivněn četbou se rozhodne vzkřísit zašlou slávu rytířského stavu tím, že se sám stane potulným rytířem, který napraví křivdy, pomáhá vdovám a sirotkům a ochraňuje slečny.

7 Obsah Vytáhne tedy starou rezavou zbroj po předcích a opraví ji. Svou starou bílou herku ve stáji přejmenuje na Rocinantu. Sám si pak dá vznešenější jméno Don Quijote de la Mancha. Prostou venkovskou dívku Aldonzu Lorenzovou učiní dámou a paní svého srdce pod novým jménem Dulcinea de Tobosa.

8 Obsah Společně se svým zbrojnošem Sanchem Panzou, kterému za jeho služby slíbí ostrov, pak vyráží na cesty. Od jeho bláznovství a putování se ho snaží odradit jeho okolí, hlavně jeho neteř, farář a holič, ale nakonec má i Sancho často značné pochybnosti o pánově zdravém rozumu. Párkrát se jim sice podaří dostat Dona Quijota zpátky domů, ale nakonec se vždy opět vydává zpátky na svou pouť světem.

9 Postava Dona Quijota Don Quijote posloužil jako námět mnoha umělcům (postava Dona Quijota se objevuje v opeře, baletu, v sochařství, v malířství a dalších uměleckých žánrech) Některé prvky této knihy se přenesly i do samotného jazyka a staly se ustálenými obraty. Označení „Don Kichot“ (případně "donkichotství", "donkichot") se vžilo pro lidi, kteří se, podobně jako tento rytíř, snaží dosáhnout nemožného, věčně sní a nedívají se na realitu. „Bojem s větrnými mlýny" se pak myslí nějaká zbytečná snaha, nerovný boj nebo boj s fiktivním nepřítelem.

10 Shrnutí 1. Přečtěte si ukázku v čítance. Jak si představujete Dona Quijota? Zkuste jej nakreslit. 2. Proč si myslíte, že je tato literární postava tak známá a mnoho umělců se ji snaží ztvárnit? 3. Zkuste napsat krátkou charakteristiku Dona Quijota.

11 Zdroje Wikipedie [online]. 2013-02-10 [cit. 2013-02-10]. Dostupné z www: http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%AFmysln%C3%BD_ryt%C3%AD%C5%99_ Don_Quijote_de_la_Mancha http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%AFmysln%C3%BD_ryt%C3%AD%C5%99_ Don_Quijote_de_la_Mancha Obrázek 1 [cit. 2013-02-10]. Dostupný pod licencí Public domain na: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cervates_jauregui.jpg


Stáhnout ppt "NázevMiguel de Cervantes y Saavedra Předmět, ročník Český jazyk a literatura, tercie Tematická oblast Vybraní autoři české a světové literatury z Čítanky."

Podobné prezentace


Reklamy Google