Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Komunikační dovednosti UP OLOMOUC Mgr. Pavel Pavlas.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Komunikační dovednosti UP OLOMOUC Mgr. Pavel Pavlas."— Transkript prezentace:

1 Komunikační dovednosti UP OLOMOUC Mgr. Pavel Pavlas

2 PŘEDSTAVTE SI Vcházíte do kupé ve vlaku. V kupé je jen jeden člověk a vy říkáte: „Dobrý den, také jedete do Kolína?“. Neodpovídá. Zkoušíte to znovu: „Aha, tak až do Pardubic?“ Stále nic, mlčí. Neříká tedy nic, přesto Vám svým projevem něco sděluje.

3 Jeho projev se dá rozložit na 4 úrovně: VĚCNÝ OBSAH – Informace, kterou bychom dostali přepsáním slov na papír. VÝZVA – Výzva, kterou odesílatel směřuje k příjemci informace. VZTAH – Odesílatel naznačuje, jaký má k nám vztah. SEBEPROJEV – Vyjádření vlastního pocitu odesílatele.

4 4 PRAVIDLA KOMUNIKACE 1. Prvních pět minut 2. Vysílání nerovná se příjem 3. Komunikace nerovná se mluvení 4. Člověk se podobá ledovci Vysílající: - záměr - kódování - vysílání Přijímající: - příjem - dekódování - výsledek Křivka pozornosti Ad 2 Ad 1 Ad 4 Ad 3

5 Kinezika – nauka o komunikačních pohybech člověka. Proxemika – nauka o prostorovém chování člověka. Posturologie – držení těla a polohové konfigurace. Gestika – o pohybech rukou, doprovázejících mluvené slovo. Mimika – o komunikačním významu pohybů obličejových svalů. Haptika – o dotycích v mezilidském styku. Projevy očí – zaměření, doba, frekvence, celkový objem. Paralingvistika – řeč, kadence, síla, výška, tón řeči, pomlky Nástroje komunikace

6 Úspěšnost přijetí sdělení 7 % slova 38 % intonace hlasu, síla, tón 55 % neverbální komunikace Verbálně předávám pouze informaci. Neverbálně ovlivňuji postoje a emoce.

7 Říká se, že velcí řečníci se rodí a že mají vrozenou schopnost postavit se beze strachu před auditorium a upoutat je dynamickou řečí. Tak tomu nevěřte !!!!

8 Neverbální komunikace Gesta Mimika Držení těla Pohled Pohyb Dotyk Síla, barva a tón hlasu Rychlost mluvy Interpersonální zóny Využívaní pomůcek Prezentace Naslouchání

9 Veřejná : nad 3,5m Společenská : 1,5 - 3,5m Osobní : 0,5 - 1,5m Intimní : 0 -50 cm Interpersonální zóny

10 Držení těla vzpřímený zdravý uvolněný přirozený příchod postoj

11 Držení těla Ruce - Wolker - záda - v kapsách - stříška - fíkový list - do obličeje - strnulost v loktech Před tělem, dlaně nahoru, výška okolo pasu, přirozeně.

12 Gesta Gesta dokreslují to, co říkám Agresivní - ukazováček - hřbet - pěst

13 Mimika Lidé Vás sledují od příchodu - úšklebky - úsměvy - dotyk v obličeji

14 Pohyb Příchod Zakotvení (ne zakořenit) Pohyb v prostoru Nedokončený pohyb Váha na jedné noze (pánve) Rychlost

15 Prezentace 1.Řekni co jim řekneš 2.Řekni to 3.Řekni co jsi řekl POP Zaujetí- proč? Výzva


Stáhnout ppt "Komunikační dovednosti UP OLOMOUC Mgr. Pavel Pavlas."

Podobné prezentace


Reklamy Google