Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1. Zdužnatění stonku  Slouží jako zásobárna vody, přejímají asimilační funkci listů u kaktusů a pryšců.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1. Zdužnatění stonku  Slouží jako zásobárna vody, přejímají asimilační funkci listů u kaktusů a pryšců."— Transkript prezentace:

1

2 1. Zdužnatění stonku  Slouží jako zásobárna vody, přejímají asimilační funkci listů u kaktusů a pryšců.

3 2. Brachyblasty  zkrácené stonky nesoucí listy; modřín opadavý  U některých jehličnatých stromů čeledi borovicovitých z nich vyrůstá jehličí. Po sezónním opadnutí jehlic (např. u modřínu) tam větvička zůstává a později vyrostou nové na tom samém místě. Naproti tomu u borovice se jehlice obměňují průběžně a nové jehlice vyrůstají na jiném brachyblastu. I v tomto případě však brachyblast zůstává.

4 jehlice borovice jehlice modřínukvětenství Foto: http://botanika.wendys.czhttp://botanika.wendys.cz

5 3. Kolce  trny brachyblastového původu; slivoň trnka, hloh  zkrácený, dřevnatý stonek (brachyblast) přeměněný v trn. Kolce mohou být jednoduché nebo větvené. Na rozdíl od ostnů bývají obtížněji odlomitelné.

6  Foto: http://botanika.wendys.czhttp://botanika.wendys.cz

7 4. Hlízy  ztloustlé části stonku jako adaptace na nepříznivé podmínky  Hlíza se po vyčerpání v jednom roce vždy znovu obnovuje.

8  FOTO: Adéla Taitlová, Právo

9 5. Oddenky  Oddenek je zásobní část rostliny vzniklá přeměnou stonku – tzv. podzemní stonek, často jako výběžek kořene u některých vytrvalých bylin. Rostlina v něm přezimuje. Pro využití se sbírá na jaře nebo na podzim, kdy jsou v něm stažené veškeré zásobní látky rostliny. Pokud se – např. při pletí – utrhne pouze nadzemní část rostliny bez oddenku, tak začne znovu růst.

10

11 6. Šlahouny  Šlahoun je pružný dřevnatý výběžek stonku z úžlabí přízemních listů. Bývá zpravidla nevětvený, listnatý. Nese na zkrácených větévkách (brachyblastech). květenství nebo květy. Někdy se jako šlahouny označují přízemní bylinné výběžky, které na konci kořenují a zakládají novou rostlinu (např. jahodník).

12 7. Úponky  Úponek slouží k přichycení rostliny k opoře.Rostliny s úponky se tak velmi často řadí mezi popínavé rostliny.

13 8. Cibule  zdužnatělé orgány převážně listového, ale také stonkového původu; stonkový původ má tzv. podpučí, což je silně zkrácený stonek, na kterém pak obvykle vyrůstají zdužnatělé báze listů

14 9. Fylokladium  Fylokladium je útvar odvozený od stonku, který funkčně i tvarově nahrazuje list. Příkladem rostlin s fylokladii je např. listnatec nebo chřest. Může být na nich umístěný i květ a plod, např. bobule u listnatce.

15

16 10. Pacibulky  Pacibulka je útvar, která vzniká ztloustnutím šupiny pupenu a z pupenu tak vzniká vejčitý až kulovitý útvar sloužící k vegetativnímu rozmnožování. Po opadu či výsevem pacibulky z ní vyroste nová rostlina.

17

18 Shrnutí  zdužnatění stonku (zásobárna vody)  brachyblasty (zkrácené stonky nesoucí listy)  kolce (trny)  hlízy (ztloustlé části stonku)  oddenky (podzemní stonky)  šlahouny (nesou květenství nebo květy)  úponek (přichycení rostliny k opoře)  cibule (zdužnatělé orgány)  fylokladia (funkčně i tvarově nahrazují list)  pacibulky (ztloustnutí šupiny pupenu)

19 Zdroje  ucitse.vitej.net/redirect.php?soubor=1284  http://cs.wikipedia.org  http://botanika.wendys.cz  http://web2.mendelu.cz/af_211_multitext/ob ecna_botanika/texty-organologie- metamorfozy_stonku.html  http://www.giobio.ic.cz/dok/ram/bi/stavba_s tonku_1O.pdf  fffhttp://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/19 5664-cibule-hliza-nebo-oddenek.html


Stáhnout ppt "1. Zdužnatění stonku  Slouží jako zásobárna vody, přejímají asimilační funkci listů u kaktusů a pryšců."

Podobné prezentace


Reklamy Google