Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název a adresa školy Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm nábřeží Dukelských Hrdinů 570 756 61 Rožnov pod Radhoštěm Název operačního.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název a adresa školy Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm nábřeží Dukelských Hrdinů 570 756 61 Rožnov pod Radhoštěm Název operačního."— Transkript prezentace:

1 Název a adresa školy Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm nábřeží Dukelských Hrdinů 570 756 61 Rožnov pod Radhoštěm Název operačního programuOP Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0441 Označení vzdělávacího materiálu VY_32_INOVACE_PP1.PRA.14 Stupeň a typ vzděláváníOdborné vzdělávání Vzdělávací oblastVšeobecné vzdělání Vzdělávací oborICT Název tematické oblasti (sady)Informatika – základní pojmy Název vzdělávacího materiálu Zabezpečení a ochrana dat Druh učebního materiáluPrezentace Anotace Klíčová slovaCD, CD-R, CD-RW, Blu-ray, HDD, Disketa, Flash disk, paměťová karta RočníkI.-IV. Typická věková skupina16 - 19 let AutorIng. Prašivka Jan Datum zhotovení Informatika, základní pojmy www.zlinskedumy.cz

2 ZABEZPEČENÍ A OCHRANA DAT Počítačová bezpečnost je obor informatiky, který se zabývá zabezpečením informací v počítačích (odhalení a zmenšení rizik, která jsou spojena s používáním počítače).informatikypočítačích Počítačová bezpečnost zahrnuje tyto úkoly:

3 POČÍTAČOVÁ BEZPEČNOST zabezpečení ochrany před neoprávněným manipulováním se zařízeními ochranu před neoprávněnou manipulací a ztrátou dat způsobenou poruchou systému ochranu informací před krádeží (nelegální tvorba kopií dat)informacíkrádeží bezpečnou komunikaci a přenos dat (kryptografie)kryptografie bezpečné uložení dat

4 Počítačová ochrana spočívá ve třech krocích: POČÍTAČOVÁ BEZPEČNOST prevence – ochrana před hrozbami detekce – odhalení neoprávněných činností a slabých míst v systému náprava – odstranění slabého místa v systému

5 POČÍTAČOVÁ BEZPEČNOST Omezení fyzického přístupu k počítači pouze pro oprávněné osoby Využití mechanismů operačního systému, která vynucují pravidla chování programů Ukládání datových médií s daty do trezoru Použití hardwarových zařízení, která vynucují bezpečnostní opatření Zálohování dat Zlepšení bezpečnosti zahrnuje následující kroky:

6 POČÍTAČOVÁ BEZPEČNOST BEZPEČNOSTNÍ PROJEKT Aby byla ochrana počítačového systému efektivní je důležité vypracovat bezpečnostní projekt. Jeho cílem je dosažení takového stavu, aby úsilí, riziko odhalení a finanční prostředky potřebné na narušení bezpečnostního systému byly adekvátní v porovnání s hodnotou, která je bezpečnostním systémem chráněna.

7 POČÍTAČOVÁ BEZPEČNOST ČÁSTI BEZPEČNOSTNÍHO PROJEKTU Zabezpečení fyzického přístupu Spočívá v zabránění přístupu nepovolaných osob k částem počítačového systému. Používají se různé bezpečnostní prvky (přidělení rozdílných práv zaměstnancům, elektronické zámky, poplašné zařazení, kamerové systémy, autorizační systémy chráněné hesly, čipovými kartami, autentizační systémy na snímání otisků prstů, dlaně, oční duhovky, rozpoznání hlasu apod.) Zabezpečení fyzického přístupu Spočívá v zabránění přístupu nepovolaných osob k částem počítačového systému. Používají se různé bezpečnostní prvky (přidělení rozdílných práv zaměstnancům, elektronické zámky, poplašné zařazení, kamerové systémy, autorizační systémy chráněné hesly, čipovými kartami, autentizační systémy na snímání otisků prstů, dlaně, oční duhovky, rozpoznání hlasu apod.)

8 POČÍTAČOVÁ BEZPEČNOST ČÁSTI BEZPEČNOSTNÍHO PROJEKTU Zabezpečení počítačového systému Zabezpečení počítačového systému spočívá v zabezpečení před útokem crackerů, škodlivých programů (viry, červy, trojské koně, spyware, adware apod.). Součástí je i zaškolení zaměstnanců, aby se chovali v souladu s počítačovou bezpečností a dodržovali zásady bezpečného chování na síti. Zabezpečení počítačového systému Zabezpečení počítačového systému spočívá v zabezpečení před útokem crackerů, škodlivých programů (viry, červy, trojské koně, spyware, adware apod.). Součástí je i zaškolení zaměstnanců, aby se chovali v souladu s počítačovou bezpečností a dodržovali zásady bezpečného chování na síti.

9 POČÍTAČOVÁ BEZPEČNOST ČÁSTI BEZPEČNOSTNÍHO PROJEKTU Zabezpečení informací Zabezpečení informací spočívá v bezpečném zálohování dat. Záloha dat by měla být vytvořena tak, aby ji neohrozil útočník ani třeba živelná pohroma (požár, záplavy, pád letadla,...). Zálohovaná data je rovněž potřeba chránit proti neoprávněné manipulaci použitím vhodného šifrovacího systému. Zabezpečení informací Zabezpečení informací spočívá v bezpečném zálohování dat. Záloha dat by měla být vytvořena tak, aby ji neohrozil útočník ani třeba živelná pohroma (požár, záplavy, pád letadla,...). Zálohovaná data je rovněž potřeba chránit proti neoprávněné manipulaci použitím vhodného šifrovacího systému. Ekonomické a právní zabezpečení Ekonomické a právní zabezpečení spočívá ve správné motivaci a postihu zaměstnanců. Ekonomické a právní zabezpečení Ekonomické a právní zabezpečení spočívá ve správné motivaci a postihu zaměstnanců.

10 OPAKOVÁNÍ Jaké znáte způsoby zabezpečení a ochrany dat ?………………………………… A jakým způsobem si chráníte svá vlastní data? …………………………………

11 ZABEZPEČENÍ INFORMACÍ OCHRANA PROTI ŠKODLIVÝM PROGRAMŮM Antivirový program je počítačový software, který slouží k identifikaci, odstraňování a eliminaci počítačových virů a nebo škodlivého softwaru (malware).počítačových virůmalware Používají se dvě odlišné techniky: prohlížení souborů na lokálním disku detekce podezřelé aktivity nějakého počítačového programu (infekce)

12 ZABEZPEČENÍ INFORMACÍ ZNÁTE NĚJAKÉ ANTIVIROVÉ PROGRAMY ? …………………………………………

13 ZABEZPEČENÍ INFORMACÍ OCHRANA PROTI ŠKODLIVÝM PROGRAMŮM Obrázek 1 – Windows Defender Příklady antivirových programů AVG Avast ESET NOD32 Norton Antivirus Avira McAfee Microsoft Security Essentials Windows Defender …a další

14 ZABEZPEČENÍ INFORMACÍ ZÁLOHOVÁNÍ DAT Kam zálohujete svá data ?

15 ZABEZPEČENÍ INFORMACÍ ZÁLOHOVÁNÍ DAT PROČ ZÁLOHUJEME ?KAM ZÁLOHUJEME ? Ochrana proti ztrátě dat při poruše zařízení nebo nevhodné manipulaci. (vymázání, přesun) Externí disky USB flash disky Místa v síti (síťové disky) Cloudová řešení (např. Skydrive, Disk Google Paměťová média (CD, DVD, paměťové karty)

16 ZABEZPEČENÍ INFORMACÍ Obrázek 2 – Brána Firewall OCHRANA PROTI ŠKODLIVÝM PROGRAMŮM Brána Windows Firewall pomáhá chránit počítač proti nepovoleným přístupům zvenčí (hackeři, škodlivý software).

17 ZABEZPEČENÍ INFORMACÍ ŠIFROVÁNÍ DAT Obrázek 3 – Bitlocker Drive Encryption Šifrování je způsob zvýšení zabezpečení zprávy nebo souboru zakódováním jeho obsahu takovým způsobem, aby ho mohla číst pouze osoba, která má příslušný šifrovací klíč. Pokud tedy chcete informace ochránit silnou ochranou, zašifrujte je.

18 ZABEZPEČENÍ INFORMACÍ NEOPRÁVNĚNÉ UŽÍVÁNÍ DAT A SOFTWARU Existují různé programy (např. Dozorce) k detailnímu monitorování všech činností uživatelů, dění na PC. Slouží například ke sledování provozu počítačů v pracovní době a jejich vytíženosti (využití systému, aplikací, sledování internetu (surfování), ICQ, Skype, kontrolu emailů, klávesnice a dalších aplikací). BLOKOVÁNÍ PŘÍSTUPU, APLIKACÍ A NASTAVENÍ Existují programy (např. WinPCGuard) k blokování přístupu na vybrané www stránky, nastavení pc (např. úpravy pracovní plochy), omezení ukládání dat na přenosná média nebo místa v pc.

19 OPAKOVÁNÍ JAKÉ KROKY ZAHRNUJE POČÍTAČOVÁ BEZPEČNOST ? …………………………………………………………………………………………… ……………………….……………………………………………………………..……. …………………………………………………………………………………………… KAM MŮŽEME ZÁLOHOVAT SVÁ DATA ?

20 OPAKOVÁNÍ K ČEMU SLOUŽÍ NÁSTROJ BITLOCKER ? …………………………………………………………………………………………… ……………………….……………………………………………………………..……. …………………………………………………………………………………………… JAKÉ ZNÁTE ANTIVIROVÉ PROGRAMY ?

21 POUŽITÁ LITERATURA, CITACE


Stáhnout ppt "Název a adresa školy Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm nábřeží Dukelských Hrdinů 570 756 61 Rožnov pod Radhoštěm Název operačního."

Podobné prezentace


Reklamy Google