Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ALKYNY ALKYNY. OBECNĚ Alkyny obsahují jednu nebo více trojných vazeb mezi atomy uhlíku, která má v číslování přednost před dvojnou vazbou (C C) V názvosloví.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ALKYNY ALKYNY. OBECNĚ Alkyny obsahují jednu nebo více trojných vazeb mezi atomy uhlíku, která má v číslování přednost před dvojnou vazbou (C C) V názvosloví."— Transkript prezentace:

1 ALKYNY ALKYNY

2 OBECNĚ Alkyny obsahují jednu nebo více trojných vazeb mezi atomy uhlíku, která má v číslování přednost před dvojnou vazbou (C C) V názvosloví se k označení trojné vazby používá koncovka –YN (H-C C-H eth-1-yn)

3 při hoření alkynů (i jiných uhlovodíků) vzniká CO 2 +H 2 O přidáním vodíku k násobné vazbě se počet vazeb zmenší alkyny se dříve psaly jako alkiny a měly koncovku -in VLASTNOSTI ALKYNŮ

4 ETHYN=ACETYLEN C 2 H 2 +0 2 autogen při hoření poskytuje teplotu až 900°C používá se svařování a řezání + H 2 O+H 2 SO 4 +H 2 ethanol=líh patří do skupiny alkoholů a je to protijed na methanol +HCl chlorethen=vinylchlorid používá se pro výrobu PVC


Stáhnout ppt "ALKYNY ALKYNY. OBECNĚ Alkyny obsahují jednu nebo více trojných vazeb mezi atomy uhlíku, která má v číslování přednost před dvojnou vazbou (C C) V názvosloví."

Podobné prezentace


Reklamy Google