Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

CHEMICKÉ ROVNICE. Chemická reakce je děj, při kterém se mění složení a struktura látek. Chemická rovnice vyjadřuje chemickou reakci. REAKTANTY PRODUKTY.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "CHEMICKÉ ROVNICE. Chemická reakce je děj, při kterém se mění složení a struktura látek. Chemická rovnice vyjadřuje chemickou reakci. REAKTANTY PRODUKTY."— Transkript prezentace:

1 CHEMICKÉ ROVNICE

2 Chemická reakce je děj, při kterém se mění složení a struktura látek. Chemická rovnice vyjadřuje chemickou reakci. REAKTANTY PRODUKTY Součet atomů stejného prvku musí být na obou stranách rovnice stejný.

3 1. varianta Vodík reaguje s chlórem a vzniká chlorovodík. 2. varianta 1 molekula vodíku reaguje s 1 molekulou chlóru a vznikají 2 molekuly chlorovodíku.

4 STECHIOMETRICKÉ KOEFICIENTY - čísla, která vyjadřují poměry, v nichž reagují reaktanty a vznikají produkty 2 molekuly sulfidu zinečnatého reagují se 3 molekulami kyslíku a vznikají 2 molekuly oxidu zinečnatého a 2 molekuly oxidu siřičitého

5 Zapište rovnice: 2 molekuly sulfidu olovnatého reagují se 3 molekulami kyslíku a vznikají 2 molekuly oxidu olovnatého a 2 molekuly oxidu siřičitého. 1 molekula dusíku reaguje se 3 molekulami vodíku a vznikají 2 molekuly amoniaku..

6 Doplňte v rovnicích stechiometrické koeficienty a zapište rovnici slovy: 1 molekula oxidu chromitého reaguje se atomy hliníku a vzniká 1 molekula oxidu hlinitého a 2 atomy chrómu. 2 molekuly oxidu siřičitého reagují s 1 molekulou kyslíku a vznikají 2 molekuly oxidu sírového. 1 molekula dusíku reaguje se 3 molekulami vodíku a vznikají 2 molekuly amoniaku. 1122 221 132

7

8 Obrázky: AUTOR NEZNÁMÝ. http://www.omska.cz/vyuka/chemie/ [online]. [cit. 13.11.2012]. Dostupný na WWW: http://www.omska.cz/wp-content/uploads/2010/12/chemie.jpg http://www.omska.cz/wp-content/uploads/2010/12/chemie.jpg AUTOR NEZNÁMÝ. http://web.vscht.cz/~nadhernl/psp.html [online]. [cit. 13.11.2013]. Dostupný na WWW: http://web.vscht.cz/~nadhernl/psp.png http://web.vscht.cz/~nadhernl/psp.png


Stáhnout ppt "CHEMICKÉ ROVNICE. Chemická reakce je děj, při kterém se mění složení a struktura látek. Chemická rovnice vyjadřuje chemickou reakci. REAKTANTY PRODUKTY."

Podobné prezentace


Reklamy Google