Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sacharidy a jejich význam ve výživě člověka

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sacharidy a jejich význam ve výživě člověka"— Transkript prezentace:

1 Sacharidy a jejich význam ve výživě člověka
Výživa a potraviny Sacharidy a jejich význam ve výživě člověka Obrázek:

2 Sacharidy z pohledu chemie
Základem sacharidů jsou cyklické molekuly (kruhového tvaru), které jsou tvořené z atomů uhlíku, kyslíku a vodíku. Z chemického hlediska se dělí na: Monosacharidy – (mono = jeden) jsou tvořené jen jednou cyklickou molekulou. Příklady: glukóza nebo galaktóza. Rychle se vstřebávají do krve a jsou dobře rozpustné ve vodě. Disacharidy – (di = dvě) jsou tvořené dvěma cyklickými molekulami, vzájemně spojenými atomem kyslíku. Sacharóza, tj. řepný cukr vyráběný z řepy. Laktóza tj. mléčný cukr, způsobuje nasládlou příchuť mléka. Polysacharidy – (poly = mnoho) jsou složené z mnoha molekul monosacharidů. Typickým příkladem je škrob, jehož základem je monosacharid glukóza.

3 Náhradní sladidla Jsou to látky, které mají sladkou chuť, ale z chemického hlediska nemusí mít se sacharidy nic společného. Mohou být mnohonásobně sladší než cukr. Pro organismus zpravidla nejsou žádným zdrojem energie. Dělí se na: 1. Uměle vyrobená – aspartam (asi 200x sladší něž cukr), sacharin ( x sladší), sorbitol, acesulfam K, sukralóza. Často mají nežádoucí účinky. U aspartamu bylo údajně prokázáno asi 60 nežádoucích vedlejších účinků. 2. Přírodní – rostlina Stevia sladká. Nebyly u ní prokázány nežádoucí účinky. Obrázek: Obrázek: Obrázek:

4 Molekula aspartamu Obrázek: http://cs.wikipedia.org

5 Chemická struktura monosacharidů
Některé sacharidy se liší jen různou prostorovou orientací atomů. (Porovnej molekuly na obrázku.) Glukóza podléhá v těle oxidaci za vzniku oxidu uhličitého, vody a energie. V krvi člověka musí být udržována určitá hladina glukózy, asi 4,4mmol/L až 6,7mmol/L. Nemoc diabetes (cukrovka) Charakteristická vysokou hladinou cukru v krvi. Je způsobena špatnou funkcí slinivky, která produkuje hormon inzulín, což je hormon bílkovinné povahy, který snižuje hladinu cukru v krvi.

6 Chemická struktura disacharidů

7 Chemická struktura polysacharidů - škrob
Základní stavební jednotkou škrobu je glukóza! Škrob je součástí rostlin, kde vzniká jako produkt fotosyntézy. Často se získává z brambor a kukuřice. Pro tělo škrob není rychlým zdrojem energie, protože se musí při trávení nejprve štěpit různými enzymy (např. ptyalinem ve slinách), poté může být postupně vstřebán do krve.

8 Sacharidy z hlediska výživy
Jsou sice rychlým zdrojem energie, ale ne největším, což je často špatně chápáno. Tuky obsahují 2x více energie v 1g než sacharidy. (S 17,2kJ – T 39kJ). Organismus je může snadno přeměnit na tuky, protože tuky jsou složené ze stejných atomů (uhlík, kyslík, vodík). Proto lidé tloustnou při konzumaci velkého množství sacharidů. Nadměrná konzumace sacharidů není pro člověka zdravotně prospěšná, z hlediska výživy nejsou nejlepší. Nesladším přírodním sacharidem je fruktóza, která je v ovoci a medu.

9 Pro výstavbu buněk a obnovu organismu člověka a živočichů jsou sacharidy důležité jen málo. Důkazem je například vejce, které obsahuje ve 100g přibližně 0,66g sacharidů, 12g tuků, 12g bílkovin, zbytek tvoří voda. Tkáně živočichů také obsahují jen velmi málo sacharidů. Například vepřové maso neobsahuje téměř žádné sacharidy, zatímco tuky a bílkoviny jsou zastoupené ve stejném poměru. V rostlinách jsou sacharidy zastoupené hojně. Vznikají při fotosyntéze. Příklad poměru B,T,S ve 100 gramech některých rostlinných potravin Brambory – B 2,0g – T 0,2g – S 20g Chléb kmínový – B 5,6g – T 0,9g – S 51,4g Houska – B 9,9g – T 3,5g – S 60,4g

10 Konec prezentace Děkujeme za pozornost.


Stáhnout ppt "Sacharidy a jejich význam ve výživě člověka"

Podobné prezentace


Reklamy Google