Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kapraďorosty Mgr. Jana Kalová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto oborech registrační číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kapraďorosty Mgr. Jana Kalová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto oborech registrační číslo."— Transkript prezentace:

1 Kapraďorosty Mgr. Jana Kalová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto oborech registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.26/02.0068

2 Kapraďorosty Výtrusné R (rozmnožování pomocí výtrusů). Vyvinuté vodivé pletivo. Největší rozvoj v prvohorách. Řadíme sem plavuně, přesličky a kapradiny.

3 Životní cyklus kapradin R → výtrus → prokel → pelatky + zárodečníky → pohl. buňky → oplozené vajíčko → nová R

4 Plavuně Plavuň vidlačka -Chráněná, jehličnaté lesy. -Vidličnatě větvený stonek.

5 Přesličky Přeslička rolní -Plevel i léčivá R. -Vytrvává oddenkem. 2 typy lodyh: Jarní lodyha Letní lodyha Jarní – nezelená s výtrusným klasem. - Rozmnožovací funkce. Letní – zelená. - Hromadí zásobní látky do oddenku.

6 Výtrusy = haptery - mají 4 výběžky

7 Kapradiny Stavba kapradiny:  oddenek – přeměněný stonek, navazuje na kořen, má zásobní funkci.  listy – nálevkovité uspořádání - spirálovitě stočené (ochrana vrcholů listu).

8 Listy → výtrusné kupky → kryté ostěrou (blána) → po dozrání praská.

9 Zástupci kapradin Kapraď samec

10 Osladič obecný

11 Sleziník routička

12 Papratka samičí

13 Hasivka orličí

14 Zdroje: http://www.biolib.cz/IMG/GAL/4382.jpg http://www.gymplacitabor.estranky.cz/img/original/15/plavun-vidlacka-1.jpg http://www.centrum-bylin.cz/fotky25739/fotos/_vyrn_65preslicka-rolni.jpg http://biomach.wz.cz/img_bot_vyssi2.jpg http://botanika.wendys.cz/foto/O621_2.jpg http://www.naturfoto.cz/fotografie/andera/preslicka-rolni-jarni-lodyha-xxx0589.jpg http://botany.cz/foto/spacek-k7.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/71/501_Dryopteris_filix_mas.jpg http://mistoprozivot.cz/images/ep/rostliny/kapradi/full/kaprad1.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d2/Dryopteris_filix-mas4_ies.jpg/220px-Dryopteris_filix-mas4_ies.jpg http://www.floracr.unas.cz/floraCR/osladicob_soubory/image004.jpg http://botanika.wendys.cz/foto/O684.jpg http://botanika.borec.cz/fota/osladic_obecny1m.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/Asplenium_ruta_muraria2.jpg/270px- Asplenium_ruta_muraria2.jpg http://botanika.wendys.cz/foto/O751_3.jpg http://botanika.wendys.cz/foto/O686.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c0/Adelaarsvaren_plant_Pteridium_aquilinum.jpg

15 Použité zdroje: Objekty použité k vytvoření této prezentace jsou součástí Microsoft PowerPoint, Čabradová V., Hasch F., Sejpka J., Vaněčková I. (2005): Přírodopis 7 učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. Nakladatelství Fraus, dále vlastní nápady. Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech základních škol. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Kalová. Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto oborech registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.26/02.0068


Stáhnout ppt "Kapraďorosty Mgr. Jana Kalová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto oborech registrační číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google