Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Technologická historie videa a magnetického záznamu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Technologická historie videa a magnetického záznamu."— Transkript prezentace:

1 Technologická historie videa a magnetického záznamu.

2 Pojem video obrazový a zvukový prvek přenášený televizním systémem obrazový a zvukový prvek přenášený televizním systémem obrazový prvek jako rozdíl od zvukového prvku v televizním systému obrazový prvek jako rozdíl od zvukového prvku v televizním systému obrazový prvek v jakémkoli médiu včetně filmu obrazový prvek v jakémkoli médiu včetně filmu jakákoli performance, produkce nebo demonstrace zaznamenaná na videopásku jakákoli performance, produkce nebo demonstrace zaznamenaná na videopásku videopáska nebo videokazeta samotná určená k přehrávání zvuku a obrazu videopáska nebo videokazeta samotná určená k přehrávání zvuku a obrazu

3 Historie magnetické pásky a videokazety

4 Historie magnetické pásky a videokazety (1) 1929 – Blattnerphone, první záznam zvuku pomocí magnetických vln na pásku 1929 – Blattnerphone, první záznam zvuku pomocí magnetických vln na pásku 1934 – BASF, sériová výroba pásek na bázi diacetátu celulózy 1934 – BASF, sériová výroba pásek na bázi diacetátu celulózy 1947 – V USA první přehrávače mag. pásek určených pro širokou veřejnost 1947 – V USA první přehrávače mag. pásek určených pro širokou veřejnost 1951 – První záznam obrazu na pásku, ČB 1951 – První záznam obrazu na pásku, ČB 1956 – Quadruplex, první snadno použitelný přístroj pro záznam barevného obrazu a zvuku na pásku 1956 – Quadruplex, první snadno použitelný přístroj pro záznam barevného obrazu a zvuku na pásku

5 Historie magnetické pásky a videokazety (2) 1962 – Philips a Sony představují „Compact Casette“ 1962 – Philips a Sony představují „Compact Casette“ 1975 – Sony představuje videokazetu Betamax 1975 – Sony představuje videokazetu Betamax 1976 – JVC spouští formát VHS 1976 – JVC spouští formát VHS 1987 – DAT formát od Sony, digitální záznam zvuku na pásku 1987 – DAT formát od Sony, digitální záznam zvuku na pásku 1993 – Digital Betacam, digitální záznam zvuku i obrazu 1993 – Digital Betacam, digitální záznam zvuku i obrazu 1996 – DVD 1996 – DVD 2001 – DVD-RW 2001 – DVD-RW

6 Proč magnetický záznam?

7 Proč magnetický záznam? (1) Proč uběhla tak dlouhá doba mezi datem objevení mag. záznamu a jeho celkovým rozšířením? Proč uběhla tak dlouhá doba mezi datem objevení mag. záznamu a jeho celkovým rozšířením? Jaké bylo využití magnetického záznamu v prvních letech? Jaké bylo využití magnetického záznamu v prvních letech? Spojitost s rozvojem rozhlasu. Spojitost s rozvojem rozhlasu. Zpočátku nebyla nutnost vysílání archivovat. Zpočátku nebyla nutnost vysílání archivovat.

8 Proč magnetický záznam? (2) Výhody mag. záznamu v rozhlase: Výhody mag. záznamu v rozhlase: 1. Snadnější manipulace 2. Kvalitnější a trvanlivější záznam 3. Možnost přehrávat pásku vícekrát dokola 4. Snadný střih bez slyšitelné ztráty na kvalitě 5. Později nižší cena

9 Proč magnetický záznam? (3) Rozvoj technologie magnetického záznamu obrazu jde společně s rozvojem televizního vysílání v období konce 1960s a v průběhu 1970s. Rozvoj technologie magnetického záznamu obrazu jde společně s rozvojem televizního vysílání v období konce 1960s a v průběhu 1970s.

10 Proč magnetický záznam? (4) Výhody záznamu obrazu na magnetickou pásku oproti klasickému filmu: Výhody záznamu obrazu na magnetickou pásku oproti klasickému filmu: 1. Výrazně nižší pořizovací cena – nižší kvalita obrazu byla pro televizní vysílání dostačující 2. Snadná a rychlá manipulace – záznam se nemusel vyvolávat v laboratoři 3. Možnost přehrávání původního záznamu 4. „Elektronické stříhání“ přímo v aparatuře, páska tedy nebyla stříhána fyzicky

11 Proč magnetický záznam? (5) V průběhu 1980s byl postupně zaveden systém U-Matic od Sony, který byl natolik uživatelsky přívětivý, že nebylo nutné, aby kameru obsluhoval speciální technik. V průběhu 1980s byl postupně zaveden systém U-Matic od Sony, který byl natolik uživatelsky přívětivý, že nebylo nutné, aby kameru obsluhoval speciální technik. Kamery se tak dostaly do rukou reportérů přímo v terénu. Kamery se tak dostaly do rukou reportérů přímo v terénu. První válka v Perském zálivu – „Válka v přímém přenosu“. První válka v Perském zálivu – „Válka v přímém přenosu“.

12 Dva hlavní videoformáty

13 Betamax (1) Spuštěn roku 1975 firmou Sony Spuštěn roku 1975 firmou Sony Šířka pásky 0,5 inch (12,7mm) Šířka pásky 0,5 inch (12,7mm) Možná délka záznamu: 60 min Možná délka záznamu: 60 min Videorekordéry umožňovaly funkci „time shifting“. Videorekordéry umožňovaly funkci „time shifting“.

14 Betamax (2) 1981 Federální soud Spojených Států potvrdil legálnost používání funkce „time shifitng“. 1981 Federální soud Spojených Států potvrdil legálnost používání funkce „time shifitng“. 1988 – smrt Betamaxu, Sony sama přešla na výrobu VHS videokazet 1988 – smrt Betamaxu, Sony sama přešla na výrobu VHS videokazet Na poli videokazet pro videokamery naopak převaha Video-8 nad VHS-C. Na poli videokazet pro videokamery naopak převaha Video-8 nad VHS-C. Další formáty: Betacam, Beta Hi-fi. Další formáty: Betacam, Beta Hi-fi.

15 VHS (1) VHS (Video Home System) spuštěn roku 1976 firmou JVC. VHS (Video Home System) spuštěn roku 1976 firmou JVC. Šířka pásky 0,5 inch. Šířka pásky 0,5 inch. Možná délka záznamu: 120min, později standard SP až 210min. Možná délka záznamu: 120min, později standard SP až 210min. Méně kvalitní kódování obrazu než Betamax. Méně kvalitní kódování obrazu než Betamax.

16 VHS (2) Délka záznamu byla ovlivňována rychlostí převíjení pásky. Délka záznamu byla ovlivňována rychlostí převíjení pásky. Také nabízely funkci „time shifting“. Také nabízely funkci „time shifting“. Novější Hi-fi systémy umožňovaly díky nové technologii nesynchronní záznam zvuku a obrazu. Novější Hi-fi systémy umožňovaly díky nové technologii nesynchronní záznam zvuku a obrazu. Existovala také spousta modifikací: S-VHS, D-VHS, W-VHS, VHS-C. Existovala také spousta modifikací: S-VHS, D-VHS, W-VHS, VHS-C.

17 Válka formátů: Betamax vs. VHS

18 Válka formátů: Betamax vs. VHS (1) První Betamax – na svou stranu získal výrobce Toshiba a Sanyo. První Betamax – na svou stranu získal výrobce Toshiba a Sanyo. VHS od počátku nabízela delší záznam – 2 hodiny, což stačilo na klasický celovečerní film VHS od počátku nabízela delší záznam – 2 hodiny, což stačilo na klasický celovečerní film Betamax nabízel vyšší kvalitu obrazu, rozdíl však byl při kvalitách tehdejších televizí zanedbatelný. Betamax nabízel vyšší kvalitu obrazu, rozdíl však byl při kvalitách tehdejších televizí zanedbatelný. Nejdůležitější krok od JVC: Zaměření se na masového diváka. Nejdůležitější krok od JVC: Zaměření se na masového diváka.

19 Válka formátů: Betamax vs. VHS (2) JVC na svou stranu získalo většinu velkých hollywoodských studií, která dávala své filmy do distribuce právě na jejich formátu. JVC na svou stranu získalo většinu velkých hollywoodských studií, která dávala své filmy do distribuce právě na jejich formátu. JVC se také podařilo přesvědčit všechny hlavní výrobce videorekordérů (vyjma Toshiba a Sanyo), aby vyráběly přístroje pro VHS. JVC se také podařilo přesvědčit všechny hlavní výrobce videorekordérů (vyjma Toshiba a Sanyo), aby vyráběly přístroje pro VHS. Tato dobrá marketingová strategie vedla ke snižování cen aparatury a tím zpětně k většímu pokrytí trhu. Tato dobrá marketingová strategie vedla ke snižování cen aparatury a tím zpětně k většímu pokrytí trhu.

20 Válka formátů: Betamax vs. VHS (3) Soupeření skončilo v roce 1988, kdy Sony oznámila smrt Betamaxu. Soupeření skončilo v roce 1988, kdy Sony oznámila smrt Betamaxu. S rozšířením VHS do domácností se dá mluvit o „domácím kinu“ dostupném pro každého. S rozšířením VHS do domácností se dá mluvit o „domácím kinu“ dostupném pro každého. Válka formátů je typickým příkladem, jakou sílu má marketingová strategie při obsazování trhu. Válka formátů je typickým příkladem, jakou sílu má marketingová strategie při obsazování trhu.

21 Budoucnost mag. záznamu? Předpokládaný vývoj a dosavadní historické zkušenosti ukazují, že formát v nejbližších letech zanikne. Předpokládaný vývoj a dosavadní historické zkušenosti ukazují, že formát v nejbližších letech zanikne. Na poli záznamu zvuku už v podstatě zaniknul s rozšířením CD-RW mechanik a podobný vývoj se dá očekávat i u audiovizuálního záznamu. Prvním krokem bylo uvedení DVD. Dalším pak předpokládané poklesy cen u DVD- rekordérů. VHS tak ztratí svou poslední výhodu: zachytávání obrazu z televize. Na poli záznamu zvuku už v podstatě zaniknul s rozšířením CD-RW mechanik a podobný vývoj se dá očekávat i u audiovizuálního záznamu. Prvním krokem bylo uvedení DVD. Dalším pak předpokládané poklesy cen u DVD- rekordérů. VHS tak ztratí svou poslední výhodu: zachytávání obrazu z televize.

22 Konec


Stáhnout ppt "Technologická historie videa a magnetického záznamu."

Podobné prezentace


Reklamy Google