Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně Mgr. Zuzana Vrtalová

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně Mgr. Zuzana Vrtalová"— Transkript prezentace:

1 Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně Mgr. Zuzana Vrtalová
Knižní weby

2 Web World Wide Web (WWW, také pouze zkráceně web)
v doslovném překladu "světová rozsáhlá síť neboli celosvětová síť označení pro aplikace internetového protokolu HTTP (soustava propojených hypertextových dokumentů) v češtině se slovo web často používá nejen pro označení celosvětové sítě dokumentů, ale také pro označení jednotlivé soustavy dokumentů dostupných na tomtéž webovém serveru nebo na téže internetové stránce autorem Webu je Tim Berners-Lee napsal první webový prohlížeč WorldWideWeb a koncem roku 1990 spustil první webový server na světě

3 Bibliohelp webový portál vytvořený za účelem zpřístupnění knižních titulů z oblasti biblioterapie. Léčba knihou ve smyslu biblioterapie znamená spíše léčbu četbou. Web literárně pokrývá nejširší spektrum životních zátěžových oblastí, problémů, které dělí do čtyř základních kategorií: 1) Psychické problémy, 2) Fyzické problémy, 3) Sociální problémy a životní situace a 4) Terapeutická praxe. Primární cílovou skupinou projektu je nejširší veřejnost – kdokoliv, kdo pociťuje potřebu knižní pomoci, kdo se dostal do tíživé situace, v níž si sám neví rady (psychická zátěž, tělesný nebo smyslový hendikep apod.) či chce a touží pomoci někomu ze svých blízkých (vyrovnat se s úmrtím v rodině, se stresem v zaměstnání atd.).

4 Čtesyrád Cílem projektu Čte(Sy)Rád je vytvoření online dostupné elektronické databáze na doporučování čtivých knih. Čte(Sy)Rád by měl potenciálním čtenářům usnadnit přístup ke knihám a výběr četby. Měl by slabším i zkušenějším čtenářům pomoci zorientovat se ve světě literatury a doporučit jim ty nejlepší a nejčtivější tituly. cílem je na základě důvěryhodných zdrojů (doporučení odborníků, statistiky, literární ceny, nejoblíbenější tituly slavných osobností) vytvořit soubor těch nejčtivějších, nejzábavnějších a nejoblíbenějších knih pro každého čtenáře a každou příležitost, ve kterém si kdokoliv najde pro sebe „tu pravou". Databáze má velmi široký záběr - je určena všem věkovým kategoriím a se snaží upozornit na tituly, které jsou čtivé a zábavné *NEJčtivější napříč žánry, *Statistický TOP, *Literární ceny, *Nová krev a *Známé osobnosti doporučují. databáze je ojedinělá právě díky kombinaci různých přístupů k vřazování knih do těchto kategorií Databáze Čte(Sy)Rád je určena pro ty, kteří tápou ve výběru knih. Čte(Sy)Rád má vlastně simulovat přívětivého a ochotného knihovníka, který je vždy připraven bezradnému uživateli pomoci s výběrem knihy.

5 Citarny.cz (www.citarny.cz)
Projekt citarny.cz je multimediální portál, který informuje nejenom o aktuální knižní produkci, ale také o aktivitách kolem čtenářství. Tato největší česká databáze zaměřená zejména na knihy pro děti a mládež je však určena nejen jim, ale také rodičům, učitelům a knihovníkům. Poskytuje informace převážně o dětské literatuře, tituly určené pro dospělé jsou zastoupeny podstatně méně. Knihy jsou rozděleny do několika kategorií podle věku čtenáře a podle žánru, přičemž u každé najdeme krátkou anotaci. Systém nabízí také informace o spisovatelích, aktuality ze světa literárních cen, novinky z „knižního života“, upozornění na probíhající čtenářské soutěže a knižní akce, sekci věnovanou poezii, videonahrávky z předčítání knih či odkaz na projekt Českého rozhlasu – audio nahrávky předčítání knih. Dozvíme se zde i o nejprodávanějších knihách či o žhavých novinkách na knižním trhu. Velké množství informací, různorodost obsahu stránek a snaha sdělit co nejvíce na co nejmenší ploše je mírně „na úkor“ přehlednosti webu.

6 Portál české literatury
primárně určen k propagaci české literatury v zahraničí prostřednictvím poskytování informací. Portál si klade za cíl ve výběrové podobě postupně zpřístupňovat především informace o žijících a v současné době tvořících literátech a o jejich díle. Portál nemá v úmyslu nahrazovat vyčerpávající akademické zdroje informací Cílem je sloužit jako centrální a moderní zdroj pravidelně obměňovaných a aktualizovaných informací, určených hlavně pro zahraniční odbornou veřejnost, publicisty či pro běžné čtenáře a zájemce o českou literaturu. Portál české literatury je spravován Institutem umění.

7 Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN)
je profesní organizace knihkupců a nakladatelů. Cílem je hájit společné zájmy nakladatelů, distributorů knih a knihkupců. Vydává elektronický čtrnáctideník Knižní novinky s bibliografickou přílohou, která je nejúplnějším a nejrozsáhlejším soupisem tohoto druhu v ČR. SČKN zveřejňuje pravidelný týdenní žebříček prodaných knih, vytváří bibliografickou databázi vydaných knih , pořádá Cenu Jiřího Ortena pro mladé autory a vytváří kampaně na podporu čtení.

8 Databáze knih Shromažďujeme informace o autorech a jejich knihách (eknihách), oficiálně vydaných i chystaných k vydání. Kromě rozsáhlé databáze zde najdete uživatelská hodnocení a komentáře, recenze, bazar knih, žebříčky, diskuzi a mnoho dalšího. Registrovaní uživatelé si mohou vést seznamy oblíbených autorů, knih, knihotéku, doporučovat knihy ostatním uživatelům, soutěžit apod. Které knihy patří do databáze? Oficiálně vydané knihy a eknihy, případně chystané k vydání (nejpozději však do 1 roku): v českém a slovenském jazyce případně i v jiném jazyce, vydané českým či slovenským (československým) nakladatelstvím na území České republiky nebo Slovenska po roce 1945 Projekt byl spuštěn v prosinci 2008 a každým dnem je vylepšován a rozšiřován.

9 Československá bibliografická databáze - CBDB.cz
si klade za cíl vytvořit na jednom místě veřejně dostupnou, přehlednou, kvalitní a komplexní databázi o všech literárních titulech, které kdy vyšly v českém jazyce. Databáze knih. Životopisy autorů a jejich díla. Rozsáhlá knižní databáze. ... Uživatelé mohou volně vyhledávat informace o tisícovkách knih. O každé se dá zjistit na jednom místě mnoho důležitých informací, a díky tomu, že ČBDB přímo spolupracuje s google books, je možné také některé knihy číst přímo na internetu ve vašem prohlížeči.

10 Knihovnice.cz Knihovnice si klade za cíl stát se nejobsáhlejším literárním serverem v ČR. Jejím cílem je propojit naše nejvýznamnější nakladatelství s vysokým počtem nezávislých recenzentů a vytvořit tak přístup k širokému spektru recenzovaných knih všech možných žánrů, také chce informovat o literárním světě obecně. Prozatím se může uživatel podívat na mnoho knih, ne všechny ovšem mají anotace. Také menu je poměrně bohaté, nabízí ukázky z knih, publikace řazené abecedně dle autora či názvu, soutěže, informace z knižního světa, diskuze, životopisy, knižní novinky a elektronický magazín. Střední část je určena hlavnímu textu, po stranách je pak přehled žánrů, menu, odkazy na literární akce či reklamy, kterých je neúměrné mnoho.

11 Knihi.cz Knihi.cz je prostorem pro čtenáře a jejich oblíbené knihy
Každý si zde může založit svůj on-line čtenářský deník a vkládat do něj knihy dle libosti. Všechny přečtené knihy pak může hodnotit a své postřehy sdílet s ostatními čtenáři. Cílem je seznámit čtenáře se zajímavými tituly a umožnit jim “nahlížet” do knihoven jiných čtenářů. Stránky fungují od srpna roku 2006. Knihy jsou zde členěny buď podle žánrů, nebo podle autorů a ke každé knize je krátký popis, který ovšem vkládají čtenáři, takže nelze spoléhat na velkou relevanci. Některé žánry neobsahují žádnou knihu. Knihy vkládají a hodnotí pouze čtenáři, tudíž není zaručena objektivnost jednotlivých příspěvků.

12 Nakladatelství Portál (www.portal.cz)
Poměrně oblíbený je také server nakladatelství Portál. Knihy rozděluje přehledně podle mnoha hledisek a nabízí široké spektrum žánrů. Jedná se však o komerčně zaměřený systém, který sice nabízí ukázky z knih, recenze, kurzy, semináře a umožňuje si vybrané tituly koupit prostřednictvím e- knihkupectví,ale doporučuje pouze tituly vydané tímto nakladatelstvím.

13 iLiteratura: o literatuře v celém světě a doma
jedná se o informační server zaměřený na domácí i zahraniční literaturu. Dvě lišty na stránce jsou přehledně rozděleny na lištu obsahující základní informace o iLiteratuře a lištu zpřístupňující knihy podle spisovatelů, názvů knih, národních literatur, obecných hledisek (aktuality, přehledy, dětská literatura) a knižního trhu. Navíc je zde umístěna diskuze. Anotace a recenze působí kvalitně a vytváří tak velmi příznivý celkový dojem.


Stáhnout ppt "Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně Mgr. Zuzana Vrtalová"

Podobné prezentace


Reklamy Google