Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_3D.7.17 Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/21.2699 Dějepis, 7. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_3D.7.17 Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/21.2699 Dějepis, 7. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_3D.7.17 Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/21.2699 Dějepis, 7. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická 98 Města ve středověku Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost

2 Vznikala v místech osad, u klášterů, u hradů, nebo na zeleném drnu (nově vybrané místo, kde ještě žádné město nebyl, jenom zelená louka). Vyznačuje se naprostou pravidelností uspořádání, vzniká podle předem stanoveného plánu. Právo založit město měl panovník, který tímto úkolem pověřil lokátora. Mluvíme o tzv. kolonizaci.

3 Typologie města 1.Královská – založil a řídil je král. Důležitá součást přímého královského majetku. V 16. století to u nás bylo kolem 40 královských měst. 2. Věnná města – odváděla zisky královně. Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Polička, Trutnov, Vysoké Mýto.

4 3. Poddanská města – patřila šlechtě nebo církvi. Písek 4. Horní města – nacházela se u bohatých nalezišť nerostných surovin, podléhala přímo králi. Kutná Hora, Jihlava

5 Vzhled měst Středem města bylo náměstí, na kterém se nacházelo tržiště. Město obklopují hradby. Nejdůležitější stavby jsou radnice a kostel. Nejvýstavnější domy okolo náměstí patřily nejbohatším měšťanům. Rozsáhlá předměstí byla zabydlena (domy řemeslníků, zemědělské usedlosti a dvorce).

6 Dovnitř se vstupovalo opevněnými branami (na noc se zamykaly). Nejstarší města v Čechách: Litoměřice, Ústí nad Labem, Písek, Praha (Staré Město pražské). Na Moravě: Brno, Bruntál, Uničov.

7 Obyvatelé Dělíme je na plnoprávné a neplnoprávné. To se rozdělovalo podle toho, kdo vlastnil dům. Mistr – majitel řemeslnické dílny. Zaměstnává tovaryše a učně. Chudina – lidé bez vlastního domu (neplnoprávní občané).

8 Městská práva (privilegia) Právo trhové - pořádat trhy. Právo várečné - vařit pivo. Právo mílové - v okruhu jedné míle od města nesmí být cizí řemeslník (okruh 11 km). Právo hrdelní – právo konat popravy. Právo hradební – obehnat město hradbami. Nejvíc práv mají královská města – jsou svobodná, podléhají přímo králi.

9 Města řídila rada složená z konšelů, nebo radních. Města, která nemají nezávislost, řídí pán prostřednictvím úředníka – rychtáře. V čele města rychtář – dohlížel na pořádek, předsedal městskému soudu, vybíral daně pro královskou pokladnu. Správa města – městská rada (konšelé, v čele purkmistr). Každé město mělo své jméno a symboly svých svobod: městská pečeť, městský znak, truhla, klíče od bran, zvon na věži

10 Zápis: Město ve středověku Vznikají už v osídlených oblastech, nebo na zeleném drnu (lokátor) Dělíme je na: královská, věnná, poddanská a horní Městská práva: hradební, várečné, hrdelní, mílové, trhové V čele rychtář a konšelé

11 Metodické pokyny k prezentaci: Jsou umístěny ve skrytém snímku. Autor: Mgr. Kateřina Vyčichlová Druhé pololetí, únor Vzdělávací oblast: Člověk a společnost Klíčová slova: sedmý ročník, středověk, městská práva, konšel, královská města, poddanská města, horní města Tato prezentace pomáhá uvědomit si, jak to bylo se vznikem měst. Při této prezentaci doporučuji dvě činnosti: 1) Na základě prezentace se pokusí žáci vyhledat další doplňující informace a postaví si své středověké město. 2) Projdou na internetu významná česká města a pokusí se zjistit, kdy vznikla, to pak zakreslují do mapy. Začnou městy uvedenými v prezentaci. Použitá literatura: ČECHURA, J. a kol.: Dějepis pro 7. ročník ZŠ. 1. vyd. Praha: SPN, 2001. 136 s. ISBN 80-7235-022-1. MANDELOVÁ, H. a kol.: Dějiny středověku a počátků novověku. 1. vyd. Liberec: Dialog, 2002. 180s. ISBN 80-86218-82-1. kol. autorů: Dějepis 7: Učebnice pro ZŠ a víceletá gymnázia. 1. vyd. Plzeň, 2009. 159 s. ISBN 978- 80-7238-558-4.


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_3D.7.17 Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/21.2699 Dějepis, 7. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická."

Podobné prezentace


Reklamy Google