Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Projekt SŠ Oselce: Modernizace výuky odborných předmětů s využitím ICT Obor vzdělávání: 33-56-H/01 Truhlář Předmět:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Projekt SŠ Oselce: Modernizace výuky odborných předmětů s využitím ICT Obor vzdělávání: 33-56-H/01 Truhlář Předmět:"— Transkript prezentace:

1 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Projekt SŠ Oselce: Modernizace výuky odborných předmětů s využitím ICT Obor vzdělávání: 33-56-H/01 Truhlář Předmět: Technologie – 3. ročník Téma: Stavebně truhlářské výrobky - postup výroby dřevěných schodů Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

2 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Schodnicové schodiště se zadlabanými stupnicemi a podstup. Tato schodiště mají zadlabané jak stupnice, tak podstupnice. Obě části jsou zapuštěny do schodnic. Podstupnice jsou na hoře spojeny se stupnicemi drážkou a dole jsou upevněny vruty nebo hřebíky k zadní hraně stupnic.

3 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Schodnicové schodiště se zadlabanými stupnicemi a podstup. Stupnice a podstupnice se spolu se schodnicemi pevně spojují upínacími šrouby do prostorové nosné konstrukce. Vznikající zatížení se proto nezachycuje a neodvádí jako u ostatních konstrukcí schodišť vždy jen jednou částí schodiště, ale výhodně se rozděluje na všechny části schodiště současně

4 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Schodnicové schodiště se zadlabanými stupnicemi a podstup.

5 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Schodnicové schodiště se zadlabanými stupnicemi a podstup. Toto rozdělování zatížení, popřípadě sil předpokládá, že stupnice a podstupnice jsou o ≥ 40 mm vzdáleny od horní a dolní hrany schodnice. Tato část před stupni u schodnic se nazývá přesah. Podstupnice se vyrábějí z masivu nebo z dřevěných materiálů a jejich tloušťka je 16 až 20 mm.

6 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Schodnicové schodiště se zadlabanými stupnicemi a podstup. Úkolem podstupnic je vyplňovat otvor mezi stupnicemi a dodávat schodišti rozdělením zatížení přes silové spoje vysokou stabilitu.

7 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Schodnicové schodiště se zadlabanými stupnicemi a podstup. Připojení podstupnice ke stupnici

8 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Schodnicové schodiště se zadlabanými stupnicemi a podstup. Vrzání schodišť se do značné míry zabrání, pokud horní hrana podstupnice, která zapadá do drážky stupnice, má uprostřed podélné strany převýšení 1 až 2 mm, a pokud se zároveň podstupnice při předpínání stupnice přitluče hřebíky nebo se šroubuje. Předpětí stupnice se docílí dvěma klíny nebo pákou.

9 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Schodnicové schodiště se zadlabanými stupnicemi a podstup.

10 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Sedlová schodiště U sedlových schodišť se stupnice usazují na nosná ramena z řeziva nebo vrstveného dřeva, někdy také z oceli. Přitom stupně ze stran a vpředu přečnívají přes nosná ramena. Usazování stupnic se označuje také jako nasazování a podpěra jako sedlo. Podstupnice u tohoto konstrukčního typu nejsou, proto tato schodiště působí lehce a transparentně.

11 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Sedlová schodiště Pro nosnost nosných ramen a stupnic je rozhodující především výška h w‘ příp. tloušťka b w‘. Tyto rozměry se zjišťují z rozměrových tabulek nebo se vypočítají podle norem DIN1052, DIN1055 a ČSN 734130.

12 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Sedlová schodiště

13 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Sedlová schodiště

14 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Děkuji za pozornost

15 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Projekt SŠ Oselce: Modernizace výuky odborných předmětů s využitím ICT Seznam použité literatury: Nutsch, W. a kolektiv: Příručka pro truhláře, Sobotáles, 1999 Křupalová: Technologie pro 1. ročník SOU učebních oborů zpracování dřeva, Sobotáles, 2000 Křupalová: Technologie pro 2. ročník SOU oboru truhlář pro výrobu nábytku, Sobotáles, 2002 Křupalová: Technologie pro 3. ročník SOU učebních oboru truhlář, Sobotáles, 2003 Panáčková, Pánáček: Technologie obrábění dřeva, Sobotáles, 1998 Blanc, G.: Dřevo od A do Z, Rebo, 2006 Ing. Wolfgang Nutsch, Prof.Dr.Ing. Walter Ehrmann: Dřevěná schodiště, Sobotáles, 2002 Odborné časopisy: Truhlářské listy Stolařský magazín Propagační materiály: Letáky a prospekty Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

16 Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Projekt SŠ Oselce: Modernizace výuky odborných předmětů s využitím ICT Na prezentaci spolupracovali: žáci oborů vzdělávání 82-51-L/02 Uměleckořemeslné zpracování dřeva – práce truhlářské 33-56-H/01 Truhlář učitelé odborných předmětů a odborného výcviku (tým projektu) Milan Sluka Bc. Václav Pihera Bc. Václav Jakubčík Luboš Makrlík Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky


Stáhnout ppt "Technologie hodina číslo 64 - 78 SŠ Oselce Projekt SŠ Oselce: Modernizace výuky odborných předmětů s využitím ICT Obor vzdělávání: 33-56-H/01 Truhlář Předmět:"

Podobné prezentace


Reklamy Google