Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jemná motorika  Pohybové schopnosti dítěte a řeč se vzájemně ovlivňují. Pokud je postižen pohybový systém, nebo opožděn motorický vývoj, bývá často opožděn.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jemná motorika  Pohybové schopnosti dítěte a řeč se vzájemně ovlivňují. Pokud je postižen pohybový systém, nebo opožděn motorický vývoj, bývá často opožděn."— Transkript prezentace:

1 Jemná motorika  Pohybové schopnosti dítěte a řeč se vzájemně ovlivňují. Pokud je postižen pohybový systém, nebo opožděn motorický vývoj, bývá často opožděn i vývoj řeči.  U dětí je důležité rozvíjet hybnost celého těla (tzv. hrubou motoriku), hybnost ruky (jemnou motoriku) i obratnost mluvidel (motorika mluvních orgánů).  Hrubá motorika zahrnuje pohyblivost celého těla. Sleduje se koordinace jednotlivých pohybů, jejich přesnost, rychlost, kvalita i kvantita.  Cvičení jemné motoriky ruky a prstů je stejně důležité jako rozvíjení celkové motoriky. Je to spojeno s přípravou dítěte na psaní, ale také to souvisí s funkcí ruky a řeči.  Motorika mluvních orgánů zahrnuje procvičování pohyblivosti rtů, jazyka, čelisti.

2 Kartičky  Barevné kartičky s dětskými ilustracemi uzpůsobené k rozvoji motoriky rukou.

3 Barevné korálky  Korálky jsou vhodné na cvičení jemné motoriky formou navlékání, oddělování korálků a třídění podle barev.

4 Labyrint  Pomůcka je vhodná pro rehabilitační cvičení. Úkolem dětí je přemístit korálky podle fantazie nebo zadání. Rozvíjí jemnou motoriku, logické myšlení, koordinaci pohybů a má různé stupně obtížnosti.

5 Násadky na tužky  Plastové násadky pomáhají dětem zvyknout si na správné držení tužky.

6 Cvičeni  Konečkem palce se postupně dotýkáme konečků ostatních prstů (prsty se zdraví) a to samé druhou rukou, oběma rukama.  Postupně vztyčovat prsty levé nebo pravé ruky ze zavřené pěsti.  Ukazováček, prostředníček střídavě ťukají do stolu (hrajeme na klavír), pravou, levou, oběma.  Namotáváme klubíčko vlny levou, pravou.  Ukazováček i prostředníček pravé ruky běhají po stole, to samé levou rukou, potom oběma současně.  Prsty pravé ruky se postupně dotýkají prstů levé ruky, nejprve palec, potom ukazováček apod.  Utvořit „brýle“, tj. dva kroužky z palce a ukazováčku obou rukou a spojit je  Přiložit obě dlaně k sobě, široce roztáhnout prsty („stromy“)  Ruce dlaněmi k zemi, roztahovat a stahovat prsty plynule v pomalém tempu  Veškeré hry s míčem, válení míčků dlaněmi a prsty po stole


Stáhnout ppt "Jemná motorika  Pohybové schopnosti dítěte a řeč se vzájemně ovlivňují. Pokud je postižen pohybový systém, nebo opožděn motorický vývoj, bývá často opožděn."

Podobné prezentace


Reklamy Google