Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vývoj peněz II. Petr Machala. 1.K čemu slouží peníze? 2.Proč jsou pro lidi takovou motivací? 3.Co je to naturální směna? 4.Kde a za jakých okolností můžeme.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vývoj peněz II. Petr Machala. 1.K čemu slouží peníze? 2.Proč jsou pro lidi takovou motivací? 3.Co je to naturální směna? 4.Kde a za jakých okolností můžeme."— Transkript prezentace:

1 Vývoj peněz II. Petr Machala

2 1.K čemu slouží peníze? 2.Proč jsou pro lidi takovou motivací? 3.Co je to naturální směna? 4.Kde a za jakých okolností můžeme uplatnit naturální směnu? Co jsme se posledně učili?

3 postupem času se jako platidlo začaly používat drahé kovy (Au, Ag) Víme co to je naturální směna. A jak to bylo s vývojem peněz dál? Proč zrovna tyto kovy a ne např. platina? Za Chammurapiho stálo kilo železa víc než kilo zlata. ?

4 zprvu měly drahé kovy neraženou podobu (zrnka, hrudky) obsahem Ag nebo Au v minci Jakou podobu mělo platidlo? Podle čeho se určovala hodnota peněz?

5 hodnota mince je menší, než je hodnota na minci vyražená Co to byly smíšené peníze? Filip IV. Sličný jeden z největších penězokazců 14. století. Měna je to tvrdá…

6 první papírové peníze – v Číně na přelomu 17./18. století rozvoj manufaktur růst počtu obyvatel u nás za Marie Terezie - BANKOCETLE Kdy se zlaté a stříbrné peníze mění na papírové a proč?

7 na konci 19. stol. začal převažovat zlatý standard bankovky se mohly směnit za zlato platí do I. světové války Už jste někdy slyšeli pojem – zlatý standard? Fort Knox

8 zlatý standard obnoven za zlato se dala vyměnit jen měna: Jak to dopadlo se zlatým standardem po válce? dolar libra frank švýcarský frank Proč pouze tato měna?

9 systém zlatého standardu platí do krize roku 1929 II. světová válka v USA vytvořena Mezinárodní banka vytvořen dolarový zlatý standard

10 od ropného šoku roku 1973 zrušen – neexistuje možnost směnitelnosti za zlato

11 Seřaďte chronologicky vývoje peněz? a)bankocetle b)dolarový zlatý standard c)konec zlatého standardu d)naturální směna e)za zlato se mohou směnit jen 4 měny f)zlaté a stříbrné mince g)smíšené peníze h)zaveden zlatý standard

12 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Vývoj peněz II. Petr Machala. 1.K čemu slouží peníze? 2.Proč jsou pro lidi takovou motivací? 3.Co je to naturální směna? 4.Kde a za jakých okolností můžeme."

Podobné prezentace


Reklamy Google