Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 OB21-OP-STROJ-SPS-TRE-M-2-004 Spoje hřídele s nábojem a materiálovým stykem

3 Patří mezi nerozebíratelné spoje  Spoje svařované  Spoje lepené  Spoje pájené

4 Svařované spoje hřídele s nábojem Výhody spoje: nerozebíratelný spoj nerozebíratelný spoj dlouhodobá trvanlivost spoje dlouhodobá trvanlivost spoje vysoká pevnost vysoká pevnost nízká spotřeba materiálu nízká spotřeba materiálu Nevýhody spoje: nerozebíratelný spoj nerozebíratelný spoj změna vlastností a struktury materiálu v okolí spoje změna vlastností a struktury materiálu v okolí spoje vznik vnitřních pnutí a deformací vznik vnitřních pnutí a deformací lze spojovat pouze stejnorodé materiály lze spojovat pouze stejnorodé materiály velmi obtížně demontovatelné velmi obtížně demontovatelné

5 Svařované spoje hřídele s nábojem - příklady Svařování je spojování materiálů podobných vlastností, Dochází k natavení základního materiálu, Existuje řada způsobů svařování hřídelů s nábojem, liší se podle svařovaného materiálu a použité technologie.

6 Pájené spoje hřídele s nábojem Výhody spoje: Pájením mohou být spojovány všechny běžné kovy, Pájením mohou být spojovány všechny běžné kovy, Mohou být spojovány konstrukční součásti s velkými rozdíly tloušťky stěn, Mohou být spojovány konstrukční součásti s velkými rozdíly tloušťky stěn, Pájecí teploty jsou nižší než při svařování, tím vzniká menší pnutí a napětí v důsledku rozdílných teplot. Pájecí teploty jsou nižší než při svařování, tím vzniká menší pnutí a napětí v důsledku rozdílných teplot. Nevýhody spoje: Především u pájení naměkko je dosahováno jen malé pevnosti spojů, Především u pájení naměkko je dosahováno jen malé pevnosti spojů, Pájené spoje jsou napadnutelné korozí – vzhledem k rozdílným materiálům pájky a základního materiálu (rozdíly potenciálů). Pájené spoje jsou napadnutelné korozí – vzhledem k rozdílným materiálům pájky a základního materiálu (rozdíly potenciálů). Z důvodu malých tolerancí na spáry mezi materiály musí být příprava obrobku přesná, Z důvodu malých tolerancí na spáry mezi materiály musí být příprava obrobku přesná, Použití tavidla nebo ochranného plynu je nezbytné. Použití tavidla nebo ochranného plynu je nezbytné.

7 Pájené spoje hřídele s nábojem – podle použití Podle pracovní teploty rozlišujeme: Pájení naměkko s tavidlem. Pracovní teplota je pod 500°C. Pracovní teplota je pod 500°C. Použití - nejsou-li na pevnost pájeného spoje kladeny příliš vysoké požadavky, pájka nesmí být namáhána mechanicky. Použití - nejsou-li na pevnost pájeného spoje kladeny příliš vysoké požadavky, pájka nesmí být namáhána mechanicky. Pájení natvrdo s tavidlem V ochranném plynu nebo ve vakuu, V ochranném plynu nebo ve vakuu, Pracovní teplota je nad 500°C, Pracovní teplota je nad 500°C, Použití: na spoje s vyšší pevností. Použití: na spoje s vyšší pevností. Vysokoteplotní pájení v ochranném plynu nebo ve vakuu Pracovní teplota je nad 900°C. Pracovní teplota je nad 900°C.

8 Pájené spoje – pájky, tavidla, pájedla Pájky Měkké pájky – olovo, cín, zinek Měkké pájky – olovo, cín, zinek Tvrdé pájky - mosaz, bronz Tvrdé pájky - mosaz, bronz Vysokoteplotní pájky – např. slitiny stříbra Vysokoteplotní pájky – např. slitiny stříbraTavidla Tavidla jsou nekovové látky, které odstraňují oxidy z pájeného povrchu a které mají a zamezují jejich nové tvorbě. Tavidla jsou nekovové látky, které odstraňují oxidy z pájeného povrchu a které mají a zamezují jejich nové tvorbě.Pájedla Měděné hroty vyhřívané elektricky, Měděné hroty vyhřívané elektricky, Pájecí hořáky na pájení plamenem- propan- butan nebo acetylén a kyslík. Vložky hořáků jsou vyměnitelné, Pájecí hořáky na pájení plamenem- propan- butan nebo acetylén a kyslík. Vložky hořáků jsou vyměnitelné, Pájecí lázně s roztavenou pájkou pro velké pájené díly. Pájecí lázně s roztavenou pájkou pro velké pájené díly.

9 Lepené spoje hřídele s nábojem Patří mezi nerozebíratelné spoje, Výhody lepených spojů: většina lepidel má dobré mechanické tlumící vlastnosti (tlumení hluku, vibrací), většina lepidel má dobré mechanické tlumící vlastnosti (tlumení hluku, vibrací), montáž se dá provádět při relativně nízkých teplotách spoj je vodotěsný a vytváří spolehlivý těsný uzávěr, montáž se dá provádět při relativně nízkých teplotách spoj je vodotěsný a vytváří spolehlivý těsný uzávěr, mohou se spojovat materiály zcela různé lepení snižuje hmotnost celé konstrukce mohou se spojovat materiály zcela různé lepení snižuje hmotnost celé konstrukce lepení je ve srovnání s jinými spojovacími technikami poměrně jednoduché. lepení je ve srovnání s jinými spojovacími technikami poměrně jednoduché. Nevýhody lepených spojů: pevnost spoje je často nízká ve srovnání s jinými spojovacími technikami pevnost spoje je často nízká ve srovnání s jinými spojovacími technikami lepidla většinou vykazují špatné vlastnosti při zatížení na loupání a střihovém namáhání, lepidla většinou vykazují špatné vlastnosti při zatížení na loupání a střihovém namáhání, mohou být napadána některými chemikáliemi, mohou být napadána některými chemikáliemi, často nejsou vhodná pro spoje s proměnlivým zatížením, často nejsou vhodná pro spoje s proměnlivým zatížením, často je obtížné oddělit spojené díly nedestruktivní metodou často je obtížné oddělit spojené díly nedestruktivní metodou

10 Lepené spoje hřídele s nábojem – podstata spoje Podstata lepícího procesu - schopnost lepeného spoje jsou závislé od adheze k povrchům lepených materiálů a od koheze samotného lepidla. Adheze - uchycení (zakotvení) lepidla v nerovnostech a pórech spojovaných materiálů Adheze - uchycení (zakotvení) lepidla v nerovnostech a pórech spojovaných materiálů Koheze - je teoreticky definována jako stav, ve kterém jsou částice lepidla drženy pohromadě valenčními a mezimolekulárními silami Koheze - je teoreticky definována jako stav, ve kterém jsou částice lepidla drženy pohromadě valenčními a mezimolekulárními silami

11 Reaktivní lepidla – vlastnosti a použití

12 Lepené spoje hřídele s nábojem – podstata spoje Příklad lepených spojů hřídelí a náboje Lepený spoj hřídele a ozubeného kola s plastovou skříní dvojkoponentním lepidlem.

13 Lepené spoje hřídele s ozubeným kolem – výpočet Příklad: Litinová objímka je spojena lepeným spojem s ocelovým pastorkem. Jak veliký kroutící moment Mk = ? spoj přenese. Pevnost lepidla τPs= 25 Mpa, uvažujte bezpečnost spoje k = 2,2. Čelní ploška není lepena. Výpočet:

14 Použitá literatura Technologie zpracování kovů + příklady, Frischner, Skop, Knourek Moderní strojírenství, Josef Dilinger a kolektiv Strojnictví I, J. Doleček, Z. Holoubek Strojnictví II, J. Doleček, Z. Holoubek Příklady, Frischner, Piegler, Pragač Strojní montáže, K. Mička, P. Kolář Strojnické tabulky, J. Leinveber, J. Řasa, P. Vávra Stroje a zařízení I, J. Doleček, P. Gajdoš, V. Novák


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google