Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

2 velké složené oči nitková tykadla – sídlo hmatu a čichu 3 malá jednoduchá očka na temeni.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "2 velké složené oči nitková tykadla – sídlo hmatu a čichu 3 malá jednoduchá očka na temeni."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12 2 velké složené oči nitková tykadla – sídlo hmatu a čichu 3 malá jednoduchá očka na temeni

13 typy tykadel: složené oko:

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23 Živočichové, kteří se ve svém životě téměř výlučně spoléhají na sluch, jsou netopýři. Ústním otvorem nebo nosem vydávají tvz. ultrazvuky, tóny o vysoké frekvenci - až 100 000 Hz a zachycují vlny odražené od objektů. Díky této echolokaci jsou schopni registrovat nejen letící hmyz, ale vyhnout se i nepatrným překážkám, např. drátu o průměru 80 mikrometrů. Podobný echolokační systém mají i kytovci. Protože se ve vodě zvuk šíří rychleji než ve vzduchu, je pro zvýšení přesnosti třeba až trojnásobně zvýšit frekvenci signálů oproti netopýrům (tj. až na 280 000 Hz). Delfíní sonar dokáže lokalizovat kovové kuličky od průměru 1 mm na vzdálenost 100 m. Vysokofrekvenční zvuky odražených vln jsou přenášeny do vnitřního ucha nejen zvukovodem, ale také přes kůži, tělní tuk a kostní tkáně. Výkon sonaru dosahuje u některých druhů kytovců až 700 wattů a akustický tlak 50-70 kPa, proto lze vysílané signály použít jako účinné akustické dělo k omráčení kořisti.

24

25 SMYSLOVÉ ORGÁNY Smyslové orgány přijímají pomocí citlivých smyslových buněk podněty z prostředí Smysly:  pro dotyk = hmat – na povrchu těla u ryb – v postranní čáře – vnímá vlnění vody (k orientaci)  pro vnímání polohy těla – rovnovážný orgán- ve vnitřním uchu  pro vnímání zvukových vln = sluch v uchu např. netopýři, delfíni vnímají ultrazvuk – lze využít pro orientaci jako radar  pro vnímání chemických látek = čich (na dálku) – v nosní dutině (zejména u kopytníků a šelem) a chuť (při dotyku) – v ústech  pro zachycování světelných podnětů = zrak v oku, nejdokonalejší u denních obratlovců  někdy – čidla pro vnímání teploty a)hadi – ke zjištění kořisti b)ptáci a savci – k udržení stálé teploty těla

26

27 Lidské oči rozlišují střídání jen 15-20 obrázků za sekundu a při rychlosti 20-24 obrázků za sekundu nám obraz splývá a začneme vnímat sled obrazů jako pohyb. Na tomto faktu je založen film. Kdybychom však točili filmy pro psy a kočky, musela by se frekvence promítání zvýšit na 30-40 obrázků za sekundu. Jinak tato zvířata sledují naše filmy jako rychlý sled jednotlivě promítaných diapozitivů. Ptáci jsou schopni vnímat až 150 obrazů za sekundu. Rychle létající hmyz - včely, vážky a mouchy - rozlišuje 250-300 obrázků za sekundu a díky tomu se mohou i při nejprudším letu mistrně vyhýbat překážkám a lidská snaha plácnout je se jim jeví jako pohyb nesmírně pomalý. Nejdokonalejší oči mají ptáci. Poštolka vidí letící vážku na vzdálenost 800 metrů, zatímco člověk ji nezaregistruje ani na 100 metrů.

28 Také ryby slyší, s pomocí středního ucha, ale také postranní čáry. Plynový měchýř slouží jako rezonátor zlepšující sluch. Většinu akvarijních ryb lze nacvičit zvukem píšťalky na určitou dobu krmení a dovedou se postupně naučit rozeznávat i několik tónů. Většina savců a ptáků se podle hlasu bezpečně individuálně poznává. Tato schopnost je úžasná zejména u tvorů, kteří žijí ve velkých společnostech, například u netopýrů v statisícových koloniích. Když přilétá samice do jeskyně nakojit mládě, pozná ho podle vydávaných zvuků s naprostou jistotou mezi tisíci ostatních.

29 Pozoruhodné je dorozumívání slonů infrazvuky o frekvenci od 14-24 Hz, které naším sluchem nejsme schopni zachytit. Až jedna třetina dorozumívacích signálů slonů patří mezi infrazvuky, které mnohem snáze pronikají hustým podrostem a sloni se jimi dorozumívají až na vzdálenost 5 km.

30


Stáhnout ppt "2 velké složené oči nitková tykadla – sídlo hmatu a čichu 3 malá jednoduchá očka na temeni."

Podobné prezentace


Reklamy Google